Meklēt
Izvēlne

Marka Rotko 111. dzimšanas dienai veltīti pasākumi Rīgā

No 2014. gada 18. līdz 25. septembrim Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Imanta Ziedoņa zālē, un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā plaši atzīmēs mākslinieka Marka Rotko 111. dzimšanas dienu. Šis būs viens no „Rīga 2014” notikumu programmas „Okeāna alkas” projektiem.

Projekta ietvaros 18. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē plkst. 16:00 un plkst. 18:00 norisināsies bezmaksas kino lektoriji, kuros tiks rādītas dokumentālas īsfilmas par mākslinieku Marku Rotko. Plkst. 16:00 tiks izrādīta franču režisora Īzija Morgenšterna (Isy Morgensztern) dokumentāla īsfilma „Rotko: Abstraktais humānists” (Rothko: un Humaniste Abstrait), kurā tiek apskatīta M. Rotko dzīve un viņa mākslas darbi pirms un pēc daiļrades abstraktā perioda, ko mēdz dēvēt par viņa klasisko periodu. Savukārt plkst. 18:00 būs iespēja noskatīties britu mākslas vēsturnieka Saimona Šamas (Simon Schama) filmu „Rotko” (Rothko), kas ir daļa no astoņdaļīgas filmu sērijas „Mākslas spēks” (Power of Art). S. Šama koncentrējas ne tikai uz mākslas vēsturi kā tādu, bet arī uz attiecībām starp mākslas darbu un vēsturisko kontekstu, kādā tas tika radīts. Kā arī, pirms katra seansa ar nelieliem ievadvārdiem uzstāsies Daugavpils Marka Rotko mākslas centra pārstāvis Māris Čačka.

Jubilejas svinību centrālais notikums būs starptautiska konference „Abstraktais ekspresionisms: emociju valoda”, kura norisināsies 23. septembrī Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Imanta Ziedoņa zālē. Tajā piedalīsies 360 grādu abstrakto gleznu meistars un krāsu uztveres psiholoģijas pētnieks Senfords Vurmfelds (Sanford Wurmfeld) no Ņujorkas, kurš runās par krāsu izmantojumu M. Rotko darbos no krāsu uztveres teorijas skatu punkta, vadošais Marka Rotko pētnieks, britu mākslas vēsturnieks, izcilās, visaptverošās grāmatas Mark Rothko: The Works on Canvas (1998) autors un vadošais M. Rotko biogrāfs Dr. Deivids Anfams (Dr. David Anfam), franču akadēmiķe, Parīzes Pompidū centra 2014. gada izstādes Magiciens de la terre kuratore Annija Koena Solala (Annie Cohen-Solal), kura prezentēs grāmatas par M. Rotko izdevumu latviešu valodā, kā mākslinieka dēls Kristofers Rotko (Christopher Rothko), kurš runās par to, kā tieši forma ir M. Rotko mākslas darbu noteicošais spēks, nevis krāsa, par kuras meistarīgo pārvaldīšanu mākslinieks visvairāk tiek slavināts (detalizētu konferences programmu skatīt tālāk).

Konferences apmeklējums ir bezmaksas, iepriekš reģistrējoties Daugavpils Marka Rotko mākslas centra mājaslapā (http://rotkocentrs.lv/rmc/riga2014/lv). Konference notiks angļu valodā ar sinhrono tulkojumu.

23. septembra vakarā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē izskanēs arī britu komponista un pianista Džeimsa Klārka (James Clarke, Londona) mūzikas koncerts, kurā diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā tiks atskaņota komponista mūzika, kurai ir cieša saikne tieši ar Marka Rotko glezniecību. Koncerta sākumā no paša komponista arī uzzināsim, kāpēc. Dž. Klārks Studējis kompozīciju Sauthemptonas Universitātē (Southampton University) un Pilsētas Universitātē Londonā (City University London), kā arī Helsinkos pie somu komponista Usko Meriläinen. Īpaši jāpiemin, ka koncerta apmeklētājiem būs iespēja noklausīties Dž. Klārka kompozīcijas “2014-N” pasaules pirmatskaņojumu.

Konferences programma*

Otrdiena, 2014.gada 23. septembris
Rīga, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Imanta Ziedoņa zāle
Konference “Abstraktais ekspresionisms – Emociju valoda”


10.30 – 10.40 Dr. Kate Rothko Prizel (Ņujorka)
10.40 – 11.30 Dr. Christopher Rothko (Ņujorka) “Mark Rothko and the Quiet Dominance of Form”
11.30 – 12.30 Prof. Paul Huxley (Londona) “Rothko and the New York School: Personal Encounter”
12.30 – 13.30 Dr. David Anfam (Londona) “Vincent/Clyfford: A Study in Art & Identity”
13.30 – 14.30 Kafijas pauze
14.30 – 15.30 Prof. Sanford Wurmfeld (Ņujorka) “Rothko/Katz: Rothko’s use of color from the point of view of color perception theory”
15.30 – 16.30 Prof. Marco Gianotti (Sanpaulu) “The Presence of Rothko in the Brazilian Painting”
16.30 – 17.30 Dr. Annie Cohen-Solal (Parīze) “The Many Voyages of Mark Rothko”

19.00–20.30 Britu komponista un pianista Džeimsa Klārka (James Clarke) mūzikas koncerts (ieeja brīva)
Programmā:
"Untitled No.1"
"2014-N" (pasaules pirmatskaņojums)
Diriģents Mārtiņš Ozoliņš


* Programmā iespējamas nelielas izmaiņas.