Meklēt
Izvēlne

Keneta Hadsona balva pasniegta Žaņa Lipkes memoriālam, kas tapis ar Latvijas Mākslas akadēmijas pārstāvju dalību

No 2014. gada 14. līdz 17. maijam Igaunijas Mākslas muzejā KUMU (Tallinā) norisinājās Eiropas Muzeju forums, kura ietvaros Eiropas Muzeju foruma dibinātāja vārdā nosauktā Keneta Hadsona balva tika pasniegta arhitektes Zaigas Gailes projektētajam Žaņa Lipkes memoriālam, kura tapšanā līdzdarbojušies vairāki Latvijas Mākslas akadēmijas pārstāvji. Žaņa Lipkes memoriāla mākslinieciskās koncepcijas autors un režisors ir Latvijas Mākslas akadēmijas docents Viktors Jansons, mākslinieks – asociētais profesors Kristaps Ģelzis un scenogrāfs – Latvijas Mākslas akadēmijas absolvents Reinis Suhanovs. 

Prestižā Keneta Hadsona balva tiek pasniegta muzejam ar visneparastākajiem, drosmīgākajiem un reizēm pretrunīgākajiem sasniegumiem, kas izaicina ierastos priekšstatus par muzeju lomu sabiedrībā.

Biedrības „Žaņa Lipkes memoriāls” dibinātājiem – uzņēmējam Mārim Gailim, Starptautiskā kino foruma „Arsenāls” goda direktoram Augustam Sukutam un Žaņa Lipkes vedeklai Ārijai Lipkei – iecere izveidot memoriālu radās 2000. gadā, pēc piemiņas plāksnes atklāšanas pie mājas Ķīpsalā, Mazā Balasta ielā 8. Šo cilvēku un viņu domubiedru kopīgais mērķis ir pievērst kā vietējās, tā arī starptautiskās sabiedrības uzmanību Žaņa Lipkes vēsturiskajam fenomenam.

Muzeja ēka vēsta emocionālu stāstu par Žani Lipki, kurš Otrā pasaules kara laikā savā sētā Ķīpsalā un Dobeles pagastā slēpa un izglāba vairāk nekā 50 ebrejus. Muzeja misija ir godināt Lipkes ģimenes piemiņu un veidot šodienas pasauli labāku, atgādinot, ka Lipkes aizstāvētās vērtības – drosme, līdzcietība, taisnīgums un cilvēcība – ir aktuālas visos laikos un ikvienas attīstītas sabiedrības pamatā. Žaņa Lipkes memoriāls, kas uzbūvēts tikai par sabiedrības ziedotiem līdzekļiem, svinīgo atklāšanu piedzīvoja 2013. gada 30. jūlijā ar Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa un Izraēlas prezidenta Šimona Peresa piedalīšanos.

Eiropas Muzeju gada balva dibināta 1977. gadā, tās mērķis ir starptautiski atzīt muzeju izcilību, vērtējot to pieejamību un atvērtību sabiedrībai, kā arī veicināt inovatīvus procesus muzeju sektorā. Eiropas Muzeju gada balvas iniciators ir Eiropas Muzeju forums – nevalstiska organizācija, kas jau 35 gadus darbojas Eiropas Padomes paspārnē un ir vadošā Eiropas muzeju organizācija. Forumā iesaistīti atzīti muzeju nozares eksperti no daudzām Eiropas valstīm, kuru uzdevums ir strādāt pie Eiropas muzeju darbības standartu uzlabošanas.

Eiropas Muzeju forums:
www.europeanmuseumforum.info

Žaņa Lipkes memoriāls:
www.lipke.lv