Meklēt
Izvēlne

Izstāde "Ainava. Pavasaris"

No 2014. gada 11. līdz 27. aprīlim Valmieras Kultūras centrā atvērta gleznu izstāde „Ainava. Pavasaris.” Izstādē piedalās gleznotājas Ilze Laizāne, Ilze Smildziņa, Ieva Bondare, Natālija Maļikova, Nataļja Jeršova, Ingrīda Suharevska, Anete Kalniņa un Baiba Apsīte. Visas izstādes dalībnieces ir absolvējušas Latvijas Mākslas akadēmiju, daļa turpina studijas Latvijas Mākslas akadēmijā citās programmās. 

Pavasaris ir gadalaiks ar plašu glezniecisko motīvu klāstu – no kūstoša sniega un ledus līdz ziedošiem kokiem un laukiem, arī dabā sastopamie toņi ir ļoti dažādi – sākot ar pelēcīgo, zemes un pasteļtoņu gammu, līdz pat dzidrām, spilgti piesātinātām krāsām, kādas dabā sastopamas tikai pavasarī. Katra autore glezno savu tēmu loku, katrai ir sava filozofiski gleznieciskā koncepcija un rokraksts, bet šai izstādē kopējā vienojošā tēma ir pavasara ainava.

Ilze Laizāne ir reālisma virziena gleznotāja, kas, iespaidojoties no dabas, rada jaunus motīvus, ar ko iepriecināt savas mākslas cienītājus. Gleznotāja darbus izpilda eļļas tehnikā, ar filigrāni izstrādātu zīmējumu, klājot krāsu vairākos slāņos, tā radot iluzoru telpas efektu.

Ilze Smildziņa pārstāv plašu, atšķirīgu tēmu loku. Izstādē redzamās ziedošās ābeles, pēc gleznotājas domām, svarīgi radīt, kad dabā vēl tās nezied, jo gleznojot, caur ilgām pēc pavasara ziedēšanas, tiek radīta jauna realitāte.

Ieva Bondare atzīst, ka „gleznošana ir sapņa piepildījums. Tas, ko daudzus gadus nācās nēsāt savā prātā, līdz pienāca izdevība tam veltīt lielu un bieži pat lielāko daļu sava laika, pieķēros šai iespējai un turpinu cieši turēties pie tās. Sapnis ir pārvērties īstenībā un ar katru jaunu audeklu, katru otas triepienu tas turpina iemiesoties no jauna, es tikai pārlieku uz audekla sapņa realitātes, tikmēr gleznošana piepilda mani.”

Natālija Maļikova ir daudzpusīga gleznotāja, pierādījusi sevi dažādās, ļoti atšķirīgās tehnikās, ieskaitot monohromo dažādās tonalitātēs. Natālijai raksturīgs plašs tēmu loks, dziļāku ideju meklējumi glezniecībā, tai skaitā sociālo un ekoloģisko problēmu aktualizācija. Izstādē redzamais darbs savukārt ir lirisks, maigs pavasara ziedoņa attēlojums, kas izstaro pozitīvu enerģiju.

Nataļja Jeršova savās gleznās ietver dziļas filozofiskas idejas par eksistenciāliem jautājumiem. Izstādē redzamais darbs „Dzīves koks” ir kā jautājums par mūsu sākotni un ceļu, kurp dodamies un esošā mirkļa jēgu.

Ingrīda Suharevska rada pārsvarā smalkus, miniatūrus darbus. Kā atzīst pati gleznotāja, „ainava manās gleznās ir kā kadrējums no atmiņām – dažreiz melnbaltas, citreiz krāsainākas, bet vienmēr rada sajūtu un atgriež atmiņās.”

Anete Kalniņa glezno stilizētus dabas motīvus, rotaļājoties ar krāsu uz formu. Izstādē redzamajā gleznā attēlots Zelta Čiekura Meklētājs pavasara lietū. Šoreiz Zelta Čiekura Meklētājs starp plaukstošajiem kokpumpuriem un peļķēm ir izgājis meklēt Uzticēšanos.

Baiba Apsīte glezno ainavas un dabas motīvus, uzskatot, ka tas ir veids, kā radīt pasaulē vairāk harmonijas. Izstādē redzamas dažādos periodos tapušas pavasara ainavas. Jaunākie – šī gada darbi tapuši pēc plenēra skicēm Gruzijas kalnos pie Tbilisi 2013. gada pavasarī.

Izstāde bez maksas apskatāma visas nedēļas dienas no plkst. 9.00 līdz 18.00, arī pasākumu norises laikā.

Valmieras Kultūras centrs
Rīgas iela 10, Valmiera