Meklēt
Izvēlne

Lielākajā Baltijas valstu studentu festivālā "Gaudeamus" būs skatāma trīs Baltijas valstu mākslas augstskolu rektoru izstāde

Daugavpilī no 2014. gada 27. līdz 29. jūnijam notiks XVII Baltijas valstu studentu dziesmu un deju svētki „Gaudeamus”, kas kopā pulcēs ap 5000 dalībnieku no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Festivāla viesi aicināti izbaudīt plašu programmu, kurā līdztekus tradicionālajiem koncertiem būs arī vēl citi radoši pasākumi, kas festivāla ietvaros notiks pirmo reizi. Pirmā festivāla diena, 27. jūnijs, iesāksies ar īpašu mākslas pasākumu – Daugavpilī dzimušā abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko mākslas centrā 16.00 notiks visu trīs Baltijas valstu mākslas augstskolu rektoru, tostarp Latvijas Mākslas akadēmijas rektora prof. Alekseja Naumova, darbu izstādes atklāšana. Izstādē būs pārstāvēti trīs atšķirīgi mākslas mediji – glezniecība, tekstils un grafika –, un to būs iespējams apskatīt līdz pat 9. augustam.

Turpinājumā 18.00 Daugavpils Kultūras pilī  notiks Igaunijas, Latvijas, Lietuvas tautas deju ansambļu koncerts un pēc tam 20.30 Daugavpils Latviešu kultūras centrā – simfoniskās mūzikas koncerts, kas ir unikāls gan tādēļ, ka festivāla ietvaros notiks pirmo reizi, gan arī tādēļ, ka tur kā solisti savukārt piekrituši uzstāties visu svētku dalībvalstu mūzikas augstskolu rektori.

XVII Baltijas valstu dziesmu un deju svētki „Gaudeamus” tiks atklāti 27. jūnija vēlā vakarā ar svinīgu visu dalībnieku lāpu gājienu svētku tērpos cauri pilsētai uz Daugavpils Marka Rotko mākslas centru un pūtēju orķestru koncertu Māra Martinsona virsvadībā mākslas centra pagalmā. Svētku atklāšanas koncertā Baltijas valstu augstskolu studentu pūtēju orķestri atskaņos dažādu laiku un stilu mūziku. Tauru skaņās simboliskā veidā savienosies pagātne un tagadne: 19. gs. un 20. gs. militārā gaisotne ar tagadnes jauniešu brīvo, atraisīto un enerģētiski piepildīto atmosfēru.

Nākamajā dienā, 28. jūnijā no 12.00 līdz 17.00 Daugavpils iedzīvotāji un viesi ir aicināti pulcēties pie Daugavpils Universitātes galvenās ēkas, lai baudītu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas nacionālās programmas. Sestdienas vakarpusē 20.30 Daugavpils olimpiskajā centrā notiks vērienīgs Baltijas valstu tautas deju kolektīvu koncertu. Virsvadītājs – Latvijas Universitātes tautas deju ansambļa „Dancis” mākslinieciskais vadītājs Rolands Juraševskis.

Festivāla beidzamajā dienā, 29. jūnijā, visi dalībnieki pulcēsies Stropu estrādē uz kulminējošo pasākumu – tradicionālo noslēguma koncertu, kura mākslinieciskais vadītājs ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas emeritētais profesors, diriģents Juris Kļaviņš, režisors – Juris Jonelis. Latvijas, Lietuvas un Igaunijas studenti dziedās, dejos un spēlēs jaunības melodijas, katru savā nacionālā krāsā un visas vienotā kopskaņā, kā pirms divdesmit pieciem gadiem Baltijas ceļā, sadodoties rokās. Komponista Ērika Ešenvalda un dzejnieka Jāņa Petera kopdarba – dziesmas „Tava ir jaunība mana!” pirmatskaņojums trīs valodās būs kā zīme nedalāmībai.

„Gaudeamus 2014” pasākumu scenogrāfiju veidos  mākslinieks Ivars Mailītis, kurš jau iepriekš bijis vairāku dziesmu un deju svētku galvenais mākslinieks un spilgti ir palicis atmiņā ar XXV Vispārējo latviešu dziesmu un XV deju svētkiem veidoto vides objektu „Sidraba birzs vainags”.

Ieeja visos svētku pasākumos ir bez maksas, bet tā kā atsevišķos koncertos vietu skats ir ierobežots, festivāls aicina pieteikties bezmaksas ieejas kartēm,  kuras var saņemt no 16. jūnija Daugavpils Latviešu kultūras centra kasē, Rīgas ielā 22a.

„Gaudeamus 2014” aicina ikvienu uz festivālu klātienē Daugavpilī no 27. līdz 29. jūnijam vai arī vērot vai klausīties tiešraides un ierakstus LTV un LR! Aktuālajai svētku norises informācijai var sekot www.facebook.com/Gaudeamus2014.

Festivālu organizē Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Daugavpils pilsēta, Daugavpils Universitāte.