Meklēt
Izvēlne

KULDĪGĀ APSKATĀMA ANDRA VĪTOLIŅA PERSONĀLIZSTĀDE "IEELPO, JO RĪTDIENA BŪS CITĀDA"

No 7. marta līdz 12. aprīlim Kuldīgas Mākslas namā būs skatāma Andra Vītoliņa gleznu izstāde “Ieelpo, jo rītdiena būs citāda”.

Andra Vītoliņa glezniecība stilistiski iet kopsolī ar uztveres kodiem, kas raksturīgi straujajam 21. gadsimtam. To var raksturot, kā dekoratīvi spilgtu un suģestējošu. Viņš rod iedvesmu, vērojot un vērtējot nesenās pagātnes kultūrslāņu atstāto mantojumu: padomju laiku blokmāju banālos ritmus, dārza mājiņu ļodzīgos stāvus, pamesto fabriku korpusu dinamiku.

Par savu jaunāko darbu ciklu Andris Vītoliņš saka: “Beidzamā laikā mani pārņēmusi ideja par jaunradītas neeksistējošas pasaules attēlošanu. Tie ir vizuāli nolasāmi tēli, celtnes, ornamenti, kas pastāv vien uz audekla. Savā ziņā tas ir kā alternatīvs uztveres un izpratnes veids šodienas laikmetam, kad pasauli ir pārņēmusi fotografēšanas epidēmija.
Rītdienas pasaules lielākais izaicinājums būs tās izcelsme - to nebūs vairs veidojis cilvēka prāts pēc Dievu līdzības, bet gan ģenerējusi datorprogramma. Bet varbūt mākslīgais intelekts pilnveidosies un spēs mums simulēt Dievišķas atklāsmes un Okeāniskās jūtas?


Izstādes scenogrāfija veidota, kā pretmets aizejošam patriarhālajam laikmetam, kad noteiktā kārtība tika skatītājam, eksponēti mākslas darbi, bet vienlaikus tas arī ir pretstats nu jau aizejošajam laikmetīgās mākslas laikmetam, izstādē ir redzami klasiska tipa glezniecības darbi ar stingri nolasāmu struktūru tajos.
Izstāde sniedz skatītājam dinamisma un pārmaiņu laikmeta sajūtu, vienlaikus parādot šīs strukturētās un matemātiskās vides nestabilitāti un ievainojamību. Izstāde var kalpot kā instruments - kompass, kas skatītājiem palīdz orientēties komplicētājā un informācijas pārbagātajā ikdienā.

Par šodienu mākslinieks saka: “Mēs dzīvojam zem panikas spiediena par rītdienu, tāpēc, ka šobrīd pasaulē pārmaiņas notiek ļoti ātri. Ikdienā mums rodas šķietamība par kontrolētu un organizētu pasauli, tomēr to caurvij kāda haosa stīga, vien atliek ievilkt elpu un pieņemt notiekošo ar miera sajūtu.

Andris Vītoliņš (dz. 1975) aktīvi organizē un piedalās izstādes gan Latvijā, gan ārvalstīs. Paralēli radošajam darbam, no 2012. gada viņš vadīja Glezniecības nodaļu Latvijas Mākslas akadēmijā (asociētais profesors) un darbojas arī kā izstāžu un citu mākslas projektu kurators. 2017. gadā Andris Vītoliņš kļuva par LMA prorektoru. Mākslinieka darbi atrodas daudzās privātās un publiskās kolekcijās.

Izstādes atklāšana notiks 2020. gada 7. martā plkst. 16:00 Kuldīgas mākslas namā 1905. gada ielā 6, Kuldīgā.

Izstādes kurators Uldis Pētersons