Meklēt
Izvēlne

Kolekcija "Krūzes 2013"

Tikai vienu nedēļu – no 2013. gada 10. līdz 15. decembrim – Rīgas Porcelāna muzejā būs apskatāma porcelāna krūžu kolekcija, kas ir tapusi sadarbībā ar porcelāna rūpnīcu Čehijā. Mākslinieku ģimene Ženija Loginova un Anatolijs Borodkins ir daudzu starptautisko projektu dalībnieki. Šoreiz tas ir 12. Starptautiskais porcelāna dizaina simpozijs, kuru jau kopš 1995. gada regulāri organizē „Česky Porcelan Dubi – Porcelanova Manufaktura Royal Dux Bohemia”. Latvijā vairs nav nevienas strādājošas porcelāna rūpnīcas, tāpēc ir interesanti sadarboties ar konkrētu ražotāju un pavērot, kā „izdzīvo” porcelāna ražošana mūsdienās. Izstādes atklāšana gaidāma š.g. 10. decembrī plkst. 17.00.

Pilsētiņa Dubi atrodas Čehijas pusē pierobežas zonā ar Vāciju, vecais vācu nosaukums ir „Eichwald”. Visā šajā reģionā ir baltmāla atradnes un senas porcelāna ražošanas tradīcijas. Dubi porcelāna rūpnīcas vēsture sākās ar 1864. gadu. Ilgu laiku fabrika bija slavenās vācu Meisenes porcelāna rūpnīcas filiāle. Pēdējais īpašnieks kopš 1991. gada ir čehu porcelāna akciju sabiedrība „Dubi”. Tagadējais „Dubi” rūpnīcas direktors nebaidās no jauniem eksperimentiem. Viens no tiem ir radošie simpoziji rūpnīcas paspārnē ar konkrētu mērķi – iegūt savā īpašumā interesantus autordarbus un „kolekcionēt” idejas ražošanai.

Katru otro gadu notiek starptautiskais Porcelāna dizaina simpozijs. Katram autoram ir uzdots izveidot divus modeļus krūžu formām. Rūpnieciski izveidoto krūžu formas pēc autora skicēm ir tikai divu veidu, bet ar dekorēšanas paņēmieniem, dažāda veida osām utt. mākslinieks var panākt katra eksemplāra dizaina neatkārtojamību. Šīs izstādes tēma ir vīrišķīgās un sievišķīgās izjūtas porcelānā. Anatoliju ir iespaidojusi arhitektūra un priekšmetu arhitektoniskā uzbūve. Ženijas krūzītes ir izteikti sievišķīgas.

2013. gada 12. Starptautiskajā porcelāna dizaina simpozijā piedalījās divdesmit dalībnieki no septiņām valstīm: Čehijas, Francijas, Lietuvas, Slovēnijas, Vācijas, Japānas un Latvijas.

Latvijas dalība šajā projektā bija iespējama pateicoties Ināras un Borisa Teterevu fonda atbalstam – Latvijas Mākslas akadēmijas asoc. prof. Ženijai Loginovai piešķirtajai fonda stipendijai.

Sīkākai informācijai:
Ženija Loginova, +371 29774138