Meklēt
Izvēlne

Rektoru padome par finansējumu izglītībai

Piedāvājam iepazīties ar Latvijas Rektoru padomes sagatavoto informāciju presei par finansējumu izglītībai. Rektoru padomes priekšsēdētājs prof. Arvīds Barševskis: „Ja uzvarētu LTRK apsēstība pret izglītību, augstākajā izglītībā 2011. gadā ne tikai nebūtu iespējams uzņemt nevienu valsts finansētu studentu, bet nāktos arī lauzt līgumus ar esošajiem."

6. decembrī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) iesniedza valdībai priekšlikumus budžeta samazināšanai, kurā tā piedāvā samazināt finansējumu vispārējā izglītībā, ~ 20 miljoni Ls, profesionālajā izglītībā, ~ 3,3 miljoni Ls, augstākajā izglītībā, ~ 7 miljoni.

Pilnībā pievienojoties Latvijas Brīvo Arodbiedrību sacienības viedoklim, ka “uzņēmēju spriedelēšana par taupību uz pabal stu un izglītības rēķina ir amorāla”.

Rektoru Padome vēlas arī pievērst uzmanību tam, ka ja notiktu LTRK ieteiktais 7 miljonu samazinājums augstākajai izglītībai, augstākajā izglītībā 2011. gadā ne tikai nebūs iespējams uzņemt nevienu valsts finansētu studentu, bet nāktos arī lauzt līgumus ar esošajiem.

Atgādinām, ka Latvijas augstākā izglītība nekad, ar ī tā saucamajos “treknajos gados”, nav tikusi finansēta pietiekamā apjomā - augstākās izglītības finansējuma īpatsvars IKP kopš 2005. gada i r nevis pieaudzis virzienā uz ES nosprausto 2% mērķi, bet gan nep ārtraukti slīdējis uz leju – pat ieskaitot studentu samaksātās studiju maksas tas ir samazinājies no 0,88% 2005. gadā līdz 0.65%, 2010.g. (IZM prognoze). Finansējums uz vienu valsts apmaksāto studentu Latvi jā ir vismazākais Eiropas Savienībā un Latvi ja ir arī vienīgā valsts, kurā augstskol as studiju vietas finansējums ir pusotru reizi mazāks, nekā finansējums sākumskolniekam (Eurydice Key data 2009).

Studiju pieejamība Latvijā ir viena no zemākajām ES - nākot no mazāk turīgajām ģimenēm cerība iegūt augstāko izglītību Latvijā ir tikai katram vienpadsmitajam (Eurostat/Eurostudent 2009), kamēr ES vidēji – katram piektajam, Igaunijā – katram piektajam, Lietuvā - katram sestajam.

12. novembra paziņojumā presei Rektoru Padome citēja Hārvarda Universitātes prezidenta Dereka Boka br īdinājumu “Ja izglītība jums šķiet dārga, izmēģiniet tumsonību.” Šķiet, ka LTRK šos vārdus ir uztvērusi kā darbības programmu. Žēl. Paļaujamies uz valdības saprātu šādus priekšlikumus noraidīt.

Papildus informācija:
Rektoru padomes priekšsēdētājs Arvīds Barševskis, tālr. 2946273.
Rektoru Padomes ģenerālsekretārs Andrejs Rauhvargers, tālr. 29224175.