Meklēt
Izvēlne

Andra Vītoliņa personālizstāde "Koki, krūmi un dzinēji"

No 2014. gada 1. līdz 31. augustam Liepājas muzeja lielajā izstāžu zālē būs apskatāma gleznotāja, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītāja asoc. prof. Andra Vītoliņa darbu izstāde „Koki, krūmi un dzinēji”. Interesenti laipni aicināti uz izstādes atklāšanu 1. augustā plkst. 16.00!

Andris Vītoliņš vislabāk pazīstams kā priekšmetiskās pasaules portretētājs – tas redzams arī viņa jaunākajā izstādē. Gleznās iemūžināti gan Liepājā, gan citviet Kurzemē augošie koki un krūmi. Mākslas darbi ir kā aicinājums apstāties un saskatīt skaisto, neparasto. Mākslinieka mērķis ir sabotēt mūsdienu pasaulei raksturīgo globālismu un padarīt par ikonām un laikmeta simboliem ikdienišķas, vienkāršas, varbūt pat garlaicīgas lietas.

Ikdienas rutīnā cilvēki zaudē skaidru redzi un neierauga to, cik skaisti un labi ir šeit un tagad. Daudzajos ceļojumos redzētais un piedzīvotais Andrī Vītoliņā radījis pārliecību, ka šeit un tagad ir ideāla vieta, kur likt lietā prasmes un pacietību, veicināt garīgo un profesionālo izaugsmi.

Bez Kurzemes kokiem un krūmiem Andris Vītoliņš izstādes darbos iekļāvis arī sava auto dizaina elementus. Pēc tam, kad automašīna smagi cieta avārijā, mākslinieks pieņēma lēmumu iesaistīties tās atjaunošanā. Darbs prasīja vairākus mēnešus, taču auto, pēc paša mākslinieka domām, kļuvis par simbolu aizgājušajam mehānikas laikmetam. Atšķirībā no mūsdienās valdošā patērētāju laikmeta, kuram raksturīgi meklējumi pēc īsā mirkļa laimes, mehānikas ērā cilvēki salūzušo laboja nevis izmeta.

Lielākā daļa izstādes lielformātu darbu tapuši iedvesmojoties no Liepājas muzeja izstāžu zāles plašuma. Personālizstādes atbalstītāji ir Valsts Kultūrkapitāla fonds un uzņēmums „Latvijas Balzams”. Izstādes „Koki, krūmi un dzinēji” darbus Andris Vītoliņš veidojis gan sev raksturīgajā akrila, gan reti izmantotajā eļļas tehnikā. Neviens no izstādes darbiem iepriekš Latvijā nav ticis eksponēts, tas ir mākslinieka jaunradīts cikls pēc trīs gadu pauzes.

Personālizstādes apmeklētājiem Andris Vītoliņš sagatavojis īpašu performanci – gaismas, skaņas, krāsas, gaisa un ūdens instalāciju. Tas ir mākslinieka veidots dzīvās glezniecības procesu izzināšanas eksperiments. Instalācija būs procesuālas mākslas paraugs ar alķīmisku, spirituālu darbību un maģisku scenogrāfiju, aicinot izstādes apmeklētājiem apzināties esošo mirkli, būt lieciniekam dzīvam, tamdēļ arī zūdošam procesam.

Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītājs asoc. prof. Andris Vītoliņš (1975) ir dzimis liepājnieks. Māksliniekam bijušais vairākas personālizstādes gan Latvijā, gan ārvalstīs – Dānijā, Zviedrijā, Austrijā, Vācijā, Francijā, Igaunijā, Slovēnijā. Andra Vītoliņa darbi atrodas daudzās privātās un publiskās kolekcijās, piemēram, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Baku Modernās mākslas muzejā (Azerbaidžānā), Igaunijas Mākslas muzejā „KUMU”, kā arī „Red Bull” dibinātāja Dītriha Matešica (Dietrich Mateschitz) prestižajā privātkolekcijā ekspozīciju paviljonā „Hangar-7” Zalcburgā, Austrijā.

Andris Vītoliņš ir ne tikai gleznotājs, bet arī talantīgs dizainers. Mākslinieks veidojis dizainu Latvijas Bankas 2012. gadā klajā laistajai viena lata monētai ar eža attēlu, kā arī uzņēmuma „Latvijas Balzams” 2014. gada elitārai dāvanu kārbai dzērienam „Rīgas Melnais balzams ELEMENT”.

Ieeja izstādē ir bez maksas.

Darba laiks: katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00.

Liepājas muzejs
Kūrmājas prospekts 16/18, Liepāja
http://liepajasmuzejs.lv