Meklēt
Izvēlne

KLUSAIS KŪRORTS

Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas studentu darbi Liepājas pludmalei "Klusais kūrorts" apskatāmi arī publiski no 19. maija līdz 22. jūnijam Liepājā, Vecajā Ostmalā 55!

Kad? no pulksten 17:00 19. maijā līdz 22. jūnijam
Kur? kanālmalas noliktavā, Vecajā ostmalā 55
Kas vēl? no pulksten 19:00 19. maijā lekciju vakars PECHA KUCHA ikvienam interesentam

Izstāde KLUSAIS KŪRORTS ir dizaina atvaļinājums brīvdienu pilsētā Liepājā. Te vēsturiski ieliktais kūrorta klusums ir unikālāks par trokšņaino tūrismu, kādu pazīst visur pasaulē un kura apsēstībā aizmirsušās atslodzei vēlamākās kvalitātes: LĒNI, KLUSI, ZEMU. Liepājā jau esošās. Ar pilsētvides sakārtošanas instrumentiem tās tikai jāizgaismo kā pamatkapitāls inteliģentākai ienesībai. Reiz jau Liepāja uzplauka kā kūrortpilsēta pilnā spožumā, atgādinot, ka jūra nav tikai kuģu ceļš, bet arī brīnišķīga atpūtas vieta, izvilinot ienākumus arīdzan no atpūtnieku kabatām. Paliekot pašapzinīgai pilsētai, Liepājai ir izcilas izredzes lēnprātīgā dzīves stila kustībā SLOW CITY!

2010. gada rudens semestrī Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas Vides mākslas un Funkcionālā dizaina katedru 3. un 4. kursu studenti radīja risinājumus Liepājas pludmales labiekārtojumam. Izprotoši iesaistoties augsti kvalificētajiem pasniedzējiem Sandrai Levānei, Barbarai Ābelei un Jurim Krūmiņam, arhitektes Indras Ķempes sagatavotais uzdevums tika iekļauts jauno dizaineru mācību programmā ar liepājnieku saucienu: «Nelūdzam, pieprasām civilizētu iekārtojumu ar labu dizainu Zilā karoga pludmales pamatvajadzībām!»
Viens no īpaši Liepājai veidotajiem objektiem ZIRDZIŅŠ kļuva par VI radošās izcilības festivāla ADWARDS 2011 finālistu industriālā dizaina nominācijā, kurā balvas netika pasniegtas. Vides mākslas studentes Laimas Laizānes askētiskais ZIRDZIŅŠ var tikt izmantots kā ceļu norāde, riteņu novietne, sēdvirsma, atslietnis, apgaismes ķermenis vai sildītājs.
Izstādes KLUSAIS KŪRORTS ekspozīcijā būs apskatāmi apjomīgi 7 dizaina darbi pilsētas pludmalei - no skicēm un maketiem līdz modelim dabiskā izmērā, kas tapuši un tiks izlikti apskatei ar Liepājas pašvaldības atbalstu. Šī sadarbība nodēvējama teju par parauga procesu. Kāpēc? Pilsētvidei nozīmīgas daļas pārveidē iesaistāms plašs atbildīgo loks - no pasūtītāja daudzskaitlī līdz lietotājam daudzskaitlī, kam par vajadzību vidutāju kļūst projektētāju komanda. Iespējami daudzpusīgā pārstāvniecība no pasūtītāja puses, ko izdevās pakāpeniski piesaistīt, aizraut un saliedēt, kā arī metodiskā virzība, atbildība un radošums no augstskolas mācībspēku puses sekmējusies abpusēji pozitīvā un lietderīgā rezultātā. Durvis uz diskusiju telpu atvērtas. Laipni lūgts izvērtēt, liepājniek!

Liepājas domes izpilddirektors Edgars Rāts atzīst: «Gandrīz katrā no studiju projektiem atrodamas idejas, kuras gribētos realizēt. Patīkami pārsteidza nopietnā attieksme pret dizaina izstrādājumu lietošanas ērtību, izgatavošanas materiālu pieejamību un izmaksām, kā arī sapratne par universālā dizaina principiem, kam Liepājā veltām īpašu vērību. Tuvojoties vasaras sezonai, vairākus no projektiem piedāvāsim realizācijai uzņēmējiem, kuri vēlēsies sniegt pakalpojumus pludmalē. Ja atradīsim finansējuma iespējas, dažas ieceres varētu attīstīt arī kā visā pludmalē izvietojamu Liepājas standarta aprīkojumu. Esam patiesi gandarīti par veiksmīgo eksperimentu. Tā ir prakse, kuru mēs labprāt turpinātu.»

Teksts: Indra Ķempe, KLUSAIS KŪRORTS projekta vadītāja, arhitekte un publiciste
Izstādes stils un koncepcija: Rihards Funts, Zane Homka, RIJADA dizaineri
Izstādes iekārtojums: Reinis Kuncītis, IDEJU LIDLAUKS, Mārtiņš Feldmanis, BANG!
Lekciju vakara vadītāja: Liene Jākobsone, PECHA KUCHA NIGHT
Attēlā: Laimas Laizānes ZIRDZIŅŠ

Darbu autori: Ligita Dekšeniece, Marta Gintere, Anna Prohorenko, Inga Zinovjeva, Kristīne Bula, Iveta Heinacka, Krista Mārāne, Līga Šnore, Laura Brāle, Elīna Ēce, Jānis Andžāns, Jekaterina Marinska, Marina Siņavina, Laima Laizāne, Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas studenti

Projekta iniciators: Vidi veidojošo profesiju biedrība KLUBS V10*
Projekta partneri: Latvijas Mākslas akadēmija, Liepājas Kultūras pārvalde, Liepājas Komunālā pārvalde, Liepājas būvvalde, Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojs, Liepājas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa, Liepājas izpilddirektora birojs

Atbalsta: Liepājas Kultūras pārvalde, Liepājas Komunālā pārvalde, NESTE, SPICE, DOLE, DOMINA, Vīna Studija un citi.
Paldies: Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas vadītājam Holgeram Eleram, Liepājas Komunālās un Kultūras pārvalžu vadītājiem Leldei Vīksnai un Ģirtam Reinbergam, pilsētas galvenajai arhitektei Ivetai Ansonei, galvenajam teritorijas plānotājam Arvīdam Vitālam un galvenajai māksliniecei Agitai Ansulei, pilsētas ainavu arhitektei Margaritai Kaņevskai, Vecliepājas rajona arhitektei Guntai Šnipke un Jaunliepājas Karostas rajonu arhitektam Indulim Kalnam, Komunālās pārvaldes komunālās nozares vadītājam Jurim Muskatam un Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja darbiniecei Agitai Vucenai, Domes sabiedrisko attiecību speciālistiem Aigaram Štālam un Guntai Jākobsonei pludmales kafejnīcas REDSUNBUFFET īpašniekam Marekam Albertam, kā arī KLUBS V10 valdes priekšsēdētājam Gundaram Vīksnam, Liepājas muzeja direktorei Dacei Kārklai, FONTAINE ENTERPRISES līdzīpašniecei Ivonnai Kalitai, UPB viceprezidentei Ilzei Freimanei un festivāla LĪVAS CIEMS režisorei Dacei Gruntmanei.

RIJADA www.rijada.lv
Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļa www.designlv.lv; Latvijas Mākslas akadēmija www.lma.lv
PECHA KUCHA NIGHT www.pecha-kucha.lv

Atvērts:
Trešdien, ceturtdien: 10:00 - 18:00
Piektdien, sestdien, svētdien: 11:00 - 19:00
Ieeja: brīva

*KLUBAM V10 ir nozīmīgas tradīcijas tādas starpnozaru diskusiju kultūras izveidē un attīstībā, kas skar pārmaiņas Liepājas pilsētas apbūvē. V10 aizsākumi datējami ar arhitektūras atmodu Liepājā pagājušā gadsimta 80.gados, tas izgājis dažādas ekonomiski organizatoriskās transformācijas un turpina darbību mūsdienu formātā.