Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmija dāvinājumā saņem trīs mākslinieka Arnolda Mazīša gleznas

Atzīmējot gleznotāja Arnolda Mazīša (1913-2002) simtgades jubileju, mākslinieka tuvinieki Latvijas Mākslas akadēmijai dāvinās trīs Arnolda Mazīša gleznas: „Atis Teihmanis” (1950), „Čellists Atis Teihmanis” (ne vēlāk kā 1968) un „Magnolijas” (pēc 1950). Dāvinājums Mākslas akadēmijai tiks pasniegts 2013. gada 18. jūlijā, Arnolda Mazīša dzimšanas dienā. Mākslas studenti, pedagogi un interesenti laipni lūgti apmeklēt svinīgo pasākumu un tam par godu sarīkoto nelielo Arnolda Mazīša darbu ekspozīciju. Viesi aicināti pulcēties Mākslas akadēmijas jaunajā korpusā š.g. 18. jūlijā plkst. 17.00.

Līdzās trim darbiem, kas tiek dāvināti Mākslas akadēmijai, ekspozīcijā būs skatāmas arī piecas gleznas no Arnolda Mazīša tuvinieku krājuma: „Pašportrets” (20. gs. 30. gadi), „Ainas portrets” (1936), „Akts” (20. gs. 30. gadi), „Izslāpušais” (1940), „Jaunas sievietes galva” (1934).

Atmiņās par Arnoldu Mazīti kavējas Latvijas Mākslas akadēmijas rektors prof. Aleksejs Naumovs: „Man bija tas gods klātienē Arnoldu Mazīti satikt vēl deviņdesmitajos gados Rīgā, kad mūs iepazīstināja toreizējais Mākslas akadēmijas rektors prof. Indulis Zariņš. Vēlāk viesojos pie Arnolda Mazīša viņa darbnīcā Londonā, kur man bija iespēja redzēt daudzus mākslinieka darbus – gan agrīnās skices, zīmējumus un gleznas, gan pēdējo gadu veikumu. Pavadījām laiku ārkārtīgi interesantās diskusijās par mākslu, pārrunājām Arnolda Mazīša dzīves gaitas, sūro pēckara gadu pieredzi bēgļu nometnēs Vācijā, kā arī saites ar skolotāju un līdzgaitnieku – glezniecības vecmeistaru Valdemāru Toni. Paša Mazīša darbus raksturo izsmalcināta tonālā izjūta, kas jo īpaši izceļas čellista Ata Teihmaņa portretos. Manās acīs Arnolda Mazīša gleznas sevī iemieso 20. gs. trīsdesmito gadu Latvijas glezniecības zelta laikmetu, tādēļ man ir liels prieks, ka Arnolda Mazīša tuvinieki ir nolēmuši trīs mākslinieka gleznas dāvināt Latvijas Mākslas akadēmijai, kur tās klātienē varēs iepazīt gan mūsu studenti un pedagogi, gan mākslas interesenti.”

Trimdas mākslinieks Arnolds Mazītis ir vairākkārt aplūkots arī studentu diplomdarbos. 2002. gadā Latvijas Kultūras akadēmiju ar bakalaura darbu „Gleznotājs Arnolds Mazītis” absolvēja Laura Barone, savukārt 2013. gadā Mākslas zinātnes nodaļas Vizuālās mākslas un kultūras vēstures un teorijas apakšnozares maģistra programmu ar darbu „Valdemāra Tones skola” absolvēja Ieva Rosne. Godinot Arnolda Mazīša simtgadi, Ieva Rosne ir sagatavojusi kodolīgu pārskatu par mākslinieka dzīves gaitām un darbību, par ko īpaši pateicamies jaunajai mākslas zinātniecei. Piedāvājam iespēju lejupielādēt visus trīs minētos pētnieciskos darbus: