Meklēt
Izvēlne

Atklāta Latvijas bērnu grāmatu ilustrāciju izstāde „5x5”

No 2014. gada 8. līdz 18. oktobrim Vestminsteras Bibliotēkā (Londona, Lielbritānija) ir apskatāma Latvijas bērnu grāmatu ilustrāciju izstāde „5x5” (Exhibition of Latvian Children’s Book Illustrations „5 x 5”), kuru organizē Latvijas Mākslas akadēmija sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Londonā. 

Izstādē aplūkojamas piecu izcilu meistaru - Alekseja Naumova, Anitas Paegles, Indras Sproģes, Zanes Lūses un Jura Petraškeviča, radītās bērnu grāmatu ilustrācijas. Katru mākslinieku ekspozīcijā pārstāv pieci viņa darbi. Visi interesenti aicināti apmeklēt izstādi Vestminsteras Bibliotēkā (Westminster Reference Library), 35 St. Martin’s Street, London WC2H 7HP.

Bērnu grāmatu ilustrācija Latvijā ir viena no pārsteidzošākajām mākslas jomām, kurā izpausmi rod dažādu vizuālās mākslas veidu un tehniku meistari. Latvijas bērnu grāmatu ilustrāciju mākslu raksturo izsmalcināta spēja uzrunāt ne tikai mazos - lasītājus, krāšņo bilžu skatītājus un aizraujošo stāstu klausītājus, bet arī pieaugušos. Grāmatu ilustrācijas māksliniekiem ļauj izpausties ne vien divdimensiju plaknē, bet arī laikā – saspēlēties ar literāra darba ritējumu. Iedvesmu smeļot pasaulē, kuru ar valodas izteiksmes līdzekļiem radījis grāmatas literārā satura autors, mākslinieks tēliem un videi piešķir vizuālu veidolu. Turklāt grāmatas formāts rosina radoši izmantot tā specifiku - papīra faktūru, drukas tehniku, attēla un teksta saspēli, kā arī  citas nianses.

Latvijas Mākslas akadēmijas rektors prof. Aleksejs Naumovs ir gandarīts par veiksmīgo sadarbību ar Latvijas vēstniecību Londonā un izsaka pateicību vēstniekam Andrim Teikmanim, vēstnieka kundzei Ingunai Teikmanei-Peniķei, kā arī Irēnai Hamiltonei, kuras pārziņā ir kultūras jautājumi.

„Bibliotēka ir sabiedrībai atvērta, ļoti labi apmeklēta, arī izstādes atklāšanu ar savu klātbūtni pagodināja plašs interesentu loks. Izstādes atklāšanā muzicēja jaunie latviešu mūziķi, kuri studē Londonas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā. Prieks izstādīties senā un nozīmīgā vietā – līdzās Londonas Nacionālajai galerijai,” izstādes norisi raksturo rektors.

Izstādes kuratore Inese Bauģe vēlas izteikt pateicību visiem izstādes dalībniekiem, jo kopīgs pusgada darbs ir vainagojies ar brīnišķīgu izstādi, kā arī vēstniecības pārstāvjiem, kuru atbalsts izstādes tapšanā ir neatsverams. Jāmin, ka veiksmīgās sadarbības rezultātā nākamgad janvārī Latvijas Prezidentūras ietvars Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Londonā būs aplūkojama Latvijas Mākslas akadēmijas absolventu izstāde.

Aleksejs Naumovs ir gleznotājs, plenērists, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors un Glezniecības apakšnozares profesors. Mākslinieks ir plaši zināms kā izcils ainavas meistars, taču tieši  viņa grāmatu ilustrācijas ir tās, kas ļauj piedzīvot brīnumu – ieraudzīt burvīgas iztēles ainas, kurās pasakainu vidi apdzīvo pārsteidzoši tēli.

Anita Paegle ir Latvijā iemīļota bērnu grāmatu ilustrāciju autore, kuras spilgtais rokraksts paliek atmiņā un nav sajaucams ar nevienu citu. Māksliniece tēlus rada ar lielu rūpību un priekšroku dod laikietilpīgam formveides procesam, lai panāktu pārdomātu un trāpīgu vizuālo tēlu valodu.

Indra Sproģe rada ne vien vizuālos tēlus un vidi, bet arī tekstus un pat bērnu apmācības koncepcijas, kuras ir īpaša prieka caurstrāvotas un patiess mākslas darbs. Māksliniece risina jautājumus, kā labāk un tas nozīmē – arī radošāk, iemācīt bērnam lasīt, skaitīt.

Zane Lūse ilustrācijās spēj iemiesot ne vien lasītu, runātu tekstu, bet arī dziesmas. Mākslinieces darbos ieraugāma viņas īpašā spēja uztvert un vizualizēt intonācijas, noskaņas, kuras viņa iekodē izteiksmīgā tēlu ķermeņa valodā, niansētajā kolorītā un kompozīcijā.

Juris Petraskēvičs ir Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas apakšnozares profesors, kurš ilggadēji darbojas grāmatniecībā. Viņa ilustratora talants radis izpausmi arī animācijā. Vairāki viņa radītie tēli dzīvo paralēlas dzīves – grāmatu ilustrācijās un animācijas filmās.


Izstādes norises vieta:
Vestminsteras Bibliotēkā (Westminster Reference Library),
35 St. Martin’s Street,
London WC2H 7HP.
Izstādes darba laiks:
P., O., T., C., P., 10:00 – 20:00                            
Sestdien 10:00 – 17:00                             
Svētdienās izstādes slēgta