Meklēt
Izvēlne

AIGARS BIKŠE UPURĒ AITAS UZ LATVIJAS POLITISKĀS SISTĒMAS ALTĀRA.

Mākslinieks paziņojis, ka interaktīvā šova „Kura te nav aita?" rezultāts ir 7 izbalsotas aitas, kurām, pēc šova rīkotāju vārdiem, „novilkta āda". Šovā izrādītā aita ar numuru 8 nav izbalsota no šova un palikusi ar ādu.

Atbildot uz jautājumu kā tas ir iespējams, ka balsojums nav beidzies ar skaidri atpazīstamā cilvēka, vāji maskēta ar aitādu, izbalsošanu, mākslinieks saka: „Pie mums, eksperimentā viss notika maksimāli atbilstoši reālajiem apstākļiem Latvijā. Balsotāju izvēle tiek atjaukta ar šova rīkotāju interesēm un rezultāts ir pretējs sagaidāmajam, neloģisks un aplams!" Paskaidrojot sacīto, Aigars Bikše norāda uz Latvijas valstī pastāvošo situāciju, ka privātpersonas var uzturēt politiskās partijas. „Lai nokļūtu pie varas, ir jātērējas - plakāti, elektroniskie mediji, reklāmas kampaņa. Kas un kāpēc ir gatavs ieguldīt savu naudu šajā „BIZNESĀ"? Un te nav runa tikai par lielajiem „PARTIJU TURĒTĀJIEM". Ja deputāta kandidātam no „ne-oligarhu" partijas, lai iekļūtu listē, ir jāziedo vēlēšanu kampaņai 10′000.00 LVL, tad man ir jautājums - kāpēc viņš ir gatavs to atraut savai ģimenei un kā viņš gatavojas atpelnīt šos ieguldījumus? Man nav pārliecības, ka pilsoņu balsojums vēlēšanās vēlāk netiek atjaukts ar naudas devēju interesēm, pareizāk sakot, vērojot Latvijas valsts parlamenta darbību, man ir pilnīga pārliecība, ka tas būtiskos jautājumos darbojas savu naudas devēju interesēs un „aitas tiek dīrātas".
Interaktīvā instalācija norisinājās laikmetīgās mākslas festivāla "Survival Kit 2" ietvaros.
No 4. līdz 11.septembrim šova telpās uzturējās divdesmit numurēti dzīvnieki - aitas - un viens par aitu maskēts, numurēts cilvēks.
Šova veidotāji aicināja skatītājus atpazīt „viltoto aitu", un savu viedokli darīt zināmu balsojumā. Katru (balsojuma dienai sekojošo) rītu šova veidotāji izņem visvairāk balsis saņēmušo subjektu no šova un veic ekspertīzi, kuru paši sauc par „ādas novilkšanu", tādā veidā noskaidrojot šova dalībnieka sugas patieso piederību.
Projekta ietvaros mākslinieks Aigars Bikše veica sistēmu pārbaudi.
Darbs ir semiotiski daudzslāņains un vizuāli krāšņs, bet mākslinieks to ir iecerējis kā platformu diskusijai par Latvijas sabiedrībai būtiskiem procesiem.
Mākslinieciskais pētījums nav saistīts ar 10. saeimas vēlēšanām, un Aigars Bikše ar savu darbu un personiski nepārstāv nevienu politisko spēku, kas tajās piedalās. Mākslinieks aicina analītiski izvērtēt esošo situāciju un turpināt darbu, lai sakārtotu valsts politisko pārvaldes sistēmu.

Šova dienasgrāmatu var aplūkot mājas lapā kuratenavaita.blogspot.com

Projekta kuratore Solvita Krese

Kontakt tālrunis: 28846483
Radošais producents Jānis Gailītis.