Meklēt
Izvēlne

IZSLUDINĀTS KONKURSS PAR OBJEKTA IDEJU SKIČU PIEDĀVĀJUMU

Izraēlas valsts vēstniecība sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju, Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecību un Cēsu novada pašvaldību izsludina konkursu par objekta ideju skiču piedāvājumu holokausta upuru piemiņas vietas labiekārtošanai pie Cēsīm.

Pašreizējā situācija memoriālā

Mežā, pie Niniera ezera, netālu no Cēsu pilsētas, padomju okupācijas laikā uzstādītais memoriāls piemin nacistu okupācijas spēku 1941. gadā pastrādāto ap 250 cilvēku slepkavību. Aptuveni 200 no tiem bija ebreji, bet ap 50 – tiek uzskatīts – komunisti.

Memoriāla centrālais objekts ir vienkārša horizontāla betona stēla ar gravējumu, kas faktiski ataino padomju laika atceres kultūru – tā gan vēsta, ka šeit ir apglabāti noslepkavoti cilvēki, bet viņi tiek uzskatīti par karā kritušiem padomju pilsoņiem. Noziegums nav nedz skaidri nosaukts, nedz sniegti nepieciešamie paskaidrojumi. Piemiņas vieta nav redzama kartēs, tā ir visai nolaista, piekļuves takas nav sakoptas un uz to nav norādes. Nesen, 2021. gadā, piemiņas vietā tika uzstādīta vienkārša koka plāksne ar uzrakstu latviešu valodā “Otrā pasaules kara upuru kapsēta”, kas uztur neprecīzu vēstījumu, jo tehniski “kara upuri” var būt arī abu pušu karavīri, civiliedzīvotāji, u.c. Tādējādi memoriāls ir vairāk kā atgādinājums par “paša kara” traģēdiju un nežēlību, nevis zvērīga nozieguma piemiņas vieta.
Memoriāls pašreizējā stāvoklī vairs nav ilgtspējīgs.

Konkursa mērķis

Labiekārtot un atjaunot piemiņas vietu II pasaules kara Holokausta upuriem pie Cēsīm, netālu no Niniera ezera. To darot, fokusēt uzmanību uz šeit nogalināto cilvēku piemiņu un iespējami skaidrāk nosaukt izdarīto noziegumu ar mērķi izrādīt un atjaunot cieņu un lolot upuru piemiņu, atzīstot un pavēstot, ka lielākā daļa noslepkavoto bija ebreji un ka tas bija vienīgais iemesls, kāpēc viņi tika noslepkavoti.

Konkursa priekšmets

Piemiņas vieta, kas ietver/ sasaista / netraucē/ idejiski apvieno/  jau esošo betona stēlu ar ģeolokācijas ceļā identificēto holokausta upuru reālo kapa vietu un jaunizveidoto piemiņas objektu, informatīvo stendu, vai citiem ar autora ieceri saistītiem piemiņas vietas vizuālo tēlu veidojošiem elementiem. Ne visus vēsturiskos faktus var pavēstīt tikai ar dizaina elementiem. Tāpēc, jāņem vērā, ka informatīvie stendi par notikušo būs neatņemama memoriāla sastāvdaļa un to saturs tiks izstrādāts atsevišķi sadarbībā ar projekta iniciatoriem.

Dalībnieki

Konkursā piedalīties aicināti LMA studenti un beidzamo 5 gadu studiju absolventi.

Darbu iesniegšanas termiņš

Starpskate, ideju prezentēšana LMA tēlniecības profesoriem 2022.gada aprīlis (laiks tiks precizēts);

Fināla darbu ekspozīcija – 2022.gada jūnijs.

Konkursa godalgu fonds

  • 1. vieta – 500 eur
  • 2. vieta – 300 eur
  • 3. vieta – 200 eur

Pievienotie faili: