Meklēt
Izvēlne

Kuldīga – pilsēta ar dvēseli, kurā top māksla zem klajas debess

Starptautiskā glezniecības plenēra* dalībnieki turpina, ko reiz 19. gs. iesākuši tādi izcili mākslinieki kā Džons Konstebls, Žans Batists Kamils Koro, Žans Fransuā Milē, Kamils Pisaro, Ogists Renuārs, Klods Monē un daudzi citi. Laikam ejot, glezniecībā ir attīstījušies daudzi un dažādi virzieni, kas šodien redzamo padara jau daudz atšķirīgāku no tā, kādu mēs zinām 19. gs. glezniecību. Tomēr viņus vieno plenēra būtības pamati – gleznošana brīvā dabā.

Dažādu rokrakstā atšķirīgu mākslinieku vadībā četrās nedēļās tapusi māksla, kas ļauj palūkoties uz ikdienišķām un pierastām lietām no dažādiem skatupunktiem.

Animācija, zirgi brīvā dabā, mākslinieki ūdenī līdz ceļiem, mūzika kā izejas punkts – šī laikmetīgā mozaīka ir tikai daļa no procesiem un notikumiem, kas notikuši četrās nedēļās.

Gleznošana brīvā dabā nav tikai daļa no mācību procesa, kurā studentiem bija jāizzina gaisma, gaiss, telpa, forma, krāsa, materialitāte un kompozīcija, bet arī sevis izzināšana un iespēja būt harmonijā ar vidi un apkārtējo dabu. Viss sākās ar izziņas un pētniecības procesu, vērojot laika apstākļus, diennaktī meklējot gaismu, kas maina lietu un vietu tik ikdienišķo redzējumu, kuras daudzi skata ik uz soļa, tomēr ikdienas steigā nepamana.

Izstādē redzamajos darbos ir apstādināts laiks Kuldīgā. Lai arī mūsdienu tehnoloģijas ļauj itin vienkārši iemūžināt mirkli, tomēr glezniecība mirklim piešķir pievienotu vērtību, kas atspoguļo ne tikai konkrēto ainavu, bet arī ļauj personiskāk ieskatīties mākslinieka apkārtējās vides redzējumā un iekšējās pasaules atspoguļojumā.

Plenērā piedalījās vairāk nekā 40 studentu no Latvijas, Čehijas, Igaunijas, Lietuvas, Somijas un Ukrainas. Latvijas Mākslas akadēmiju pārstāvēja prof. Ivars Heinrihsons, prof. Kaspars Zariņš, prof. Vija Zariņa, prof. Aleksejs Naumovs un asoc. prof. Andris Vītoliņš. Pieredzē dalījās un darbus kopā ar studentiem radīja mākslinieki un pasniedzēji Pille Johansone no Tartu Mākslas koledžas (Igaunija), Petri Hitonens no Helsinku Mākslas universitātes Vizuālās mākslas akadēmijas (Somija), kā arī Viļņas Mākslas akadēmijas pasniedzēja Marija Marceļionīte-Paļuke (Lietuva). Vizuālās antropoloģijas un animācijas darbnīcu vadīja antropologs Māris Prombergs un animācijas mākslinieks Mihkels Reha (Igaunija).

Jūsu uzmanībai tiek piedāvāts labākais, kas ir tapis šo četru aizraujošo un dažādo nedēļu laikā Kuldīgā. Izstāde Mākslinieku rezidences galerijā Kuldīgā būs skatāma no 2014. gada 26. jūnija līdz 20. jūlijam. Atklāšana – 18. jūnijā plkst. 18.00. 

Projekts tapis ar Kuldīgas novada pašvaldības un Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas „Kultūra” atbalstu.

Darba laiks:
Ceturtdien–svētdien: 12.00–19.00

Mākslinieku rezidences galerija
Pils iela 2, Kuldīga

* Plenērs – gleznošana brīvā dabā, atspoguļojot gaismas un atmosfēras izraisītās krāsu nianses. Avots: Svešvārdu vārdnīca, Jumava, 2005.