Kreisā mala
Labā mala
Latvijas Mākslas akadēmijas modes skate „Perons”!
Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) 1. jūnijā rīko modes mākslas katedras Modes skati Latvijas Dzelzceļa muzejā, Uzvaras bulvārī 2/4.
Jau otro gadu LMA Modes mākslas katedras studenti paši ir uzņēmušies organizēt 2010./2011. mācību gada noslēdzošo skati, kurā piedalās visu 6 kursu studenti, izmantojot iespēju parādīt savas kolekcijas plašākai auditorijai.
Balstoties uz LMA modes skates lielo apmeklētību iepriekšējos gados, apmeklētājiem šogad būs iespēja skati apmeklēt 2 reizes - ģenerālmēģinājumā plkst. 14:00 un vakara pasākumā plkst. 18:00. Uz ģenerālmēģinājumu varēs iegādāties biļetes „Biļešu serviss" kasēs, kā arī ierasties ar ielūgumiem. Šogad arī būs iespēja apskatīt modes mākslinieku veidotos tērpus pēc skates t/c „Domina" speciāli atvēlētā vietā „ Show room", kas norisināsies no 3. līdz 11. jūnijam.

Modes skates norises vieta - Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs. Speciāli veidotā scenogrāfija modes skatei veiksmīgi atspoguļos pasākuma izvēlēto tematisko risinājumu „Perons", kas atainos mākslas daudzveidīgo platformu un ikdienišķo dzīves skatījumu, kopīgi veidojot pasākuma konceptu Telpa - Telpā.
Projekta uzdevums ir sniegt iespēju jaunajiem modes māksliniekiem piedalīties modes skatē un veidot savu atpazīstamību. Kā arī popularizēt Latvijā radītu dizainu, iepazīstinot modes nozares speciālistus un interesentus ar jaunajiem māksliniekiem un viņu radītajām kolekcijām - kā konkurētspējīgu un valkājamu apģērbu.

LMA rektors Aleksejs Naumovs ir pasākuma patrons un atbalsta modes nodaļas studentu iniciatīvu skates rīkošanā. Paldies jāsaka arī šī gada modes skates atbalstītājiem - Domina Shopping, PRAE sabiedriskās attiecības, Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejam un Latvijas Mākslas akadēmijai, reklāmas aģentūrai Digitālā Pele. Pasākumu informatīvi atbalsta TVNET, ŽZL, portāls Draugiem.lv.
Latvijas Mākslas akadēmijas modes skate ir ikgadējs pasākums Latvijas modes kalendārā, kas atspoguļo ne tikai pasniedzēju un studentu kopdarbu, bet arī jauno mākslinieku talantu daudzšķautņainību un radošo izpausmju nebeidzamo strāvojumu. Projekta mērķis ir sekmēt Latvijas modes industrijas attīstību. Pasākuma organizators ir Latvijas Mākslas Akadēmija un LMA Modes mākslas apakšnozares studenti.

Papildinformācijai: www.perons.lv, kur apskatāmas arī dizaineru kolekcijas un apraksti.
Medijiem iespēja pieteikt akreditāciju pasākumam nosūtot e pastu uz peronslv@inbox.lv.

Ar Latvijas Mākslas akadēmijas rektoru ALEKSEJU NAUMOVU par modes skati „Perons" sarunājās MADARA BRAKŠE.

Vai Latvijas Mākslas akadēmijas rektoram būt studentu modes skates patronam ir amata pienākums vai drīzāk goda tituls?
Domāju, ka tas nav nekāds amats. Tas ir liels prieks un, protams, gods, ka varu palīdzēt. Ļoti labi, ka ir tāda iespēja studentiem pašiem organizēt šo pasākumu katru gadu. Tiesa, jārēķinās ar ierobežotiem līdzekļiem, bet studenti veiksmīgi tiek ar to galā. Senāk Antverpenē visas Antverpenes modes skates sākās ar modes nodaļas iniciatīvu, kur studenti un pasniedzēji organizēja pirmo skati. Tad tas izskanēja pa visu Eiropu un pēc tam pa visu pasauli. Mums tā latiņa ir uzlikta diezgan augstu. Protams, līdzekļu nav tik daudz cik gribētos, bet galvenais studentiem ir radošums un viņu iespējas izdarīt neiespējamo pat mūsu laikos, jo tas ir profesionālisms, tas ir radošums un idejas. Tas viss būs šajā skatē!

Kāda ir Jūsu loma un pienākumi šajā modes skatē?
Cenšos palīdzēt, cik vien iespējams. Komunicējam arī ar citām organizācijām, kuras var palīdzēt. Principā mēs sanākam kopā un apspriežam periodiski visu plānu. Šajā variantā labi, ka tika piesaistīta scenogrāfijas nodaļa, konkrēti, jaunais pasniedzējs Brekte, kurš ar studentiem veidos scenogrāfisko veidolu un dizainu. Pagaidām es neizpaudīšu kāds tas būs, to redzēsiet. Manuprāt, izskatās, ka būs ļoti veiksmīgi.

Cik studentu modes skatēs Jūs jau esat bijis patrona lomā?
Šis ir otrais gads.

Kāds, Jūsuprāt, ir šādas modes skates galvenais uzdevums?
Galvenais uzdevums ir parādīt, ka Latvijā mode, neskatoties uz to, ka mums nav ne ražošanas, ne lielas fabrikas, ir pilna ar idejām, kuras var paņemt un kuras var realizēt. Protams, vēlamies, lai šī studentu modes skate izskan ne tikai Latvijā, bet arī internacionāli.

Cik lielā mērā tas līdz šim ir attaisnojies?
Nu, lielā mērā attaisnojas. Pagājušogad vispār varētu teikt, ka mode, kā arī agrāk rīkotās skates, bija ļoti apmeklētas. Mūsu akadēmijas studente pagājušajā gadā ieguva godalgu - iespēju stažēties Itālijas modes skolā Marangoni. Protams, ir daudz jāstrādā un jādara, bet es domāju, ka tas ir ļoti labi.

Vai uzdevumi sasniegti pilnībā, daļēji vai nav sasniegti?
Es domāju, ka uzdevumi ir sasniegti. Jo jau pagājušogad reflektanti stāvēja rindā un varbūt daži bija neapmierināti, ka nav tikuši. Protams, tie ir neveiksmi cietušie, bet tā ir mēraukla tādā ziņā, ka tā interese ir, jo mēs esam viena no mākslas augstskolām arī Rīgā, kurai ir modes nodaļa un kurai līmenis ir ļoti augsts.

Vai katrs modes mākslinieks savas tērpu kolekcijas tēmu izvēlas pilnīgi patstāvīgi vai tiek dots kāds kopējs rosinājums tematiskā ziņā?
Te būs gan diplomdarbi, gan arī mācību uzdevumi. Uzdevumus dod arī nodaļa, bet diplomdarbi - tas ir radošais darbs kopā ar vadītāju, kas ir diferencēta pieeja - ļoti individuāla pieeja. Faktiski tas ir jaunais mākslinieks, kas izvēlas tēmu, parasti tās ir meitenes, mums ir tikai pāris zēni. Šo radošo precesu palīdz atrisināt arī pasniedzēji.

Vai ir kādas īpašības un prasmes, pie kuru veidošanas autoriem būtu īpaši jāpiedomā un jāpiestrādā?
Protams, tā ir profesionalitāte. Ja tas cilvēks tiks līdz diplomam - sestajam vai ceturtajam gadam, tad viņam ir daudz jāzina. Nevar tā vienkārši no ielas. Man ir tāds redzējums, ka varētu arī iesaistīt vēl vairāk cilvēkus skatēs, kas ir no citām nodaļām. Šogad, piemēram, tā ir scenogrāfijas nodaļa. Varētu būt arī kāda cita, kas nāk ar jaunām idejām, kā arī veido modi plašāk. Šeit ir sarunāts arī ar kolēģiem no Antverpenes. Viņiem arī ir tās prasmes, ka var sašūt, visu izdarīt. Mums arī ir tās prasmes studentiem un tādā ziņā tas ir pluss, jo var arī to kolekciju novest līdz galam, ne tikai uzskicēt. Tas tiešām ir liels pluss.

Vai modes mākslinieku kolekcijas vērtēs žūrija un kas būs tās sastāvā?
Kolekcijas tiks vērtētas, bet žūrijas sastāvu pagaidām neatklāšu. Būs arī balva, bet es gribu to vēl paturēt noslēpumā.

Kādi ir galvenie kritēriji modes skates tērpu vērtēšanā?
Nu tur būs tā - pirmkārt, vizuāli tā pasniegšana, arī tādā ideju līmenī un arī, protams, diplomdarbiem, kad jau ir aizstāvēšana, tad tur vēl būs papildus kritēriji. Tas ir izpildījums un viss kopumā, bet viens no galvenajiem ir tieši ideja un tās vēstījums, ko grib pateikt citiem cilvēkiem un vai tas atšķiras no iepriekšējiem un vai tas uzrunā cilvēkus.

Vai tērpu modeļiem jābūt galvenokārt avangardiskiem, atbilstošiem izvēlētajai tēmai vai tikpat augstu vērtējams varētu būt oriģināls tērpa praktiskās pielietojamības kritērijs?
Te var sadalīt, ka ir haut couture (augstā mode) un prêt-à- porter (gatavs valkāšanai). Tās ir vairāk tādas idejas un valkājamā mode. Es domāju, ka te var ļoti diferencēti tam pieiet. Avangards ir tas pats, kas tagad bija arī alternatīvās mākslas un modes nedēļas "[Moment]week" skatēs. Tur skatījos arī filmas, kas bija no kādiem 70., 80.gadiem. Tas jau toreiz arī bija kā avangards. Uzskatu, ka studentiem jābūt avangardiskai domāšanai, bet ar tādu augstu profesionalitāti. Šeit ir gan no haut couture, gan arī prêt-à-porter paraugi.

Vai Jums ir jau zināmi šī gada modes skates dalībnieku kolekciju saturs, vai tas Jums nāks kā pārsteigums?
Principā daļēji es zinu, bet domāju, ka būs arī pārsteigumi. Modes nodaļa cītīgi strādā un Rita Eglīte, kas arī ir Modes nodaļas dibinātāja, dod studentiem lielu neatkarību šajā ziņā organizējot modes skati. Viņa iziet to konsultāciju ceļu un tas ir kopdarbs.

Ko Jūs novēlētu saviem studentiem pirms ikgadējās LMA modes skates?
Es novēlu radīt trakākas idejas, attīstīt vēl avangardiskāku domāšanu un arī tādu lielāku sadarbību ar citām katedrām, jo tas tikai papildinās un priecēs, kā pagājušogad gleznotāji, šogad scenogrāfi un varbūt nākošgad vajadzētu tēlniekus un vizuālo komunikāciju, jo mākslai ir robežu un nav. Tas ir svarīgi, lai ir māksla un, lai ir dizains. Mēs sagatavojam profesionālus cilvēkus, profesionālus māksliniekus, dizainerus, jo dažreiz, piemēram, kādās citās augstskolās, varbūt arī universitātē, kur ir līdzīgas mākslas programmas, tas līmenis diemžēl nav tik augsts.

Ar nepacietību gaidīsim LMA modes skates „Perons" pārsteigumus!
Materiālu sagatavoja Madara Brakše

Komentāri
Laima [ 21:53 08.06.2010. ]
Pasākums bija izdevies!!!
rasa [ 22:17 05.06.2010. ]
nu vai zini, kartējā izgāšanās. varbūt tas sakāms par tevi pašu, ja tu no turienes aizgāji neapmierināts, bet daudzi citi izbaudīja pasākumu, un redzēja arī ko jaunu.
Gints BUDE modes nams [ 11:39 03.06.2010. info [at] gintsbude.com ]

EKSKLUZĪVI !!! Latvijas Mākslas Akadēmijas modes skates PERONS aizkulises!!!

http://www.draugiem.lv/gintsbudemodesnams/firstpage/index
gatis [ 21:15 02.06.2010. ]
ar dazhiem iznjemumiem, modes skate bija karteja izgashanas, pilnigi vienadas kolekcijas, kas atkarto terpus, kadi redzami ari Maxima, ne to mugura uzvilkt, ne par makslu saukt...pilnigi vareja iztikt ar 5 autoriem, jo visi viens otru tikai atkartoja!!!