Meklēt
Izvēlne

JAUNIZVEIDOTAJĀ IZSTĀŽU TELPĀ “BOLDERĀJA” NOTIKS IZSTĀŽU CIKLA "MAMMU, NOMIRT SPĒŠU PATS” ATKLĀŠANA

3.novembrī plkst. 20:00 alternatīvās mākslas krustpunktā – bārā/grāmatnīcā “Bolderāja” ar mākslinieces Elīnas Semanes darbu sēriju tiks atklāts izstāžu cikls “Mammu, nomirt spēšu pats”, kas risinās iekšējās neatkarības jeb gara brīvības tēmu.

Izstāžu triloģija norisināsies mākslas krustpunkta “Bolderāja” jaunizveidotajā izstāžu telpā, kurā līdz 11. decembrim savus jaunākos darbus secīgi eksponēs trīs jaunās mākslinieces: Elīna Semane, Ieva Stalšene un Katrīna Ieva.

Izstāžu triloģija tiecas uzdot jautājumus, kas ikdienā neieņem prioritāru vietu; jautājumus, kas, iespējams, šķiet, jau sen it kā atbildēti, bet varbūt nemaz nav patiesi apdomāti. Vai ir iespējama absolūtā brīvība? Vai gara brīvību var mums laupīt, vai to sev atņem katrs pats? Kā es varu zināt, vai esmu brīvs?

“Šīs izstādes ir stāsts par drosmi atšķirties un neiederēties. Gara brīvība, manuprāt, paģēr atteikšanos no polaritātes, spēju pieņemt to, ka nekas nav viennozīmīgs, drosmi ticēt sev. Es domāju, ka vajag ieskatīties acīs tumsai un ieraudzīt tur gaismu. Es vēlējos, lai šis projekts notiek novembrī, jo tas ierasti ir neatkarības mēnesis, taču, lai dzīvotu brīvā valstī, ir vajadzīgi iekšēji brīvi un drosmīgi cilvēki. Lai tur nonāktu, par to ir jādomā,” stāsta triloģijas kuratore, māksliniece Ieva Stalšene.

No 3. līdz 13.novembrim būs skatāma Elīnas Semanes darbu sērija, kas tapusi tieši šīs tēmas pētījuma ietvaros. Elīnas māksla nav piesaistīta vienam medijam, un arī šoreiz blakus pastāvēs fotogrāfija un objektu pasaule. Savos darbos Semane uzrāda skaistā neviennozīmīgo dabu, vēršot uzmanību uz gara sāpju izpausmēm. Viņas radošajā praksē kliedziens vienmēr iekļauj čukstus. Savā jaunākajā darbu sērijā māksliniece akcentē cilvēka paškonfrontāciju kā nepieciešamību ceļā uz gara brīvību, vienlaikus atgādinot, ka to atņemt var tikai sev pats. Autore rosina skatītāju palūkoties uz pietuvošanos nāvei kā dzīvības un cilvēcības apliecinājumu.

Elīna Semane (1991) ir māksliniece, kura ar saviem darbiem bieži runā par ikdienā tuvām, taču neērtām tēmām, izmantojot provokāciju kā domāšanu izaicinošu izteiksmes līdzekli, bieži vien konfrontējot sociālas normas. Māksliniecei raksturīga transgresīvās mākslas estētika, nereti papildinot fotogrāfijas un instalācijas mediju ar mūziku, performanci un hepeningu. 2022. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju, iegūstot maģistra grādu mākslā. Veidojusi personālizstādes, kā arī bijusi dalībniece vairākās grupu izstādēs ārpus Latvijas, tostarp JCE Biennālē, Pērnavas foto mēnesī u.c. Autores darbi publicēti arī tādos izdevumos kā „Latvijas fotogrāfija 2020”, grāmatā „Did You Notice Me”, kā arī literārajā avangarda avīzē „Avīzes Nosaukums”. Šogad māksliniece bija arī festivāla “Rīgas Fotomēnesis” organizatore.

Izstāde būs apskatāma no 3. līdz 13. novembrim.
Alternatīvās mākslas krustpunktā - bārā/grāmatnīcā “Bolderāja”. Adrese: Avotu iela 29, Rīga.