Meklēt
Izvēlne

Atvadīšanās no gleznotājas Birutas Baumanes notiks 26. janvārī

Mūžībā aizgājusi latviešu gleznotāja Biruta Baumane (6.06.1922.-21.01.2017.). Gleznotāja dzimusi un bērnību pavadījusi Tērvetē, vēlāk mācījusies Jelgavas ģimnāzijas humanitārā nodaļā, bet ar mākslu sākusi iepazīties Romāna Sutas mākslas studijā. Baumane no 1941. gada studējusi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Glezniecības nodaļā. 1948. gadā LMA absolvējusi ar diplomdarbu “Eksāmeni”, bet paralēli studēja Latvijas Universitātes Filozofijas fakultātē, kurai likvidējoties viņa turpināja studēt filoloģijas fakultātē.

B. Baumane izstādēs piedalās kopš 1956. gada, un Latvijas Mākslinieku savienības biedre ir kopš 1959. gada. Par mūža ieguldījumu latviešu glezniecībā latviešu gleznotāja apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni.

“Latvijas mākslā Biruta Baumane iezīmējas ar vitālu pasaules izjūtu, kas raksturo arī viņas glezniecību un plašo tēmu loku – akti, portreti, klusās dabas, ainavas. Savu māksliniecisko izteiksmi viņa atrada modernisma stilistikā, interpretējot postimpresioniskos principus un fovisma krāsu izjūtu, bet ar precīzu raksturotājas talantu patiesi un trāpīgi atspoguļoja sevi, sev tuvos ļaudis un ainavas,” norādīja Dobičins.

Baumanes gleznas atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Valsts Tretjakova galerijā, Maskavā, Krievijā un citos muzejos, kā arī privātajās kolekcijās Latvijā, ASV, Kanādā, Itālijā, Francijā un citur.

Atvadīšanās no Baumanes notiks 26.janvārī Rīgas Latviešu biedrības namā no plkst.12 līdz 14, pēc tam mākslinieci guldīs Mākslinieku kalniņā I Meža kapos, Rīgā.

Informācija un Birutas Baumanes fotogrāfija: aģentūra LETA