Meklēt
Izvēlne

Viktorijas Valujevas darbi izstādēs Lietuvā

Mākslas akadēmijas studentes Viktorijas Valujevas gleznu sērija „Prāta projekcijas” šogad piedalās starptautiskajā vizuālās mākslas festivālā „Art in Old Lithuanian Manors 2012”. No 2012. gada 25. oktobra līdz 30. novembrim gleznu sērija būs skatāma izstādē Lietuvas Teātra, mūzikas un kino muzejā Viļņā (Vilniaus g. 41), savukārt no š.g. 1. līdz 12. decembrim - festivāla noslēguma izstādē (Vilnius Town Hall, Didzioji st. 31).

Gleznu sērijas nosaukums „Prāta projekcijas” ir izvēlēts ar nolūku pievērst apmeklētāju uzmanību mūsdienu cilvēka pasaules uztverei un mākslas lomai sabiedrībā. Ar saviem darbiem māksliniece vēlas rosināt diskusiju, uzdot jautājumu par cilvēka personības būtību un par to, kurš redz caur mūsu acīm un dzird ar mūsu ausīm? Iedvesmu gleznu radīšanai Viktorija Valujeva guvusi no austrumu filozofiskajiem priekšstatiem par prāta būtību un tās rosināto pašizziņu.

Ikviens izstādes apmeklētājs rod citus, sev iepriekš neuzdotus jautājumus: „Kuri mūsu dzīves mirkļi ir vissvarīgākie? Kad realitāte kļūst par sapni? Kas kontrolē mūsu iedvesmu? Vai slikti ir labi? Vai emocijām ir spēks kontrolēt mūsu rīcību? Vai tas, ko redzam, ir realitāte vai mūsu zemapziņas atspulgs?” Tas rada nebeidzamu jautājumu virpuli, un katrs jautājums ir svarīgs, lai uzzinātu, vai pastāv tāda nemaināma būtība kā „Prāta projekcijas”.

Jūs kā skatītājs skatāties uz mākslas darbu, jums tas patīk vai nē, bet tas tomēr rada iekšējo dialogu. Bet jūs neesat saistīts ar to – tā ir tikai projekcija. Viss, ko mēs redzam, un viss, kas mums notiek apkārt – tas ir mūsu atspoguļojums. Šķiet, ka mums ir daudz draugu, ka mēs esam iesaistīti globālā kultūras procesā, sociālā un privātā dzīvē, bet tas tā nav, mēs vienmēr sazināmies paši ar sevi. Apkārtējā vide ir mūsu vēlmju un emociju projekcija.

Kāds noskaņojums, tāda filozofija. Katrs cilvēks skatās uz pasauli caur savu projekcijas filtru. Spilgts noskaņojums, dusmas, greizsirdība, lepnums, sajukums – tie ir emocionālie pārdzīvojumi, kuri aizēno mūsu spilgto, neierobežoto un dzīvespriecīgo prātu. Dzīves notikumi, kuri saistīti ar šo gleznu tapšanu, ir saistīti ar atmiņu un novērojumiem, ka prāts pakļaujas emocijām. Mēs nekad nevaram zināt, cik spēcīgi ir nospiedumi mūsu apziņā no dzīvē radītajām emocijām, kas pārplēsušas mūs no iekšpuses. Novērošanas process dod iespēju apcerēt iztēles spēli un saskatīt cēloņsakarības. Katrs mirklis ir kritisks atskaites punkts.

Viktorija Valujeva ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozari, Kaspara Zariņa un Alekseja Naumova meistardarbnīcas. Pašlaik turpina studijas Grafikas apakšnozares maģistrantūrā. Kopš 2006. gada Viktorija piedalās dažādos plaša mēroga starptautiskos projektos, notikušas arī vairākas personālizstādes. Jaunās mākslinieces darbi bijuši skatāmi izstādē „Pilsētas bērni” (2011), „Candy Bomber / Našķu bumba” (2007). 

Sīkāka informācija par „Art in Old Lithuanian Manors 2012” atrodama festivāla mājas lapā (klikšķināt šeit).