Meklēt
Izvēlne

Starptautiskā vizuālās mākslas izstāde „RUDENS 2015/ BARIKĀDĒM 25”

Latvijas Mākslinieku savienība (turpmāk tekstā – LMS) aicina Latvijas profesionālos māksliniekus un mākslas augstskolas studentus pieteikties 40. ikgadējai vizuālās mākslas izstādei „RUDENS 2015/ BARIKĀDĒM 25” ! LMS rīkotā ikgadējā „Rudens” izstāde šogad paplašina savas ģeogrāfiskās robežas un notiks starptautiskā kontekstā, sadarbojoties ar Lietuvas Mākslinieku asociāciju, Igaunijas Mākslinieku asociāciju un 1991. gada barikāžu muzeju.

Izstādes „RUDENS 2015/ BARIKĀDĒM 25” mērķis ir aicināt piedalīties profesionālus māksliniekus un mākslas augstskolu studentus ar pēdējos 3 gados radītiem darbiem un izveidot laikmeta sajūtu raksturojošu ekspozīciju.

2016.gada janvārī tiks pieminēta 1991.gada barikāžu laika 25.gadskārta, kad Baltijas valstu neatkarības atbalstītāji bija gatavi aizstāvēt savu brīvību. Tas bija pagrieziena punkts, kā arī būtisks tautas pašapziņas un cerību izpausmes brīdis.

Izstādes kuratori Igors Dobičins un Ieva Smiļģe aicina māksliniekus domāt par mākslas valodas un izteiksmes līdzekļu spēju modināt un paust sabiedrības sirdsapziņu, kā arī valstiski un individuāli nozīmīgu vērtību apzināšanos. 1991.gada barikādes ir fenomens, kuru neiespējami izskaidrot tikai ar vēsturiskiem faktiem, bet enerģētiskais lādiņš ir līdzīgs kā mākslas darbam. Māksla, kur tēlojums izkristalizējas no sajustā un redzētā, kas veidojās nepastarpināti un dabīgi. Tā tas vienkārši notika, tā tam bija jābūt.

Barikādes ir kā simbolisks akts, kas vēsturiski politisku laika plūdumu sadalījis „pirms” un „pēc”. Iesniedzot darbus, mākslinieki tiek aicināti domāt par jautājumu, kas noticis „pēc” barikādēm? Kas raksturo jauno pasauli un uz barikādēm „dzimušo” cilvēku un mākslinieku?

1991.gada barikādes bija tā laika izvēle, kas veidoja šodienu. Kas ir šī laika izvēles, kuras veido nākotni? Kādas iekšējās un ārējās barikādes tiek būvētas mūsdienās? Bieži vien sargājot sevi pašu un to, kas iekļaujas sajūtā „mans”, reizēm pārkāpjot robežu, sajūtot to kā destruktīvu apziņu pašam pret sevi, radikālākos gadījumos arī pret citiem.

Izstādes kuratori uzskata, ka garīgā zemessardze nevar rasties klajā laukā… Mūsdienu globalizācijas pasaulē internets un sociālie tīkli devuši vietu, kur katram vilkt robežu starp „savējais”/„svešais” un šķietamā kolektīvismā just kopīgu mērķi. Barikāžu laika mērķi raksturoja tīrs garīgums. Kur mūsdienu kolektīvismā, „interneta” sabiedrībā, kas reizēm aizraujas ar paštīksmi un vēlmi izcelties, šādu garīgumu, kas veicina pozitīvu kopības un identitātes sajūtu, var ieraudzīt?

Šī brīža trauksmainajā pasaulē, kad 13.novembra notikumi Parīzē, iespējams, atkal pāršķīra vēstures lapaspusi, ir būtiski meklēt „barikāžu laika” morālo spēku un garīgumu mūsdienu pasaules cilvēkā, un uz to tiek aicināti šī gada izstādes „RUDENS 2015/BARIKĀDĒM 25” dalībnieki.

Latvijas Mākslinieku savienību, Lietuvas Mākslinieku asociāciju un Igaunijas Mākslinieku asociāciju izstādē „RUDENS 2015/BARIKĀDĒM 25” pārstāvēs 40 autori, kuri 1991.gada notikumus atainos mūsdienu kontekstā.

Profesionāli mākslinieki un mākslas augstskolas studenti tiek aicināti pieteikt savu dalību ar 1-3 vizuālās mākslas darbiem, kas tapuši pēdējo 3 gadu laikā.

Mākslas darbu izpildījumam jāatbilst augstiem kvalitātes kritērijiem un jāraksturo vizuālās mākslas laikmetīgās tendences.

Darbu tehnika un materiāli nav noteikti. Multimediju darbu autoriem jāparedz savs audio un video tehnikas nodrošinājums uz ekspozīcijas laiku.

Aizpildītu pieteikumu anketu, autora CV, kā arī iesniegto darbu foto sūtīt uz e-pastu: vai iesniegt personīgi LMS birojā, 11.novembra krastmalā 35, Rīgā (katru darba dienu, no plkst. 12.00 līdz 17.00).

Pieteikuma anketa pieejama šeit: