Meklēt
Izvēlne

5. Rīgas starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle „Tradicionālais un laikmetīgais”

No 2015. gada 24. aprīļa līdz 10. jūnijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs skatāma izstāde „Daudzveidība vienotībā / Diversity&Unity” – galvenā ekspozīcija 5. Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles „Tradicionālais un laikmetīgais” daudzo pasākumu klāstā. Projekts tiek īstenots Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē Kultūras programmas ietvaros.

Devīzes „Daudzveidība vienotībā” izvēli 5. Rīgas starptautiskajai tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennālei „Tradicionālais un laikmetīgais” būtiski ietekmēja tas, ka Latvija šogad ir Eiropas Savienības Padomes prezidējošā valsts, tāpēc arī uzsvars likts uz nacionālo identitāti Eiropas un pasaules kontekstā.

Kā dažādas nacionālās kultūras pauž savu identitāti globālajā mērogā un mūsdienu sabiedrībā? Vai tēmas ietvaros iespējams veidot mākslas darbu, kas aktualizētu vai palīdzētu atrisināt laikmeta asākās problēmas sociālā, politiskā un kultūras aspektā? Tie bija galvenie jautājumi, uz kuriem mākslinieki tika aicināti radoši un inovatīvi atbildēt, gatavojot savus pieteikumus izstādei. Triennāles pamatmērķis, eksponējot jaunus, pēdējo pāris gadu laikā radītus darbus, tomēr paliek nemainīgs – sekmēt nozares mākslinieciskās jaunrades procesu virzību, jo skate Rīgā, kura jau guvusi starptautisku ievērību, ir unikāls forums, kas atvērts gan Eiropas, gan citu pasaules valstu māksliniekiem.

Pēc starptautiskās žūrijas lēmuma 2015. gada ekspozīcijai tika akceptēti 85 mākslinieki no 29 valstīm. To vidū gan Latvijas skatītājam pazīstamu, gan līdz šim pasaulē zināmu, bet Rīgā neredzētu autoru darbi. Triennāles ģeogrāfija ir iespaidīga – visas Baltijas valstis, Lielbritānija, Vācija, Austrija, Somija, Zviedrija, Norvēģija, Francija, Beļģija, Rumānija, Japāna, Koreja, Krievija, ASV, Nikaragva, Kostarika, Kenija u.c. Īpašs prieks, ka šoreiz plašāk pārstāvēta Polija – valsts, kurai vēsturiski ir liela nozīme laikmetīgās tekstilmākslas attīstībā.

Triennālē pēc tradīcijas uzaicināti piedalīties arī divi viesmākslinieki. Latviju šogad pārstāv tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere, savukārt Lielbritāniju – pasaulē pazīstamais mākslinieks Maikls Brenands-Vuds (Michael Brennand-Wood). Jāatzīmē, ka viņa darbi Rīgā tiek eksponēti pirmo reizi.

5. Rīgas starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle demonstrē radošās izteiksmes līdzekļu daudzveidību un vairākas zīmīgas tendences nozarē. Aplūkojot darbus, nevar nepamanīt, ka mūsdienu augsto tehnoloģiju laikmetā arvien konsekventāk sāk atgriezties interese par klasiskajām vērtībām – īpaši par gobelēna tehniku. Tāpat ir vērojama mākslinieku vēlme apgūt plaša spektra inovācijas no materiālu un tehniku viedokļa.

Kā vispārējo parādību ir jāizceļ mākslas darbu konceptuāls raksturs un pievēršanās ļoti mūsdienīgai problemātikai (piemēram, interneta un sociālo vietņu ietekme uz cilvēku utt.). Daudzi mākslinieki ļoti aktīvi līdzdarbojas globālo jautājumu izvērtēšanā un atainojumā, paužot savu individuālo, bieži kritisko attieksmi. Skatītāju ekspozīcijā vēstījuma līmenī uzrunās aktuālas sociāli politiskas, reliģiskas, vēsturiskas, kā arī intīmas un personiska pārdzīvojuma tēmas.

Domājams, ka triennāle pārliecinās par to, ka Rīga ir atvērta pilsēta dažādu kultūru tradīcijām un inovācijām, sekmējot Rīgas un Latvijas prestižu Eiropas kultūras kontekstā.

Līdztekus galvenajai izstādei norisināsies vairākas satelītizstādes un virkne citu pasākumu. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja telpās būs iespēja redzēt viesizstādi ar nosaukumu WonderWoman Art Bra(24.04.–07.06.2015), kurā sabiedrībai un sievietēm aktuālu tematiku risinās mākslinieces no Latīņamerikas valstīm: Kostarikas, Dominikānas Republikas, Nikaragvas, Gvatemalas, Urugvajas, kā arī Spānijas un Kanādas.

Savukārt Latvijas jauno tekstilmākslinieku darbu izstāde „Daudzveidība vienotībā: jauno pieteikums” būs skatāma Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (13.04.–11.05.2015) un Rīgas Amatniecības vidusskolā (17.04.–11.05.2015; ar tērpu skati). Notiks arī atsevišķu mākslinieku personālizstādes Vecrīgas galerijās „Apsīda”, „Bastejs”, Kultūras un tautas mākslas centrā „Ritums”.

Uz izstāžu fona Mākslas muzejā „Rīgas Birža” 24. aprīlī tiek organizēta starptautiska zinātniska konference „Daudzveidība vienotībā / Diversity&Unity”, kas risinās ar Latvijas kultūru un tekstilmākslas attīstību Eiropā un pasaulē saistītās problēmas, izvērtējot nākotnes perspektīvas. Konferencē ar jomas aktualitātēm un daiļrades prezentācijām uzstāsies referenti no Kostarikas, Kanādas, Norvēģijas, Dienvidāfrikas Republikas, Lietuvas, Latvijas un citām valstīm.

Triennāles notikumu programmu papildina radošās darbnīcas, meistarklases, tikšanās ar māksliniekiem, sarunas izstādēs u.c. aktivitātes. Piemēram, 22. aprīlī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Kanādas māksliniece, Konkordijas Universitātes Monreālā asociētā profesore Ketlīna Vogana (Kathleen Vaughan) vadīs meistarklasi „Triennāles tekstilkarte”.

Organizatori cer, ka plašais pasākumu kopums veicinās sabiedrības interesi par tekstilmākslas nozari, kā arī zināšanu apmaiņu starp speciālistiem – māksliniekiem, arhitektiem, interjera dizaineriem, mākslas skolu pasniedzējiem, pētniekiem un radošo industriju pārstāvjiem.

Rīgas starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle „Tradicionālais un laikmetīgais” tika dibināta 2001. gadā un 2015. gadā norisināsies jau piekto reizi.


Norises vieta:
LNMM izstāžu zāle Arsenāls (Torņa iela 1)

Darba laiks:
Otrdienās, trešdienās, piektdienās 12.00–18.00, kase 12.00–17.45
Ceturtdienās 12.00–20.00, kase 12.00–19.45
Sestdienās, svētdienās 12.00–17.00, kase 12.00–16.45