Meklēt
Izvēlne

Sirsnīgi sveicam „Mākslas akadēmijas balva 2014” laureāti un monētas "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" autori Anitu Paegli ar uzvaru balsojumā "Latvijas gada monēta 2015"

Tradicionālajā sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2015" atzīta "Pasaku monēta I. Pieci kaķi". Kopumā balsojumā piedalījās 12 645 cilvēki, un par monētu "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" balsojusi trešā daļa aptaujas dalībnieku.

Šīs kolekcijas monētas grafisko dizainu veidojusi pazīstamā bērnu grāmatu ilustratore Anita Paegle, bet ģipša modeli – Jānis Strupulis. Māksliniece A. Paegle ir izcila bērnu grāmatu ilustratore, un apliecinājums viņas īpašajam talantam atspoguļojās arī vienā no pēdējām lata sudraba piemiņas monētām – Latvijas Bankas gādātā raudzību dāvana "Šūpuļa monēta" ar A. Paegles brīnumjauko miega vilcējas pelītes tēlu kļuva par "Latvijas gada monētu 2013". 2014. gadā A. Paegle „Mākslas akadēmijas balvas 2014” laureāti. Nozīmīgo godalgu, kas dibināta ar mērķi apzināt un novērtēt izcilākos sasniegumus Latvijas vizuālās mākslas, dizaina vai mākslas zinātnes laukā, 2014. gadā ieguva trīs ievērojami Latvijas Mākslas akadēmijas absolventi: mākslinieks, mākslas zinātnieks un Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis, mākslinieki Anita Paegle un Kaspars Podnieks.

Kolekcijas monēta "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" kalta Lietuvas kaltuvē UAB Lietuvos monetų kalykla un ir pirmā kolekcijas monēta īpašā monētu sērijā, kas veltīta tautā iemīļotākajām un zīmīgākajām latviešu pasakām. 2016. gadā iznākusi jau otrā šīs sērijas monēta – "Pasaku monēta II. Eža kažociņš".

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs svinīgā ceremonijā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā māksliniekus sveica ar tradicionālo balvu – Teodora Zaļkalna savulaik veidoto un 2008. gadā zeltā kalto "Latvijas monētu".

Monētas "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" dizaina autore A. Paegle akcentēja, ka viņas darbi vienmēr nāk smagā darbā, bet monētas ir izņēmums un tā mākslas forma, kas padodas viegli. Strādājot pie monētas "Pasaku monēta I. Pieci kaķi", māksliniecei radušās daudzas idejas, kas noderēs darbā vēl daudzus gadus uz priekšu.

Monētas plastiskā veidojuma autora J. Strupuļa pateicības vārdi māksliniecei par sekmīgo sadarbību: ""Pasaku monēta I. Pieci kaķi" ir mans otrs kopīgais darbs pie monētām ar Anitu Paegli. Viņa ir no māksliniekiem, kas uzreiz ar līniju izsaka apjomu, ar viņu ir ļoti viegli strādāt. Monēta man ļoti patīk, tā ir arī personiska. Esmu no Piebalgas, un izvēlētajā monētas variantā ir Piebalgas sega – gluži ar tādu krāsu attīstību kā manas vecmātes segai no bērnības."

"Latvijas gada monētas 2015" ceremonijā klātesošie pieminēja 2016. gada februārī mūžībā aizgājušo mākslinieku, Latvijas Bankas Monētu dizaina komisijas ilggadējo dalībnieku Ilmāru Blumbergu, kurš radījis septiņas atmiņā paliekošas kolekcijas monētas, no tām trīs – gada monētas laureātes. I. Rimšēvičs: "I. Blumbergs bija īpašs cilvēks. No mums ir aizgājusi viena fantastiska mākslas zvaigzne. Nezinu, vai jebkad spēsim viņam pateikties, ceru, ka to vēl izdarījām mākslinieka dzīves laikā."

Sabiedrības aptauja "Latvijas gada monēta" ir gada notikums Latvijas monētu mākslā, kas ir īpaša ar miniatūro izpildījumu, grafikas un tēlniecības žanra un kaltuves darba sakausējumu un izpausmes formu naudā, radot pieejamību plašam interesentu lokam un kļūstot par valsts vēstures liecinieci. Aptauja notika jau 12. reizi.

12 645 cilvēku izmantoja iespēju paust viedokli, kura no 2015. gadā izlaistajām kolekcijas monētām uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla un tematiski saistoša. Aptauja un svinīgā apbalvošana ir novērtējums mākslinieku veikumam un apliecinājums tam, kādas tēmas un mākslinieciskie risinājumi sabiedrību interesē visvairāk.

2015. gadā izlaistas sešas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un cilvēkiem:
- "Ugunsdzēsībai Latvijā 150" (mākslinieki Henrihs Vorkals un Ligita Franckeviča; video stāsts),
- "Rīgas pilij 500" (mākslinieki Ivars Drulle un Ilze Lībiete; video stāsts),
- "Rainis un Aspazija" (mākslinieki Arta Ozola-Jaunarāja un Ligita Franckeviča; video stāsts),
- "Melanholiskais valsis" (mākslinieki Ilmārs Blumbergs un Jānis Strupulis; video stāsts),
- "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" (mākslinieki Anita Paegle un Jānis Strupulis; video stāsts) un
- "Vērdiņam 500" (mākslinieki Laimonis Šēnbergs un Ligita Franckeviča; video stāsts).
Visi monētu stāsti vienkopus apskatāmi šeit. Šie videomateriāli izmantojami televīziju un citu mediju vajadzībām bez ierobežojumiem.

Teksts: Latvijas Bankas preses dienests