Meklēt
Izvēlne

LMA EKSPERIMENTĀLAJĀ MĀKSLAS TELPĀ "PILOT" ATKLĀS IZSTĀDI "SAVĒJIE"

No 28. jūlija līdz 13. septembrim Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Eksperimentālajā mākslas telpā PILOT būs skatāma LMA studentu veidotā izstāde “SAVĒJIE”. Tā piedāvā interpretācijas par nācijas jēdzienisko saturu un izgaismo nacionālisma realizācijas trajektorijas Latvijas kultūrtelpā šodien. 

Izstāde pievēršas nacionālisma kā ideoloģijas un prakses izpētei, kā arī skata nācijas jēdzienu un tā nozīmes Latvijas sabiedrībā, piedāvājot dažādas, arī neērtas interpretācijas par to, kas mūs vieno un šķir. Apzinoties, ka šī politiski un emocionāli pielādētā tēma nav viegla, ar ekspozīcijas palīdzību vedinām iedarbināt empātiju un spert soli pretī neziņai, izvērtējot savus priekštatus, ar mērķi radīt iejūtīgu vidi, atvērtu līdzpastāvēšanai un daudzbalsībai.

Izstādes nosaukums "Savējie" apspēlē nacionālisma duālo dabu – selektīvi iekļaujošu un izslēdzošu. Kas ir kritēriji, pēc kuriem mēs definējam savu un citu piederību nācijai? Kādu lomu tajos spēlē kolektīvā atmiņa un kultūras hegemonijas? Vienlaikus, izstādes nosaukums atsaucas uz indivīda perspektīvu jeb skatījumu, ko nosaka personīgais pieejamās informācijas lauks - vienmēr kadrēts.

Mākslinieki spēj priekšlaicīgi notvert un vizuāli tulkot sabiedrībā aktuālos procesus, tostarp fiziskos, emocionālos un garīgos stāvokļus. Šobrīd, vēsturiskās attīstības saasinājuma brīdī, notiekot Krievijas uzsāktam karam Ukrainā, notvert un tulkot šos procesus ir īpaši būtiski.

Sagaidāms, ka izstādītie darbi dažādām paaudzēm raisīs atšķirīgas sajūtas un asociācijas.  Darbi vēsta par mākslinieku dziļi personiskām pieredzēm, meklējot savu piederību gan izdomātu, gan pavisam reālu robežu pilnā sabiedrībā, kurā joprojām pastāv padomju laika kultūrtelpas nospiedumi. "Savējie" iesaista skatītāju vizuālos stāstījumos par pagātnes notikumiem, šībrīža ģeopolitisko situāciju un nākotnes nenoteiktību. Tas ir mēģinājums izprast un izaicināt sabiedrībā pastāvošos priekštatus par nacionālismu un tā ietekmes vērienu, kā arī izgaismot apklusinātus vai jaunus naratīvus, kas kopā veido mūsu laikmeta ainu.

Grupas izstādē skatāmi trīs LMA studentu jaunradītie darbi, kā arī jau esoši darbi – foto tehnikā, glezniecībā un keramikā no 20. un 21 gs. Izstādē piedalās Annemarija Ščegoļeva, Arnis Balčus, Egija Damberga, Ieva Stalšene, izstādīti Džemmas Skulmes un Elvīras Pinnis darbi. Izstādes kuratore: Alise Hofmane, grafiskais dizains: Sabīne Vernere.

Izstādes atklāšana 2022. gada 28. jūlijā plkst. 18.00–20.00

Izstādes darba laiks: 
2022. gada 28. jūlijs – 2022. gada 13. septembris
P.–Se. pl. 12.00–18.00
LMA Eksperimentālā mākslas telpa PILOT, Riharda Vāgnera iela 3, Rīga

Izstādi atbalsta EU4ART alianse, LMA, Erasmus+ programma, Rīgas pašvaldība, Artembassy izsoļu nams un Valsts kultūrkapitāla fonds.