Meklēt
Izvēlne

RASAS UN RAITA ŠMITU MĀKSLAS DARBS "ATMOSFĒRISKAIS MEŽS" SKATĀMS VIRTUĀLĀ IZSTĀDĒ

22. maijā tiešraidē norisināsies franču filozofa Bruno Latūra (Bruno Latour) un Pītera Veibela (Peter Weibel) kūrētās izstādes “Kritiskās zonas – Zemes politikas observatorijas” virtuālā atklāšana. Izstāde ir par kritisko situāciju uz Zemes, un tā notiek koronavīrusa izraisītajā kritiskajā laikā, tādēļ izstādes kuratori piedāvā jaunu izstādes norises politiku: tiešsaistē un tiešraidē.

RIXC mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita jaunākais mākslas darbs “Atmosfēriskais mežs” (“Atmospheric Forest”), ir viens no pirmajiem sešiem kuratoru izvēlētiem mākslas darbiem, kas tiks atklāts 22. maijā digitālajā izstādē.

Kopumā izstādē “Kritiskās zonas” ir iekļauti vairāk nekā 80 mākslas darbi, kas aicina aizdomāties par kritisko situāciju uz Zemes un tiecas atklāt jaunus veidus, kā līdzpastāvēt ar citām dzīvības formām. Izstāde “Kritiskā zona” aizsāksies ar virtuālās izstādes platformas atklāšanu, kas pamazām tiks papildināta ar pārējo mākslinieku darbiem. Paralēli izstādes uzstādīšana turpināsies arī fiziskajā telpā “ZKM” centrā Karlsrūē. Izstāde būs apskatāma līdz 2021. gada 28. februārim.

Rasas Šmites un Raita Šmita VR instalācija “Atmosfēriskais mežs” (2020) izstādē “Kritiskās zonas” vizualizē komplicētās attiecības starp mežu, klimata pārmaiņām un atmosfēru.

Darbs ir balstīts uz trīs gadu garumā veikta mākslinieciska pētījuma, kas norisinājās Šveices mežos – senos Alpu skujkoku mežos, kas cieš no sausuma un kurus Šveices zinātnieki ir pārveidojuši par “dzīvo observatoriju”.

Darba pieteikumā skaidrots: “Koki ne tikai ražo skābekli, bet arī elpo paši. Koki izdala lielu daudzumu gaistošo organisko savienojumu, ko mēs uztveram kā meža smaržu. Zinātnieki jau ilgi ir zinājuši par saistību starp smaržojošo mežu un klimata sasilšanu, bet nav precīzi zinājuši šīs saistības ietekmi un mērogu. Kamēr daži uzskata, ka stiprā priežu meža smarža norāda uz to, ka klimata pārmaiņas varētu tikt ierobežotas, citi domā, ka gaistošās emisijas varētu pasliktināt globālo sasilšanu. Paredzēt gaistošo emisiju ietekmi ir izrādījies daudz grūtāk, nekā domāts.

Mākslas darbs “Atmosfēriskais mežs” atklāj saistības, vizualizējot datus, kas ilustrē gaistošās emisijas un sveķu spiedienu priedēs vienā augšanas sezonā.

Skatītājs var pārvietoties starp kokiem, kas izplata gaistošās emisijas, vērot mežu no apakšas un izsekot ceļam cauri koka stumbram līdz koku galotnēm, vērojot savstarpējo mijiedarbību starp Zemes ekosistēmām un atmosfēru.

Lai gan gaistošo emisiju ietekme vēl joprojām ir neskaidra, vizualizētās saistības parāda, ka klimatu pārmaiņu ietekmē nākotnē cilvēki pieredzēs smaržīgāku un “atmosfēriskāku” mežu."

Izstādes virtuālās platformas atklāšanā 22. maijā pulksten 19.15 norisināsies izstādes kuratoru Bruno Latūra un Pītera Veibela ievadlekcija, un pulksten 21.50 tiks atklāta izstādes virtuālā platforma. Savukārt sestdien, 23. maijā, pulksten 17.10 un 20.50 izstādes platformā kopā ar izstādes kuratoriem būs iespējams izstaigāt virtuālās izstādes tūri. No 22. maija līdz 24. maijam mākslas un mediju centra “ZKM” mājaslapā un “Youtube” kanālā, būs iespējams vērot tiešraidē lekcijas, filmas, teātra performances, virtuālas tūres, kā arī sarunas ar māksliniekiem. Aplikācijā “Telegram” vērotājiem būs iespēja arī piedalīties, uzdodot jautājumus, atstājot komentārus un piedaloties diskusijās, kopā domājot un runājot par Zemes pašreizējo stāvokli un nākotnes iespējām.