Meklēt
Izvēlne

Noslēgusies ikgadējā "Jarmarka"

Jau devīto gadu pēc kārtas Latvijas Mākslas akadēmijas aulā notika viens no katru gadu spilgtākajiem notikumiem - izstāde-gadatirgus-labdarības akcija „Jarmarka", kas šogad ilga no 14. līdz 29. decembrim. Atklāt jaunos talantus, iegādāties vai vienkārši patīkamā un radošā gaisotnē aplūkot topošo mākslinieku darbus bija ieradušies vairāki tūkstoši viesu, kuru vidū bija gan pašmāju interesenti un regulārie apmeklētāji, gan ārvalstu ciemiņi. 2011. gada „Jarmarkā" piedalījās 302 Mākslas akadēmijas studenti, apmeklētāju uzmanībai piedāvājot vairāk nekā 14'500 studiju darbu, no kuriem jaunas mājas gadatirgus laikā atrada teju 5600 mākslas priekšmeti - gleznas, grafikas, tēlniecības objekti, keramikas un stikla izstrādājumi, apģērbi, rotas, rotaļlietas un citi studiju darbi.

„Jarmarkas" gaitā apmeklētājus ar muzikāliem priekšnesumiem iepriecināja Latvijas Mākslas akadēmijas koris „Senais kalns." Kora priekšnesumi notika ne tikai „Jarmarkas" atklāšanā, bet arī gadatirgus pēdējās divās nedēļās, kad koris katru otrdienu un trešdienu vakaros no plkst. 18:30 līdz 20:00 skatītāju un klausītāju uzmanībai piedāvāja vairākkārtējas uzstāšanās. Programmā bija mūzika ziemas noskaņās un priecīga gaisotne, kuru papildināja piparkūku smarža, ar kurām klausītāji tika cienāti uzstāšanās laikā. Pie diriģenta pults Linda Pranča, pie klavierēm Einārs Verro.

Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs: „Man ir liels gandarījums par to, ka „Jarmarka" šogad notiek jau devīto reizi un kā liels pozitīvs spēks sniedz iespēju studentiem parādīt savus studiju darbus un ikvienam apmeklētājam apskatīt studentu paveikto un iegādāties to, kas visvairāk iekritis sirdī. Ja iepriekšējos gados daļa no „Jarmarkas" ienākumiem tika veltīta Latvijas Mākslas akadēmijas vēsturisko telpu restaurācijai, tad šogad svārstīgā Latvijas laika prognoze ir ieviesusi labo darbu sarakstā neparedzētas izmaiņas. Mūsu „neklātienes students" Ziemeļu vējš rudens vētrās apskādējis Akadēmijas jumtu, kura labošana prasa lielus līdzekļus. Tieši šajā reizē, saskaroties ar pēkšņām grūtībām, „Jarmarkas" labdarības budžets būs neliels, bet būtisks atbalsts remontdarbu veikšanā. Novēlu „Jarmarkai" vislabvēlīgāko laika prognozi, saules mūžu un drošu jumtu virs galvas ik gadu!"

„Jāsaka, ka „Jarmarka" norit regulāri - vienu reizi katru gadu, un ir varens prieks par to, ka tā jau ir mūsu kultūras dzīves neatņemama sastāvdaļa. Mūsu komanda gatavojas šim notikumam ar lielu prieku un sajūsmu. Tā ir īpaša atmosfēra, kad burtiski ienirstam mākslas darbos un pavadām ar tiem kopā divas nedēļas. Mūsu dzīve nav iedomājama bez mākslas klātbūtnes, un tieši šie jaunie mākslinieki ir tie, kuri jau tagad un nākotnē veidos mūsu interjerus, piepildīs tos ar praktiskām un skaistām lietām, veidos mūsu gaumi un, cerams, kļūs arī slaveni. Studentiem tā ir laba iespēja satikties ar auditoriju un saņemt novērtējumu, kas motivē turpmākiem sasniegumiem un ļauj izvērtēt savu sniegumu. Manuprāt, tas ir svarīgi attīstībai un izaugsmei," stāsta „Jarmarkas" organizatore Gundega Turnele, pasākumu aģentūras „Pareizā ķīmija" direktore.

Katru gadu daļa no Jarmarkas ienākumiem tikusi veltīta restaurācijas darbu veikšanai Latvijas Mākslas akadēmijā. Pēdējā gada laikā Mākslas zinātnes nodaļas Restaurācijas apakšnozares studenti pasniedzēju vadībā rūpīgi strādājuši pie ēkas dienvidrietumu korpusa kāpņu telpu, blakus telpu un galvenā korpusa vestibila restaurācijas, kas ļāvis vismaz daļai no Latvijas Mākslas akadēmijas telpām atgriezt to sākotnējo burvību. Kā jau atzīmējis Latvijas Mākslas akadēmijas rektors prof. Aleksejs Naumovs, ņemot vērā vētras nodarītos postījumus Akadēmijas jumtam, šogad Jarmarkas labdarības līdzekļi tiks izmantoti, lai daļēji segtu jumta remontdarbu izmaksas.

Par izstādi dalās domās Latvijas Mākslas akadēmijas Ārlietu un izstāžu daļas vadītāja Elīna Ģibiete: „Studentu darbu labdarības gadatirgus „Jarmarka" nu jau kļuvis par Latvijas Mākslas akadēmijas neatņemamu sastāvdaļu. Sirsnīgā Ziemassvētku noskaņa, ko tas atnes, jūtama jau labu laiku iepriekš - sākot ar „Jarmarkas" komandas sparīgo rosību, cerību pārņemtajiem studentiem, vienmēr satraukuma un prieka pilnajiem „Jarmarkas" atvēršanas svētkiem un tad ar tik enerģizējošo skaņu un sajūtu kokteili, kas caurstrāvo katru tās dienu. Ziemassvētku smarža, sirsnība un siltums, laba mūzika un vārdi, smaidīgi cilvēki un radoša atmosfēra ir sajūtas, kas man saistās ar „Jarmarku". Un kad Ziemassvētku vakara šķovētos kāpostus lieku jauniegādātā, kāda studenta darinātā bļodā, manī sarosās kluss prieks, ka daļa manis ir klātesoša šīs izcilās kultūras pērles restaurācijā."

„Šogad Jarmarka turpina uzdot jautājumu par mākslas vērtības un tās pieejamības attiecību. Vai mākslas vērtība patiešām tiek apdraudēta brīdī, kad tā kļūst pieejama visiem? Varbūt tieši tās pieejamība ļauj cilvēkiem saprast tās patieso vērtību? Tādēļ mēs mākslu liekam starp (sa)dzīves priekšmetiem sludinājumu portālos un avīzēs, uz afišu stabiem. Tur, kur cilvēki to var ieraudzīt un nokļūt tai tuvāk, ienesot to savā (sa)dzīvē." Lolita Zujeva, reklāmas aģentūras „Airport" projektu direktore.

„Jarmarkas" norises laiks 2011. gadā: no 14. decembra līdz 29. decembrim.
Adrese: Kalpaka bulvārī 13, Rīgā, Latvijas Mākslas akadēmijas aulā.

Izstāde bija atvērta katru dienu no plkst. 11:00 līdz 20:00.
24.-26.12.2011. - arī „Jarmarkai" bija brīvdienas
Ieeja bez maksas
www.jarmarka.org

Ideja un organizācija: „Mākslas perons", pasākumu aģentūra „Pareizā ķīmija" sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un biedrību „Kultūras perons"

Reklāmas kampaņa: reklāmas un komunikācijas aģentūra „Airport"
Atbalsta: STATS Serviss, Staiceles papīrfabrika, Starcom Media, Angels Film Studio, KingChamp, Baltijas Biroju Serviss, Valmiermuižas Alus, Rare darbnīca
Informatīvi atbalsta: Live Riga, EuroAWK, 1188, Apollo, Inbox.lv, Diena, EasyGet, 10 minūtes, Jauni auto, Radio NABA, Latvijas Radio, Riga Plaza, Ļubļu, Čas, Pirmā līnija