Meklēt
Izvēlne

Latvieši veido pasaulē mūsdienīgāko cilvēka anatomijas apguves materiālu

Arvien pieaugošu interesi un atbalstu pasaulē raisa divu latviešu mākslinieku Ulda Zariņa un Sanda Kondrāta aizsāktais projekts “Anatomija māksliniekiem. Izprotot cilvēka figūru” (Anatomy for Sculptors. Understanding the Human Figure), kura mērķis ir jebkuram saprotamā veidā sniegt akadēmiskas zināšanas par cilvēka ķermeņa uzbūvi. 

Projekts no sākotnējas interneta versijas, pateicoties ASV bāzētās Kickstarter kolektīvā finansējuma atbalsta programmai, ir pārtapis bagātīgi ilustrētā grāmatā, kas pieejama gan cietos un mīkstos vākos, gan pdf formātā.

Pirms pieciem gadiem iesāktais projekts bija iecerēts kā palīgs māksliniekiem (tēlniekiem, gleznotājiem, animatoriem un 3D grafikas speciālistiem) cilvēka anatomijas apguvē, taču teicamo ilustrāciju un visaptverošās informācijas dēļ šobrīd piesaistījis arī citu nozaru speciālistu, tostarp medicīnas studentu, interesi. Nepieciešamību pēc mūsdienīga cilvēka ķermeņa uzbūves mācību materiāla apliecina anatomijas un fizioloģijas pasniedzējs Seminole State College Floridā un Valencia College Orlando (abas ASV), bijušais ķirurgs Ričards Gonsaless (Richard Gonzalez): “Veids, kādā pašreizējās koledžas līmeņa anatomijas grāmatas piedāvā apgūt anatomiju, ir garlaicīgs un 21. gadsimtā dzīvojošam studentam ar datoru stimulētām psihomotorajām un spēļu iemaņām neatbilstošs. Lai apgūtu locītavu uzbūvi un to kustību funkcionēšanu ir nepieciešams kas vairāk par [līdzšinēji iznākušajās anatomijas grāmatās sastopamajiem] muskuļu nosaukumiem”.

Projekta autori ar lekcijām un semināriem ir viesojušies vairākās ASV Vašingtonas un Kalifornijas štata mākslas skolās un augstskolās. Kamēr ar mācību iestādēm Eiropā, Kanādā, Dienvidamerikā, Ziemeļamerikā un Āzijā ir uzsāktas sarunas par izstrādātā materiāla iekļaušanu mācību programmās, tikmēr projekts saņēmis vairāk kā 51000 cilvēku “patikt” (like) sociālajā tīklā facebook, izveidotajai mājas lapai www.anatomy4sculptors.com ir ap 25000 apmeklētāju mēnesī, un tā ir ierindojusies starp pieprasītākajiem interneta resursiem tēlnieku vidū.

Pašreiz projekta autori strādā pie jauna produkta izveides – interneta enciklopēdijas Human Atlas 360, kurā cilvēka ķermenis būs interaktīvi aplūkojams trijās dimensijās. Šeit būs iespējams strādāt ar ķermeņa proporciju kalkulatoru, skatīt figūras šķērsgriezumā no augšas, studēt etnisko pazīmju un vecuma atšķirības, kā arī būs pieejami citi ķermeņa uzbūves apguves instrumenti.


Par projektu vairāk www.anatomy4sculptors.com

Grāmatu iespējams iegādāties:
www.anatomy4sculptors.com/store.php