Meklēt
Izvēlne

MARGARITA.MELODIJA.MODE. MARGARITAS VILCĀNES SKATUVES TĒRPU IZSTĀDE

Lielajā ģildē, no 29. janvāra līdz 26. februārim ir iespēja apskatīt multimediālo Margaritas Vilcānes skatuves tērpu izstādi, iezīmējot modes unikālo vietu estrādes jomā 20. gadsimta otrajā pusē. Tērpu māksliniece – Ārija Punenova.

Margarita Vilcāne ir viena no Latvijas populārākajām estrādes māksliniecēm. Viņas koncertdarbība ir cieši saistīta ar Lielās ģildes namu (kādreizējo Valsts filharmoniju), kā arī ar Ulda Stabulnieka vokāli instrumentālo ansambli “Tip Top” un Rīgas Estrādes orķestri (REO). Margarita koncertējusi gan kā solomāksliniece, gan duetā ar ilggadējo skatuves partneri Ojāru Grīnbergu. Cilvēku atzinību Latvijā un ārpus tās viņa iemantojusi gan izcilo vokālo dotību, gan krāšņo skatuves tērpu dēļ. No 60. gadu beigām Ārija Punenova bija dziedātājas sirdsdraudzene un Rīgas Modeļu nama māksliniece un modele, kura pārraudzīja katru modelēto un izgatavoto Margaritas tērpu. Abas mākslinieces satikās 1967. gadā Monreālā EXPO izstādes laikā, kur Margarita uzstājās kā dziedātāja, bet Ārija – kā modele.

Multimediālajā Margaritas Vilcānes koncerttērpu izstādē būs apskatāmi divdesmit četri skatuves tērpi, kuri iezīmē dialogu starp dziedātāju un Āriju Punenovu un izceļ modes vietu unikālajā estrādes žanrā.

Izstādē redzēsim tērpus no dažādiem periodiem, daži no tiem veltīti atsevišķām koncertprogrammām vai konkrētām dziesmām.

Izstādes telpas iekārtojums veidots ievērtējot 20. gadsimta otrās puses popkultūrai raksturīgos estētiskos principus, atklājot konkrētam laikam raksturīgos izteiksmes līdzekļus un tehnoloģiskās iespējas, izmantojot tolaik populārās krāsas un gaismas valodu.

Tērpu kolekciju pavada anotācijas, kurās apkopoti Margaritas Vilcānes un LMA Modes mākslas studentu komentāri par tērpu stilistisko aspektu un padomju laikam nepieciešamo radošo attapību to izveidei.

Izstāde ir praktiskās pētniecības un dizaina studiju rezultāts, tās veidotāji ir Latvijas Mākslas akadēmijas Vides mākslas, Modes mākslas, Grafikas un iepakojuma specialitāšu mācībspēki — pasniedzēji Martins Vizbulis, Māra Binde, Edīte Parute, Ivs Zenne, Barbara Ābele un studenti — Anete Volkoviča, Kate Vilsone, Gatis Šulcs, Līga Brice, Alise Šutova, Laura Kreiviņa, Loreta Asermane, Madara Indriksone, Milēna Emīlija Seržante, Marta Marija Ločmele, Dārta Gāliņa, Rimants Šveicars, Patrīcija Patmalniece, Ketlīna Priede, Ričards Znutiņš-Znutāns, Luīze Jansone.

Plakāta autors — LMA grafikas un iepakojuma dizaina students Rimants Šveicars.

Plakātā izmantota Filharmonijas mākslinieka 60. gadu reklāmkartīte, fotogrāfs Izraels Jahņins.

Izstāde apskatāma Lielās ģildes Baltajā zālē no 29. janvāra līdz 26. februārim pirmdienās un otrdienās no plkst. 12.00 līdz 15.00. Izstāde būs apskatāma arī divās īpašās dienās, 29. janvārī un 19. februārī no plkst. 12.00 līdz 15.00, klāt esot idejas autorēm un modes māksliniecēm, kas sniegs stāstījumu par tērpiem. Grupu (ne vairāk kā 10 cilvēku) iepriekšpieteikšanās jāveic, rakstot uz e-pastu . Biļetes cena 3.00 eiro, skolēni, studenti, seniori un grupas biļetes var iegādāties ar 30% atlaidi. Biļetes uz Margaritas Vilcānes skatuves tērpu izstādi var iegādāties šeit: https://www.bilesuparadize.lv/lv/performance/23091


Izstādē eksponētie tērpi ir Margaritas Vilcānes un Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja īpašums.

Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Kultūras ministrijas, Latvijas Mākslas akadēmijas, Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio atbalstu.