Meklēt
Izvēlne

„Skarba māksla - skarbiem vīriešiem”

Latvijas Mākslas akadēmijas studentu darbu izstāde Brasas cietumā
„Skarba māksla - skarbiem vīriešiem"
11/09/2010 - 12/09/2010
Izstāde apskatāma tikai Brasas cietuma ieslodzītajiem!

Pirmo reizi Latvijas Mākslas akadēmijas studenti sniegs iespēju nebrīvē nokļuvušajiem cilvēkiem baudīt un izprast mākslu. Tikai divas dienas, 11. un 12. septembrī, Brasas cietuma ieslodzītajiem būs apskatāma izstāde „Skarba māksla - skarbiem vīriešiem". Cietuma pagalma vidu tiks uzstādīta Andra Landausa gaisīga piecus metrus augsta „Ekoloģiskā pēda" par zīmi tam, ka cietumā mainīsies vara. Divās dienas kopā ar Likumu tur valdīs moderna Māksla.
Studentiem, sadarbojoties ar LR Ieslodzījuma Vietu pārvaldi, radās ideja rīkot izstādi tieši ieslodzījuma vietā, kas ļaus ieslodzītajiem vīriešiem paskatīties uz pasauli caur mākslas prizmu. Izstādē būs apskatāmi telpiski un kinētiski objekti, digitālās drukas, ogles zīmējumi, auduma apgleznojumi, videoinstalācijas un fotogrāfijas. Mākslas darbi tiks eksponēti kā telpā, tā arī cietuma pagalmā. Izstādē piedalās LMA studenti: Zane Bluķe, Vladislavs Čistjakovs, Sergejs Ivanovs, Atis Jākobsons, Nauris Krastiņš, Andris Landaus, Andris Maračkovskis, Neonilla Medvedeva, Līva Rutmane, Aigars Tavkins, Klāvs Upacīers un Lauris Vītoliņš.
Šis studentu projekts veic arī pētījuma funkciju mākslas un izglītības jomā. Izstāde kā sociāls pētījums dos ieslodzītajiem priekšstatu par cita viedokļa pastāvēšanu, iespēju paskatīties uz apkārtējo pasauli savādāk nekā, viņuprāt, pieņemts, kā arī pievērsīs skatītāja uzmanību tam, kā sazināties ar mākslu, kā notiek attēla formālo pazīmju vizuāla izpētīšana (forma, ritmi, materiāls, faktūra, utt.). Par līdzekļiem, kas var efektīvi stimulēt analītiskas prasmes veidošanu, tiek uzskatīts telpisko objektu pārskatāmu konstrukciju un plakano tēlu ritmiskās struktūras. Viena no galvenajām idejām ir parādīt tēliem un objektiem raksturīgo skarbumu ar tam raksturīgo formālo līdzekļu lakonismu - lielos izmēros, ar ierobežotu krāsu gammu, materiālu dabiskumu, formas vienkāršību un konstrukcijas pārskatāmu ritmisku struktūru.
Projekts balstās uz pieņēmumu, ka mākslas darbu eksponēšana cietumā var sekmēt daudz ciešāku skatītāja kontaktu ar mākslas objektu nekā ierastos galeriju apstākļos. Tas notiek tādēļ, ka ieslodzītā uztvere saskaras ar strauju informācijas plūsmu daudz mazākā pakāpē nekā brīva cilvēka uztvere.
Nākotnē tiek plānota arī turpmāka sadarbība ar Latvijas Republikas Ieslodzījuma Vietu Pārvaldi, veidojot izstāžu ciklu dažādos Latvijas cietumos.

Projekta kurators:
Sergejs Ivanovs
, t. 27793150