Meklēt
Izvēlne

Latvijas mākslinieku izstāde "Laikmetīgā māksla no Latvijas. Stikls, tekstils, keramika" Azerbaidžānā

2013. gada 25. aprīlī Azerbaidžānas Mākslas akadēmijas jaunajā korpusā tika atklāta izstāde „Laikmetīgā māksla no Latvijas. Stikls, tekstils, keramika” (Latvian Contemporary Art. Glass, Textile, Ceramics), kas auditoriju Baku iepazīstina ar Latvijas Mākslas akadēmijas absolventu un pasniedzēju radošajiem darbiem. Oficiālās vizītes Azerbaidžānā ietvaros izstādes atvēršanā piedalījās Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš, Latvijas Mākslas akadēmiju pārstāvēja rektors prof. Aleksejs Naumovs, Tekstilmākslas katedras vadītāja prof. Ieva Krūmiņa un doc. Inta Amoliņa. Izstāde, kas tapusi Latvijas Mākslas akadēmijai sadarbojoties ar Latvijas vēstniecību Azerbaidžānā, apmeklētājiem būs atvērta līdz maija vidum.

Izstādes ekspozīciju veido Latvijas Mākslas akadēmijas mākslinieku un dizaineru darbi, kas demonstrē stikla, tekstila un keramikas plašās iespējas, attīstības virzienus un labākos paraugus, ar kuriem varam lepoties gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Tekstilmākslu pārstāvēs gan klasiskajā gobelēnā austi, gan digitāli programmēti, gan oriģinālos paņēmienos veidoti telpiski dizaina objekti. Savās atšķirīgajās tehnikās, materiālu daudzveidībā, niansētajā izpildījumā un tēmu izvēlē tie parādīs Latvijas tekstila skolas iespējas un kvalitātes. Keramikas nozari reprezentēs atšķirīgos materiālos un tehnikās veidotas darbu grupas, bet stikla mākslas pārstāvji demonstrēs mirdzoši spožas krāsas, formu plastiku, kā arī pārsteidzošus un funkcionāli attapīgi veidotus traukus, lampas un citus objektus. Izstādē būs aplūkojams arī unikāls Latvijas tekstildizaina paraugs – šalle, kuras izgatavošanā izmantoti dzintara diegi un kas tapusi ar Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas atbalstu. Dzintara diegu autore ir inženierzinātņu doktore Inga Ļašenko, un tiem piemīt ārstnieciskas īpašības.

Izstādē „Stikls, tekstils, keramika” Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas katedru pārstāv katedras vadītāja asoc. prof. Vineta Groza, doc. Ilze Dūdiņa, doc. Inita Ēmane, absolventes Marta Ģibiete un Iveta Brence. Keramikas augsto līmeni, demonstrējot tās klasiskās un laikmetīgās šķautnes, apliecina LMA Keramikas katedras vadītājs prof. Dainis Lesiņš, asoc. prof. Jevgeņija Loginova, asoc. prof. Līga Skariņa, doktorante Inese Brants un absolvente Juta Rindina. Savukārt Latvijas tekstilmākslinieki izstādē ir sastopami viskuplākajā skaitā – Baku aplūkojami LMA Tekstilmākslas katedras vadītājas prof. Ievas Krūmiņas, prof. Aijas Baumanes, asoc. prof. Barbaras Ābeles, doc. Intas Amoliņas, doc. Elīnas Ģibietes, lektoru Irēnas Andrējevas, Irisas Blumates, Skaidrītes Leimanes, kā arī daudzu absolventu darbi.

Latvijas Mākslas akadēmija ir gandarīta, ka partnerība ar Azerbaidžānu kultūras, mākslas un izglītības jomā pēdējos gados arvien paplašinās. Turpmāko sadarbību studentu un pedagogu mobilitātē un abpusējā izstāžu apmaiņā stiprinās Latvijas Mākslas akadēmijas un Azerbaidžānas Mākslas akadēmijas sadarbības līgums, kas tika noslēgts vizītes laikā Baku. Vizītes ietvaros noslēgta arī vienošanos par sadarbību ar galeriju „Qiz Qalasi” Baku. Savukārt vēl nesenā pagātnē – 2011. gada nogalē – abu valstu kontaktus stiprināja „Latvijas dienas Azerbaidžānā”. Plašās pasākumu programmas ietvaros Azerbaidžānā viesojās arī Mākslas akadēmijas rektors prof. Aleksejs Naumovs un Glezniecības katedras vadītājs doc. Andris Vītoliņš, iesaistoties virknē pasākumu ar mērķi stiprināt Latvijas un Azerbaidžānas kultūras saites. Viesojoties Baku, „Qiz Qalasi” galerijā tika atklāta Alekseja Naumova un Andra Vītoliņa gleznu izstāde.

Atbalstītāji un sadarbības partneri: Latvijas vēstniecība Azerbaidžānā, Azerbaidžānas Mākslas akadēmija, LMA Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkts, Rīga 2014. 

LTV Panorāmas (2013. gada 27. aprīlis) reportāža no izstādes atklāšanas: