Meklēt
Izvēlne

Noslēdzies Starptautiskais Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības studentu plenērs Kuldīgā

No 2014. gada 26. jūnija – 20. jūlijam Kuldīgas Mākslinieku rezidences galerijā Pils ielā 2 būs apskatāma Starptautiskā Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) glezniecības studentu plenēra izstāde, kura četrās nedēļās tapusi dažādu rokrakstā atšķirīgu mākslinieku vadībā.

Izstādē piedalījušies vairāk nekā 40 studentu no Latvijas, Čehijas, Igaunijas, Lietuvas, Somijas un Ukrainas, un tajā būs redzami darbi, kas tapuši Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Ivara Heinrihsona, Kaspara Zariņa, Vijas Zariņas meistarklašu ietvaros. Savā pieredzē dalījās un darbus kopā ar studentiem radīja starptautiski mākslinieki un pasniedzēji – Pille Johansone no Tartu Mākslas koledžas (Igaunija), Petri Hitonens no Helsinku Mākslas universitātes Vizuālās mākslas akadēmijas (Somija), kā arī Viļņas Mākslas akadēmijas pasniedzējas Marija Marceļionīte-Paļuke un Ieva Skaurene (Lietuva). Vizuālās antropoloģijas un animācijas darbnīcu vadīja antropologs Māris Prombergs un animācijas mākslinieks Mihkels Reha (Igaunija).

Māksla ļaus palūkoties uz ikdienišķām un pierastām lietām no dažādiem skatupunktiem. Animācija, zirgi brīvā dabā, mākslinieki ūdenī līdz ceļiem, mūzika kā izejas punkts – šī laikmetīgā mozaīka ir tikai daļa no procesiem un notikumiem, kas notikuši četrās nedēļās.

Gleznošana brīvā dabā nav tikai daļa no mācību procesa, kurā studentiem bija jāizzina gaisma, gaiss, telpa, forma, krāsa, materialitāte un kompozīcija, bet arī sevis izzināšana un iespēja būt harmonijā ar vidi un apkārtējo dabu. Viss sākās ar izziņas un pētniecības procesu, vērojot laika apstākļus, diennaktī meklējot gaismu, kas maina lietu un vietu tik ikdienišķo redzējumu, kuras daudzi skata ik uz soļa, tomēr ikdienas steigā nepamana.

Izstādē redzamajos darbos ir apstādināts laiks Kuldīgā. Lai arī mūsdienu tehnoloģijas ļauj itin vienkārši iemūžināt mirkli, tomēr glezniecība mirklim piešķir pievienotu vērtību, kas atspoguļo ne tikai konkrēto ainavu, bet arī ļauj personiskāk ieskatīties mākslinieka apkārtējās vides redzējumā un iekšējās pasaules atspoguļojumā.

Izstāde atvērta apmeklētājiem no ceturtdienas līdz svētdienai, plkst. 12.00–19.00. Sīkāka informācija – šeit.

Projekta norisi atbalsta Kuldīgas novada pašvaldība. Pērn tika uzsāktas sarunas starp LMA, LR Kultūras ministriju un Kuldīgas novada pašvaldību par ieceri Kuldīgā atvērt LMA filiāli. Ceļā uz filiāles izveidi Kuldīgas novada pašvaldības Mākslinieku rezidence un LMA turpinās ciešu sadarbību, nostiprinot Kuldīgu kā LMA studentu prakšu vietu Latvijā. Šogad pilsētā ir paredzēti 4 LMA studentu projekti.

Kuldīgas novada pašvaldības Mākslinieku rezidence izveidota 2013. gadā ar mērķi veidot Kuldīgas kā Latvijas radošās pilsētas tēlu, veicināt profesionālas mākslas pieejamību reģionos, atbalstīt jaunradi mākslā, kā arī īstenot projektus radošo industriju jomā.

Foto: Eduards Dambergs.