Meklēt
Izvēlne

LAIKS IZGLĀBS VĒSTURI

Galerijā "Māksla XO" no 18. novembra līdz 14. decembrim ir apskatāma Latvijas mākslas akadēmijas profesora Aigara Bikšes dokumentālās tēlniecības kolekcijas izstāde un rakstnieka Māra Bērziņa stāsti ar kopējo nosaukumu "LAIKS IZGLĀBS VĒSTURI"

Izstādi veido tēlnieka Aigara Bikšes reālistiski veidoti skulpturāli darbi un Māra Bērziņa stāsti, kas uzrakstīti pēc skulptūrās attēloto vēsturisko darbu motīviem.
Lielākā izstādē apskatāmā skulptūra „Kentaurs Vladimirs uz Dagestānas robežas piecus gadus pirms Otrā Čečenijas kara beigām" ir pilnkokā griezta un četrus metrus augsta.

Uz jautājumu, kas rodas pēc kentaura portreta aplūkošanas - vai grieķu mitoloģijā lietotā pusdieva tēls ir ieguvis šī brīža Krievijas premjerministra Vladimira Putina vaibstus? - mākslinieks atbild:
Jā, veidojot skulptūru portrets tika radīts ar Vladimira vaibstiem, arī mikrofilmas scenārijā, kuru sarakstījis Māris, ir nojaušams, ka pilsonis no olimpa, "Starp citu, pats galvenais", kurš ierodas Krievijas federālā drošības dienesta teriantropijas laboratorijā, lai pārtaptu par kentauru, ir Krievijas valsts līderis.
Kāds ir jūsu mērķis, vai vēlaties aizskart Putinu?
Mākslinieks: „Vēlējos uzbūvēt mūsdienu tēlu, konstrukciju, kura balstās Eiropas kultūras un mitoloģijas uztverē. Mūsdienu valsts vadoņi ir tādi paši mitoloģiski pusdievi, ar kuriem mēs saskaramies ar publisko attiecību „priesteru" starpniecību. Un, jo lielāka un varenāka valsts, jo varenāks "priesteru" institūts. Apskatiet skulptūru, nedomāju, ka tajā ir kas aizskarošs vai pat ironisks."
Visi sērijas darbi ir it kā pamesti pirms to pabeigšanas. Līdz galam nav uzveidotas vai iztrūkst to detaļas, vai arī figūras atrodas kādā tēla transformācijas starpstadijā. Atmiņas, kas izirst un transformējās. Veidojuma reālistiskā valoda un tēma piesaka pretenziju uz dokumentālo vēstījumu. Vēsture, tāpat kā pagātne, nepastāv - tie ir mīti. Visos sērijas darbos dažādos "ticamības" līmeņos tiek izstāstīti vienlīdz neticami stāsti, kuriem ticēt vai neticēt ļauj vai liek mūsu izglītība, kultūra...