Meklēt
Izvēlne

JAUNO MODES DIZAINERU KONKURSĀ "MERINGUE" UZVARĒJUSI LMA ABSOLVENTE UNA BĒRZIŅA

Par jauno modes dizaineru konkursa «Meringue» uzvarētāju kļuvusi Latvijas Mākslas akadēmijas absolvente Una Bērziņa ar kolekciju «Stāsti. 1. daļa». Apbalvotas arī Anitas Leinas kolekcija «Virpuļojošais lidojums» un Milēnas Emīlijas Seržantes kolekcija «Frekvence». Trīs jaunās modes dizaineres balvā saņēmušas iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskā jauno dizaineru konkursā un papildināt zināšanas ārzemēs.

Una Bērziņa un Anita Leina piedalīsies «International Young Designers Contest», kas notiks Kijevā 2020. gada 5.–7. jūlijā. Starptautiskais jauno dizaineru konkurss ir viens no lielākajiem Centrāleiropā, un tā mērķis ir popularizēt jaunos modes talantus, iepazīstinot ar tiem starptautiskos modes industrijas ekspertus, medijus un sabiedrību. Visi konkursa dalībnieki ir nacionālo konkursu uzvarētāji vai laureāti, kas nodrošina augstu radošo un profesionālo līmeni.

Unas Bērziņas kolekcijas «Stāsti. 1. daļa» iedvesma rasta dzimtas fotogrāfiju albumos un ģimenes vērtībās, attieksmē pret apģērbu, tā ilgtspēju agrāk un šodien, tradīcijās un paradumos. Vēsture kārtojas slāņos, atsedzot iepriekšējās paaudzes, to likteņus un dzīves stāstus; kaut kas ir visiem zināms, kas cits paliek noklusēts kā dzimtas noslēpums. To simbolizē auduma kārtas, savilkumi, polsterējumi, silueti, kas piemēroti vīriešiem, bet pāršūti sievietēm. Tonāli kolekcija atbilst melnbaltās fotogrāfijas estētikai.

Anitas Leinas kolekcija «Virpuļojošais lidojums» tapusi, iedvesmojoties no sērferiem un viņu dzīves stila — būt nemitīgā kustībā, dzīvot šeit un tagad, sekot savām sajūtām, pārāk neaizkavēties komforta zonā. Tērpi radīti valkāšanai pēc sportiskām aktivitātēm ārtelpās, tāpēc lietoti netradicionāli materiāli, piemēram, dūnu sega, vaskots diegs un kokvilnas pleds.

Savukārt Milēna Emīlija Seržante ieguva iespēju apmeklēt modes mārketinga un menedžmenta divu nedēļu kursu Milānas Jaunajā mākslas akadēmijā. Milēna Emīlija Seržante kolekcijai «Frekvence» iedvesmojusies no monumentālās, sarkanās Kolkas bākas. Sarkanā krāsa dominē kolekcijā, veidojot atsauci uz bākas funkciju — dienā tā ir pamanāma, naktī izstaro enerģiju ar signāla frekvenci.

Tika pasniegtas arī četras speciālās balvas:

  • Unai Bērziņai un Elīnai Grīnbergai universālveikala “Stockmann Riga” balva – kolekcijas pārdošana Stockamnn Riga 2020.gada pavasarī,
  • Kristīnei Zariņai žurnāla “Pastaiga” balva – atpazīstamības publikācija žurnālā,
  • Ilzei Muciņai žurnāla “Lilit LOOK” balvu par labāko dizainu - atpazīstamības publikācija žurnālā.

“Konkursā "MERINGUE” redzētās finālistu kolekcijas bija ļoti augstā līmenī, kas norāda uz Latvijā iegūtu labu izglītības bāzi un konkrēto topošo dizaineru nopietnu personisko attieksmi. Es novērtēju tēmu dažādību un dalībnieku personiskos uzskatus par modi. Gan konkursa organizēšana, gan modes skašu norise bija patiesi ļoti augstā profesionālā līmenī”, - tā konkursa žūrijas priekšsēdētāja Ļuba Popova, NABA-Nuova Accademia di Belle Arti Milano, raksturoja konkursā pieredzēto.

Konkursa “MERINGUE” ietvaros 25. novembrī bija redzamas 11 konkursantu kolekcijas. Visplašāk pārstāvēta bija Rīgas Tehniksā Universitāte - piecas kolekcijas, no kurām divas veidotas kā radošie dueti, kopā apvienojoties Nadīnai Anijai Pogai un Martai Cimdiņai, un Līvai Kreilei un Annijai Grūbei, kā arī Paulas Žauneres, Alīnes Skarules un Kristīnes Zariņas individuās kolekcijas. Četras kolekcijas bija no Latvijas Mākslas akadēmijas, kuras radījušas Anita Leina, Una Bērziņa, Ilze Muciņa un Elīna Grīnberga. Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu finālā pārstāvēja Milēna Emīlija Seržante. Liepājas, mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolu pārstāvēja Ieva Agruma.

Foto: Uldis Vilks