Meklēt
Izvēlne

LMA MODES DIZAINA STUDENTI IESAISTĀS PROJEKTĀ “UPCYCLING LIVE”

Apzinoties ilgtspējas problemātiku modes industrijā, Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Modes dizaina specialitātes studenti ir pieņēmuši izaicinājumu nepilnu divu dienu laikā Riga Fashion Week ietvaros radīt unikālas tērpu kolekcijas. Kolekciju izgatavošanai tiks izmantoti “AJ Power Recycling” tekstila šķirošanas konteineros nodotie apģērbi un aksesuāri.

Latvijā gadā vidēji tiek ievesti gandrīz 30 tūkstoši tonnu tekstila, kā rezultātā tekstila atkritumu apjoms turpina pieaugt ik gadu. Nepilna gada laikā “AJ Power Recycling ”  izvietotajos vairāk nekā 200 tekstila šķirošanas konteineros visā Latvijā ir nodots ap 700 tonnām tekstila (apģērbs, apavi, mājas tekstils u.c.), un ik dienas tiek saņemti zvani no reģioniem par iedzīvotāju pieprasījumu pēc papildu konteineriem.

AS „AJ Power Recycling” valdes locekle Solveiga Grīsle: „Tekstila atkritumu problēma Latvijā ir jārisina nekavējoties, un iedzīvotāju interese pēc tekstila nodošanas iespējām to apstiprina. Ar projektu “Upcycling LIVE” kopā ar LMA studentiem vēlamies demonstrēt, ka tekstils nav tikai gala produkts ar derīguma termiņu, tā tālākai izmantošanai ir neierobežotas iespējas un, arī šķietami nokalpojušam apģērbam, ir iespēja piešķirt otru dzīvi.

“Upcycling LIVE” izaicinājumu ir pieņēmuši pieci LMA topošie dizaineri: Loreta Asermane, Nils Alancevičs, Artūrs Skurstenis, Zaiga Brutāne un Vitālijs Kondraščuks. Jaunie dizaineri no 24. oktobra plkst. 9.00 līdz 25. oktobra plkst. 17.00, klātesot pasākuma apmeklētājiem, no materiāla, kas atrasti tekstila šķirošanas konteineros radīs tērpu kolekcijas par tēmu “Lost & Found”.

LMA Modes dizaina specialitātes studente Zaiga Brutāne: “Mūsu mākslinieciskajā praksē pētām pārprodukcijas un pārpatēriņa problemātiku un vēlamies vairot  izpratni par apģērba ietekmi uz apkārtējo vidi un nolietoto tekstila izstrādājumu pareizu  šķirošanu, lai tie pēc iespējas vairāk nonāktu atpakaļ apritē, nevis atkritumu poligonā. Aicinām visus būt drosmīgiem un arī pamēģināt no nevajadzīgām lietām un materiāliem radīt kaut ko jaunu un lietderīgu. Šāda veida jaunrade vēsta par pievienoto vērtību, identitāti un zaļu dzīvesveidu.

Tērpu tapšanas procesu būs iespējams klātienē vērot Riga Fashion Week apmeklētājiem, kā arī reportāžā “AJ Power” un LMA sociālo tīklu kontos. Noslēdzošajā Riga Fashion Week dienā, 25. oktobrī, pēc NOLO skates ’’AJ Power Recycling’’ modes ilgtspējas zonā norisināsies pop-up modes skate, kur abām studentu komandām būs iespēja atrādīt savas nepilnās divās dienās radītās kolekcijas. Modes skati būs iespējams vērot "AJ Power" Facebook un Instagram live.

PAR “AJ POWER RECYCLING”:
Lai veicinātu tekstila šķirošanas iespējas un otrreizējo apriti Latvijā, “AJ Power Recycling” iesaistās tekstila šķirošanas sistēmas attīstībā, nodrošinot šķirošanas pieejamību, kā arī veicot atbildīgu tekstila materiālu savākšanu un apsaimniekošanu. AS “AJ Power Recycling” darbojas izlietotā iepakojuma, videi kaitīgu preču un elektrisko un elektronisko iekārtu apsaimniekošanas sistēmās, kuras pārrauga Valsts vides dienests (VVD). AS “AJ Power Recycling” uzņēmumiem sniedz 100% atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa samaksas. AS “AJ Power Recycling” ietilpst enerģētikas uzņēmumu grupā “AJ Power”.