Meklēt
Izvēlne

“AMINORI” MĀKSLAS TELPĀ NOTIKS LMA STUDENTU IKGADĒJĀ BILŽU GRĀMATU SKATE – "ORBIS PICTUS"

Jau ceturto gadu mākslas telpa „Aminori” piedāvā aplūkot Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras jaunās paaudzes ilustratoru veikumu. Šoreiz būs apskatāmas astoņas studentu radītas bilžu un komiksu grāmatas, kas lielākajai daļai izstādes mākslinieku ir pirmais veikums bilžu grāmatu žanrā.

Izstādes nosaukums „Orbis Pictus” tulkojumā no latīņu valodas nozīmē „apgleznotā pasaule”. Orbis Pictus tiek aprakstīta kā, „iespējams, pirmā ilustrētā grāmata bērniem”, kuru 1658. gadā izdeva čehu skolotājs un filozofs Džons Āmoss Komēniuss (John Amos Comenius). Kopš Orbis Pictus izdošanas bērniem visā pasaulē ir pieejams neskaitāms ilustrētu grāmatu klāsts, tomēr katra jauna mākslinieka – šoreiz astoņu Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra programmas studentu – dzīves kontekstā pirmā bilžu grāmata jeb Orbis Pictus ir nozīmīgs un svinīgs notikums.
"Darbu pie bilžu grāmatām, vispirms veidojot stāstu, studenti sāka jau septembrī, vērojot savu iekšējo pasauli un atrodot tēmas, kas viņiem šķita svarīgas. Tas ir viens no veiksmīgas bilžu grāmatas nosacījumiem – izjust vēlmi izstāstīt to, kas tev šķiet svarīgs, dažkārt vienkārši smieklīgs, vai, tieši pretēji, – tik skumjš, ka par to ir svarīgi pavēstīt citiem," saka LMA docente Rūta Briede.
Izstādē apskatāmajās grāmatās studenti stāsta par sadraudzēšanos ar savu ēnu, par to, ko drīkst un nedrīkst, kad esi mazs, par milzi Mārtu un viņa maizes gultu Rīgā, cimdu ģimeni un par trakulīgo Toniju, kas pavada brīvdienas bez telefona un paskaidro, ko darīt, ja esi sapinies dzīves problēmās. Viena no grāmatām – „Jaunākais dinozaurs pasaulē” – tapusi sadarbojoties ar rakstnieci Luīzi Pastori, bet visas astoņas kopā šajā pavasarī jau pabijušas Latvijas nacionālajā stendā Boloņas Bērnu grāmatu tirgū.

Izstādes mākslinieki Elvīra Beķere, Tonijs Strods, Karlīna Anna Dzene, Madara Dūka, Līva Dortāne, Terēze Talita Rozenblate, Anda Miščenko un Ieva Kupcāne visus gaida izstādes atklāšanā 17. jūnijā plkst. 18.00, kuras laikā notiks stāstu radošā darbnīca gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Izstāde apskatāma no 17. jūnija līdz 19. jūlijam mākslas telpā „Aminori” Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 69.
Izstādi organizē Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedra, atbalsta izdevniecība „Aminori”.