Meklēt
Izvēlne

Latvijas bērnu grāmatu ilustrāciju izstāde „5x5”

No 2014. gada 8. līdz 18. oktobrim Vestminsteras Bibliotēkā (Londona, Lielbritānija) būs apskatāma Latvijas bērnu grāmatu ilustrāciju izstāde „5x5” (Exhibition of Latvian Children’s Book Illustrations „5 x 5”), kuru organizē Latvijas Mākslas akadēmija sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Londonā. 

Izstādē būs aplūkojamas piecu izcilu meistaru - Alekseja Naumova, Anitas Paegles, Indras Sproģes, Zanes Lūses un Jura Petraškeviča, radītās bērnu grāmatu ilustrācijas. Katru mākslinieku ekspozīcijā pārstāvēs pieci viņa darbi. Visi interesenti aicināti uz izstādes atklāšanu 7. oktobrī plkst. 18:30, Vestminsteras Bibliotēkā (Westminster Reference Library), 35 St. Martin’s Street, London WC2H 7HP.

Bērnu grāmatu ilustrācija Latvijā ir viena no pārsteidzošākajām mākslas jomām, kurā izpausmi rod dažādu vizuālās mākslas veidu un tehniku meistari. Latvijas bērnu grāmatu ilustrāciju mākslu raksturo izsmalcināta spēja uzrunāt ne tikai mazos - lasītājus, krāšņo bilžu skatītājus un aizraujošo stāstu klausītājus, bet arī pieaugušos. Grāmatu ilustrācijas māksliniekiem ļauj izpausties ne vien divdimensiju plaknē, bet arī laikā – saspēlēties ar literāra darba ritējumu. Iedvesmu smeļot pasaulē, kuru ar valodas izteiksmes līdzekļiem radījis grāmatas literārā satura autors, mākslinieks tēliem un videi piešķir vizuālu veidolu. Turklāt grāmatas formāts rosina radoši izmantot  tā specifiku - papīra faktūru, drukas tehniku, attēla un teksta saspēli, kā arī  citas nianses.

Aleksejs Naumovs ir gleznotājs, plenērists, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors un Glezniecības apakšnozares profesors. Mākslinieks ir plaši zināms kā izcils ainavas meistars, taču tieši  viņa grāmatu ilustrācijas ir tās, kas ļauj piedzīvot brīnumu – ieraudzīt burvīgas iztēles ainas, kurās pasakainu vidi apdzīvo pārsteidzoši tēli.

Anita Paegle ir Latvijā iemīļota bērnu grāmatu ilustrāciju autore, kuras spilgtais rokraksts paliek atmiņā un nav sajaucams ar nevienu citu. Māksliniece tēlus rada ar lielu rūpību un priekšroku dod laikietilpīgam formveides procesam, lai panāktu pārdomātu un trāpīgu vizuālo tēlu valodu.

Indra Sproģe rada ne vien vizuālos tēlus un vidi, bet arī tekstus un pat bērnu apmācības koncepcijas, kuras ir īpaša prieka caurstrāvotas un patiess mākslas darbs. Māksliniece risina jautājumus, kā labāk un tas nozīmē – arī radošāk, iemācīt bērnam lasīt, skaitīt.

Zane Lūse ilustrācijās spēj iemiesot ne vien lasītu, runātu tekstu, bet arī dziesmas. Mākslinieces darbos ieraugāma viņas īpašā spēja uztvert un vizualizēt intonācijas, noskaņas, kuras viņa iekodē izteiksmīgā tēlu ķermeņa valodā, niansētajā kolorītā un kompozīcijā.

Juris Petraskēvičs ir Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas apakšnozares profesors, kurš ilggadēji darbojas grāmatniecībā. Viņa ilustratora talants radis izpausmi arī animācijā. Vairāki viņa radītie tēli dzīvo paralēlas dzīves – grāmatu ilustrācijās un animācijas filmās.


Izstādes norises vieta:
Vestminsteras Bibliotēkā (Westminster Reference Library)
35 St. Martin’s Street,
London WC2H 7HP.

Izstādes darba laiks:
P., O., T., C., P., 10:00 – 20:00                            
Sestdien 10:00 – 17:00                             
Svētdienās izstādes slēgta