Meklēt
Izvēlne

LMA ATKLĀS MĀKSLINIEKA D.WE IZSTĀDI “NĀVE UN CITI MĀJDZĪVNIEKI”

2022. gada 19. maijā, plkst. 17.00 Latvijas Mākslas akadēmijas 1. stāva foajē (Kalpaka bulvāris 13) tiks atklāta Sanktpēterburgas grafiķa un grāmatu dizainera D.WE izstāde par kara tēmu “Nāve un citi mājdzīvnieki”.

Izstādes pamatideja – mākslinieka pārdomas par to, kas norisinās ar tiem, kas nav tiešā veidā iesaistīti Krievijas karā pret Ukrainu. Miljoniem cilvēku dzīvo karā, novēro karu, pieņem to un pat tic karam. Krievijas sabiedrības daļa, daudzi krievvalodīgie ārpus Krievijas un pasaule kopumā ielaida karu savā telpā un sadzīvē. Daudzi pat nepamana karu vai noliedz, ka karš notiek. Daudzi citi sēro un cenšas paust savas dusmas un sāpes, lēnām sākot pierast pie kara eksistences mums līdzās.

D.WE darbi ir smagu domu un emociju kamols, kas raksturo karu kā patstāvīgu lielumu cilvēces vēsturē un kultūrtelpā. Pēc mākslinieka domām karš nepazudīs tikmēr, kamēr mēs neapjēgsim kara “ikdienišķās” šausmas. Karš barojas no mūsu bailēm, mēs tam iebarojam mūsu dusmas, aklumu un naidu. Karš D.WE vīzijā ir šausminošs un pretīgs mājdzīvnieks, kas ēd no mūsu galda. Daudzi sniedza patvērumu karam, ielaida to mājās, tas tagad savairojies un prasa aizvien jaunus upurus katru dienu. Bet kā tikt vaļā no šī briesmīgā mājdzīvnieka? Vai cilvēce var pastāvēt bez kara, vai tam būs lemts atgriezties kā kaitēklim? Varbūt cilvēce slepeni skumst pēc šī briesmoņa?

Visus šos smagos jautājumus D.WE uzdod sev jau vairākus gadus un vēl pirms Krievija uzbrukuma Ukrainai izveidoja darbu ciklu, kas analizēja kara briesmu ikdienišķumu kā mediju notikumu, pat virtuves baumu tēmu. Viņa darbos redzams, ka tieši kara sadzīviskā klātbūtnē un normalizācijā slēpjas tā destruktīvais spēks. Tāpēc karu var pārvarēt tikai atceroties, ka cilvēce var arī gaidīt un pat skumt pēc kara šausmām un destrukcijas.

Darbu cikla ideja tapusi Sanktpēterburgā un pirmreizēji darbi tiks atklāti Rīgas skatītājiem. Izstāde LMA norisināsies kā labdarības akcija, lai atbalstītu bēgļus no Ukrainas un politiskos bēgļus no Krievijas, kas sāk jaunu dzīvi demokrātiskajā Latvijas sabiedrībā. Visus darbus varēs iegādāties un iegūtos līdzekļus Mākslas akadēmija novirzīs bēgļu atbalstam.

Par autoru:

D.WE (39), mākslinieks un grāmatu dizainers no Sanktpēterburgas. Rīkojis izstādi “Skapī” (Lipkes memoriāls, 2019), Grāmatniecības konkursa “Zelta ābele” balvas ieguvējs 2020. gadā kategorijā “zinātniskās grāmatas dizains”. Kopš 2020. gada aktīvi sadarbojas ar izdevniecību “Zinātne”, veidojot vairākas grāmatas Latvijā.