Meklēt
Izvēlne

Trešo reizi tiks pasniegtas Izcilības balvas kultūrā

Kultūras ministrija jau trešo gadu pēc kārtas pasniegs Izcilības balvas kultūrā. Svinīgā ceremonija, kuras laikā tiks nosaukti un sveikti „Izcilības balvas kultūrā 2016” balvas ieguvēji, notiks 12. decembrī pulksten 18.00 Latvijas Mākslas akadēmijā, kas parūpējusies par pārsteidzošām performancēm un īpašu vizuālo noformējumu. Balvu par starptautiskiem sasniegumiem ik gadu piešķir trim izciliem kultūras pārstāvjiem, kurus nosaka nozaru profesionāļi Nacionālajā kultūras padomē. Šogad laureātiem balvas pasniegs Latvijā pazīstamas personības – leģendārā ansambļa „Turaidas roze” solisti Olga Rajecka un Uģis Roze, mākslinieku tandēms Ivars un Inese Mailīši, kā arī pavārmākslas meistars Mārtiņš Rītiņš.

"Kultūra spēj paplašināt apvāršņus un palīdzēt ieraudzīt pasauli no jauna skatupunkta, ko simboliski atspoguļo Kristapa Andersona radītā skulptūra. Kultūra mudina nenobīties no atšķirīgā, citādā un veicina savstarpējo cieņu - tā ļauj mūsu spilgtākajiem talantiem iemirdzēties pasaulē, kur viņi mākslas valodā pauž Latvijas stāstu, liekot varenām nācijām mūs apbrīnot. Aizvadītajā gadā kultūras nozarē bijuši daudzi stāsti, kurus varētu izcelt un uzslavēt. Paveiktais ir apliecinājums šā brīža Latvijas kultūrtelpas visaptverošajai kvalitātei. Par to esmu pateicīga ikvienam, kas to veido. Esmu īpaši gandarīta, ka pērn sasniegtas jaunas virsotnes arī starptautiskajā arēnā un Izcilības balvas žūrijai bija ļoti grūti izvirzīt tikai trīs laureātus,” uzsver kultūras ministre Dace Melbārde.

Izcilības balvas pasniegšanas ceremonija šogad solās būt īpaši krāšņa. Par to gādājusi 2016. gada apbalvošanas ceremonijas radošā komanda: scenārija un koncepcijas autore - LMA Ārlietu un izstāžu daļas vadītāja, asoc. prof. Elīna Ģibiete, pasākuma koordinatore - LMA projektu vadītāja Laura Ozola, teksta un balvas saukļa autore – latviešu rakstniece Inga Žolude, scenogrāfijas autors - 2015. gada Izcilības balvas laureāts, LMA profesors Viktors Jansons, muzikālā noformējuma autore – LMA Vizuālās komunikācijas studente Marija Mickeviča jeb MNTHA, videoprojekciju autore - LMA asociētā profesore Gita Straustiņa, modes perfomances koordinatore - LMA Modes apakšnozares studente Anete Krišjanova, Izcilības balvas statuetes autors - LMA tēlniecības apakšnozares students Kristaps Andersons, savukārt balvas grafiskās identitātes autore - grafikas dizainere, LMA Dizaina katedras lektore Maija Rozenfelde. Izcilības balvas pasniegšanas ceremoniju šogad būs iespējams vērot tiešraidē portālā Delfi 12. decembrī no pulksten 18.00.

Šī gada Izcilības balvas sauklis ir "IZ CELIES", kas apzīmē laureātu unikālo un neatsveramo ieguldījumu Latvijas kultūras ainavā, izceļoties tajā kā īpaši augstām virsotnēm. Šajā moto ietverts arī aicinājums ikvienam Latvijas kultūras un sabiedrības pārstāvim pacelties virs ikdienības un augt pilnveidojoties kā Latvijas dižozolam, kas izaudzis no zemē iedēstītas sīkas sēklas un gadu gaitā briedinājis savu izturību, tiecoties pretī augstumiem, tomēr saglabājot stingru pamatu zemē. Balvas dizainu radījis mākslinieks Kristaps Andersons. No lapegles veidotais cilvēka tēls kustas pa dzīves ceļu, pārdzīvodams Spriedzi starp Dabisko kārtību un cilvēka priekšstatu.

Izcilības balva kultūrā iedibināta 2014. gadā pēc ministres Daces Melbārdes aicinājuma, Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvas un ar Nacionālās kultūras padomes atbalstu, lai godinātu Latvijas kultūras īpašus sasniegumus ar starptautisku rezonansi un nozīmīgu ietekmi uz kultūras procesu attīstību Latvijā.

2014. gada balvas laureāti bija tenors Aleksandrs Antoņenko, režisors Jānis Nords un muzejs „Žaņa Lipkes memoriāls”. Savukārt 2015. gadā Izcilības balvu kultūrā saņēma ērģelniece Iveta Apkalna, animācijas filmu režisore Signe Baumane un scenogrāfs Andris Freibergs.

Uz Izcilības balvu kultūrā var pretendēt profesionāļi, kuru individuālais vai kolektīvais starptautiska mēroga veikums vai sasniegums kādā no kultūras jomām (literatūra un grāmatniecība, teātris, kino, vizuālā māksla, dizains, arhitektūra, mūzika, deja, kultūras mantojums, kā arī starpnozare - vairāku kultūras apakšnozaru vai kultūras un citas nozares mijiedarbe) atbilst šādiem kritērijiem: 
       - iegūts apbalvojums starptautiskos un profesionāli prestižos konkursos, festivālos u.c. profesionāla novērtējuma pasākumos kultūras jomā;
       - Latvijas mākslinieku vai kolektīvu veikums (viesizrādes, izstādes u.c. pasākumi) guvis plašu rezonansi ārzemēs, veicinājis Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtības apziņu Latvijas sabiedrībā;
       - starptautiska mēroga izcils veikums Latvijā piesaistījis plašu starptautisku uzmanību un radījis rezonansi pasaulē, veicinot Latvijas un ārvalstu kultūras telpu sadarbību un mijiedarbību.