Meklēt
Izvēlne

Mākslas muzejā "Rīgas Birža" notiks Helēnas Demakovas lekcija "Mūžīgais laikmetīgums pilsētvidē jeb Every art has been once contemporary"

Mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros 2013. gada 16. maijā plkst. 18.00 Mākslas muzeja „Rīgas Birža” konferenču zālē laikmetīgās mākslas kritiķe un kuratore Helēna Demakova uzstāsies ar bezmaksas atklātu lekciju „Mūžīgais laikmetīgums pilsētvidē jeb every art has been once contemporary”, kuru tiešraidē varēs vērot arī www.diena.lv.

Helēnas Demakovas publiskā lekcija tematizēs vēsturisko un mūsdienu publisko telpu mijiedarbībā ar laikmetīgo mākslu, tiks aplūkoti dažādi nespeciālistu un speciālistu aizspriedumi, kā arī  mākslinieku piedāvājumi gan Latvijā, gan redzamākajos publiskās mākslas projektos pasaulē. Mākslas zinātniece H. Demakova akcentē: „Cita starpā runāšu par to, ka paliekošs mākslas darbs pilsētvidē nav tikai piemineklis, dekorācija vai ķiņķēziņi, kurus viena pilsēta dāvina otrai. Cilvēks un pasaule ir tik daudzveidīgi, ka izcilu mākslinieku izdomas un talanta augļus ir pelnījuši baudīt daudzi cilvēki, un to var nodrošināt tikai publiskā telpa.”

2012. gadā ar Helēnas Demakovas kā kuratores starpniecību Mākslas muzejā „Rīgas Birža” tika uzstādīts krievu mākslinieka Dmitrija Gutova mākslas darbs „Gondola” – Borisa un Ināras Teterevu dāvinājums muzejam. Helēna Demakova ir vairāku izstāžu, grāmatu, rakstu, lekciju kursu autore un dažādu inovatīvu kultūras projektu iniciatore. Gan strādājot par Latvijas kultūras ministri, gan savā turpmākajā darbībā viņa ir panākusi, ka Laikmetīgās mākslas muzeja Rīgā ideja nepazūd no sabiedriskās un politiskās dienaskārtības. Viņas idejas mīl un nīst, taču vienaldzīgo nav!

TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros Helēna Demakova ir kuratore diviem laikmetīgās mākslas projektiem – izstādei „Rīga smaida”, kas ir nākotnē vērsta Rīgas pilsētvides projekta pirmā kārta, kā arī kuratore sen gaidītajam piemineklim pasaules slavenajam baletdejotājam Mārim Liepam pie Latvijas Nacionālās operas.

Lekcija notiks latviešu valodā, tā ir atvērta ikvienam interesantam, un ieeja tajā ir bez maksas. Uz lekciju ieeja muzejā būs no Mazās Pils ielas. Lekcijas tiešraide būs skatāma www.diena.lv.


TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS apvieno Borisa un Ināras Teterevu atbalstītus mākslas un izglītības projektus. No 2. maija līdz 4. jūnijam māksla virmos Rīgas izstāžu, koncertu, teātru zālēs, Latvijas Nacionālajā operā un Rundāles pilī, kā arī tiešraidēs radio un televīzijā. Mākslas mīļotājiem būs iespēja apmeklēt arī unikālas atklātās lekcijas, kuras pasniegs mākslinieks Lehs Majevskis (Lech Majewsky, Polija), fotogrāfi Stefans Vanfleterens (Stephan Vanfleteren, Beļģija), Pauls Hansens (Paul Hansen, Zviedrija), Jans Grarups (Jan Grarup, Dānija), kinofilmu starptautisku zīmolu mārketinga stratēģiju veidošanas eksperts  Džerijs R. Hasfāters (Jere R. Hausfater, ASV), režisors Kirils Serebreņņikovs (Kirill Serebrennikov, Krievija), mākslinieks Imants Lancmanis (Latvija), mākslas kritiķe un kuratore Helēna Demakova (Latvija), džeza pianists Daniels Kramers (Daniel Kramer, Krievija), mākslinieki Jāns Tomiks (Jaan Toomik, Igaunija), Jiri Ojavers (Juri Ojaver, Igaunija), kā arī redzēt lekcijas tiešraidē un ierakstā www.diena.lv. Atklātās lekcijas TÊTE-À-TÊTE 20 EPIZODĒS ietvaros notiks bezmaksas.

Borisa un Ināras Teterevu fonds
2010. gadā mecenāti Boriss un Ināra Teterevi nodibināja ģimenes labdarības fondu, lai atbalstītu izcilas un sabiedrībai noderīgas iniciatīvas un veicinātu kultūras, mākslas un izglītības attīstību Latvijā. Saskaņā ar fonda sociālās atbildības konceptu būtiski ir rīkoties racionāli un atbildīgi, lai veicinātu augstāku dzīves līmeni un iniciētu plašas un jēgpilnas pārmaiņas sabiedrībā. Fonds sadarbojas un atbalsta cilvēkus, ieceres un pasākumus, kas atbilst šim konceptam. 2012. gadā fonds atbalstījis 150 dažādu iniciatīvu visā Latvijā. 2011. gadā Borisam un Inārai Tetereviem piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis, bet pēc gada abi mecenāti atzīti par Gada Rīdziniekiem.