Meklēt
Izvēlne

Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā šogad tiks godināts mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks

24. februārī, vienpadsmito reizi tiks pasniegtas Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks“, kur līdzās pērnā gada svarīgākajiem latgaliešu kultūras notikumiem, personām un aktivitātēm ar balvu par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tiks godināts mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks.

Gleznotājs, skolotājs un procesu virzītājs – tā var teikt par Osvaldu Zvejsalnieku. Dzimis 1944. gada 21. martā Varakļānos, audzis Rēzeknes novada Zvejsalās, bet nu jau vairāk nekā 50 gadus par savām mājām sauc Rēzekni. 1971. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju (LMA), kopš 1976. gada viņš ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Kopš 1970. gada strādā Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolā, šobrīd ir Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas direktors, LMA profesors. Osvalds Zvejsalnieks izstādēs piedalās kopš 1971. gada, sarīkojis ap 20 personālizstāžu, regulāri piedalās plenēros un grupu izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs. 

Pateicoties Osvalda darbam Rēzeknē ir viena no labākajām mākslas vidusskolām Latvijā, nodibināta vienīgā Latvijas Mākslas akadēmijas filiāle ārpus Rīgas, kas ir pamats veselai mākslinieku paaudzei Latgalē, izveidots Rēzeknes mākslas nams ar vienīgo pastāvīgo Latgales mākslinieku darbu ekspozīciju pasaulē. Osvalds Zvejsalnieks ir pieminekļa „Vienoti Latvijai“ (tautā saukta „Latgales Māra“) atjaunošanas darbu vadītājs, Latvijas atmodas virzītājs Rēzeknē, Latgalē, un, protams, košo krāsu un balto baznīcu Latgale, kas iemūžināta Osvalda gleznās un paliks uz laiku laikiem, ir tikai daļa no veikuma, par ko pateikties. 

Mākslas zinātniece Ingrīda Burāne par Osvaldu Zvejsalnieku saka: „Domāju, ka balvas saņemšana ir ārkārtīgi skaists notikums ne tikai Osvalda, bet arī visas Latgales un arī Latvijas kultūras dzīvē, jo Osvalds un Latgale nav šķirami jēdzieni, bet tas, ko viņš ir izdarījis Latgales labā, tas ir visas Latvijas ieguvums. Ir tik daudz lietu, bez kurām Latgales kultūras dzīve, Latgales cilvēki, Latgales esība un nākamība bez Osvalda darba būtu citādāka – būtu pieticīgāka, varbūt daudzās jomās nebūtu vispār.

Svinīgā balvas pasniegšanas ceremonija notiks šī gada 24. februārī 16.00 Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē. 

Pirms ceremonijas – 12.00 aicinām uz komandu prāta spēlēm „Aļberts brauc gostūs pi Boņuka“, bet 15.15 paredzēta tikšanās ar tēlnieku Aigaru Bikši izstādē „A. Bikšes cīņa ar tukšumu“.