Meklēt
Izvēlne

Projekts Nr. R030 BaltSe@nioR

Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmas projekta Nr. R030 BaltSe@nioR (Inovatīvi risinājumi BJR uzņēmumu atbalstam produktu ražošanai senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai un drošības nodrošināšanai mājas apstākļos) mērķis ir rekomendāciju sagatave uzņēmējiem, kuru uzdevums būs jaunu produktu izveide vai arī esošo sistēmu uzlabošana galvenajai mērķa grupai - nākotnes senioriem. Projekts radīts ar pārliecību, ka jaunā senioru paaudze pēc desmit gadiem būs atšķirīga no pašreizējiem senioriem.

Projekta norises laiks: 01.05.2016. līdz 30.04.2019.

Projekta vadošais partneris: Poznaņas Dabaszinātņu universitāte

Projekta partneri:
Latvijas Mākslas akadēmija, LMA (Latvija)
UMT Attīstības centrs (Dānija)
Ukmerges reģiona pašvaldības administrācija (Lietuva)
Tallinas Tehnoloģiju universitāte (Igaunija)
Ziemeļnorvēģijas Universitātes slimnīca (Norvēģija)
Minhenes Tehniskā universitāte (Vācija)
Skovdes Universitāte (Zviedrija)
Hanzas Parlaments (Vācija)
Satakunta Lietišķo zinātņu universitāte (Somija)

Projekta asociētie partneri:
Brīvā Hanzas pilsēta Hamburga (Vācija)
Tibro pašvaldības biznesa nodaļa un mēbeļu klāsteris (Zviedrija)
SIA Rīgas Krēslu fabrika (Latvija)
Juha Lehto arhitektu birojs (Somija)

Projekta BaltSe@nioR radošā darbnīca, Rīgā laikā no 6.-9. novembrim, 2017

No 6. līdz 9. novembrim Rīgā notiekošā darbnīcā studenti no Latvijas Mākslas akadēmijas, Tallinas Tehnoloģiju Universitātes (Tallinn University of Technology) un Poznaņas Dabaszinātņu Universitātes (Poznan University of Life Sciences) izstrādās rokasgrāmatu vietējiem un Baltijas jūras reģiona mēbeļu ražotājiem, lai informētu tos par jauniem izaicinājumiem mēbeļu rūpniecībai sakarā ar sabiedrības novecošanos, kā arī mēģinās atrast labāko veidu kā atbalstīt industriju ar noderīgu informāciju un datiem. Visi interesenti laipni aicināti uz gala rezultātu publisko prezentāciju 9. novembrī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Konferenču zālē no plkst. 11:00.


Darbnīcas laikā, studenti tiks iepazīstināti ar dažādiem rīkiem informācijas apkopošanai, dizainēšanai un nodošanai lietotājiem. Dažādu jomu eksperti sniegs iedvesmas lekcijas un radošās darbnīcas stāstniecības, grafikas, datudizaina un lietotāja pieredzes (UX-user experience) jomās. Studentus iedvesmos režisors Renārs Vimba, grafiskā dizainere un LMA Funkcionālā dizaina nodaļas lektore Maija Rozenfelde, grafiskais dizainers un ilustrators Matīss Zvaigzne, Infogram klientu apmierinātības menendžere Līva Caune, digitālās vides lietotāja pieredzes un lietojamības eksperte Līga Lētiņa ,datu vizualizācijas un žurnālistikas trenere  Nika Aleksejeva, un  uzņēmējs un daudzu jaunu uzņēmumu iesildītājs un Rīgas Ekonomikas augstskolas mācībspēks Viesturs Sosārs. Radošās darbnīcas vadīs LMA Funkcionālā dizaina asoc. profesore Ilze Kundziņa un profesore Barbara Ābele un projektu vadītāja Vineta Kreigere.

Darbnīcas nobeigumā katra studentu grupa prezentēs dažādā formātā izveidotu  (digitālā, drukātā, u.c.) rokasgrāmatu  Studentu uzdevums ir izveidot informācijas materiālu ērti lietojamu un uztveramu  mēbeļu ražotājiem un vai viņu klientiem. Noslēdzošās prezentācijas laikā, studentu grupas aizstāvēs savus projektus industrijas un ekonomikas ekspertiem.

Pirms radošās darbnīcas studentiem tika dots mājasdarbs izpētīt vietējos mēbeļu ražotājus, viņu pieredzi un ieceres, domājot par  pakāpeniski novecojošo sabiedrību. Vai mēbeļu ražotāji ir informēti un gatavi jauniem izaicinājumiem? Kā tie rīkosies šādās situācijās? Vai viņiem ir saskarsme ar produkta gala patērētājiem? Kas ir viņu gala patērētāji? Kādu informāciju ražotāji saņem atpakaļ no patērētājiem?

Interreg projekta BaltSe@nior mērķis ir piedāvāt Baltijas jūras reģiona uzņēmumiem informāciju par jaunu tirgu iespējām, jaunām darba metodēs un jaunām produktu izveides zināšanām. Projekta ietvaros, tiek spēcināta gan uzņēmumu konkurētspēja, gan arī inovācija, palielinot arī tirgus apjomu, vienlaicīgi nodrošinot sabiedrības ieguvumu no viediem risinājumiem, kas palielina lietotāju brīvību. Projekts paredz spēcīgāku, inovatīvāku un konkurēt spējīgāku Baltijas jūras reģionu, ar augstāku senioru dzīves kvalitāti, mazākiem pašvaldību veselības aprūpes izdevumiem, kā arī lielāku senioru neatkarību un autonomiju, kā arī ērtāku, drošāku māju un dzīvokļu iekārtojumu.

Poznaņā notikusi trešā projekta BaltSe@nioR radošā darbnīca

Uz Poznaņu devās studenti no Funkcionālā dizaina maģistra programmas 1. kursa - Līva Drīliņa, Alvis Berngards, Nora Gavare, Aiga Beinaroviča, Krista Miltiņa un Laura Saukāne. Studenti tika sadalīti divās starptautiskās komandās – viena no komandām restaurēja vecas mēbeles, pielāgojot tās senioru vajadzībām, savukārt otra mesē DREMA izgatavoja inovatīvus produktus, kurus vēlāk prezentēja visiem interesentiem. Mēbeles testa režīmā tiks ievietotas senioru aprūpes namos. Jau novembrī Latvijas Mākslas akadēmijā notiks BaltSe@nioR ceturtā radošā darbnīca.

Kopumā projektā Poznaņā piedalījās studenti no piecām Eiropas valstīm – Latvijas Mākslas akadēmijas, Tallinas Tehnoloģiju Universitātes (Tallinn University of Technology), Poznaņas Dabaszinātņu Universitāte (Poznan University of Life Sciences), Minhenes Tehniskā universitāte (TU München) un Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģijas universitātes (Norwegian University of Science and Technology).

Trīs gadus ilgstošā BaltSe@nioR projekta mērķis ir rekomendāciju sagatave uzņēmējiem, kuri ar saviem produktiem vēlas būt konkurētspējīgi nākotnes novecojošajā sabiedrībā. Projekts radīts ar pārliecību, ka jaunā senioru paaudze pēc desmit gadiem būs atšķirīga no pašreizējiem senioriem.

Informācija publicēta 2017. gada 21. septembrī.

No 2016. gada 7. līdz 10. novembrim LMA notiks projekta BaltSe@nioR radošās darbnīcas

Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļa piedalās Baltijas jūras reģiona Interreg programmas projektā BaltSe@nioR. Trīs gadus ilgstošā BaltSe@nioR projekta mērķis ir rekomendāciju sagatave uzņēmējiem, kuru uzdevums būs jaunu produktu izveide vai arī esošo sistēmu uzlabošana galvenajai mērķa grupai - nākotnes senioriem. Projekts radīts ar pārliecību, ka jaunā senioru paaudze pēc desmit gadiem būs atšķirīga no pašreizējiem senioriem.

Trīs valstu dizaina studenti uzsākuši projektu par seniora ķermeņa un prāta novecošanās aizstāšanu ar aktīvu dzīvesveidu. Aktivitāte var tikt rosināta tiklab fitnesa zālē, kā arī individuālā dzīvojamā telpā vai darba vietā.
Katrs rīts darbnīcā tiek sākts ar studentu prātu vingrinošām lekcijām. Pirmajā dienā stereotipus par to, kādi ir seniori, sagrāva rokmūziķis Aigars Krēsla, modes māksliniece Natālija Jansone un arhitekts Aigars Vilnītis. Par savu divdesmit gadus vecāko psiholoģiski stipro ceļa biedru uz Rio Gintu Barkovski stāstīja airu laivas ekspedīcijas kapteinis Kārlis Bardelis.

Dalībniekus iedvesmoja un vingrināja tādi izcili savas nozares prāti kā sociālantropologs Viesturs Celmiņš, digitālās arhitektūras veidotājs Reinis Adovičs, Latvijas fitnesa un veselības veicināšanas asociācijas vadītājs Gints Kuzņecovs un P.Stradiņa medicīnas vēstures muzeja zinātniskā darba vadītājs prof. Juris Salaks un izstādes "Danse Macabre" kuratore Ieva Lībiete.

Kad: 7.-10. Novembris, 2016
Kur: Rīgā, Latvijas Mākslas akadēmijā un citās vietās Rīgā
Dalībnieki: ~ 30 dizaina studenti no trim valstīm tiks sadalīti trijās starptautiskās grupās - Aksesuāri, Ķermenis un Mēbeles. Pārstāvētās valstis, mācību iestādes:
Latvija - Latvijas Mākslas akadēmija
Polija - Poznaņas Dabaszinātņu Universitāte (Poznan University of Life Sciences)
Igaunija - Tallinas Tehnoloģiju Universitāte (Tallinn University of Technology)

Radošo darbnīcu mērķi:
1. Aksesuāri
Izveidot dizaina risinājumus digitālām ierīcēm un apkārtējai videi, lai palielinātu un saglabātu prāta asumu un smadzeņu spējas;
2. Ķermenis
 Izveidot apkārtni, produktu, kampaņu vai pakalpojumu, kas iedrošinātu novecojošos iedzīvotājus nodarboties ar fiziskām aktivitātēm (vēlams ārpus telpām);
3. Mēbeles
Pielāgot pastāvošus produktus, pilnveidojot to detaļas vai konceptus nākotnes senioru vajadzībām, jaunu risinājumu vai mērogu radīšana.

Interesenti aicināti iepazīties ar Baltsenior darbnīcas rezultātiem šo trešdien, 10. novembrī plkst. 12.00. LMA 19. auditorijā (1.stāvā).

Informācija publicēta 2016. gada 15. novembrī.

Jūnija vidū LMA notika radošā darbnīca "Informatīvais dizains industrijām"

Latvijas Mākslas akadēmijas īstenotā Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmas projekta Nr. R030 BaltSe@nioR (Inovatīvi risinājumi BJR uzņēmumu atbalstam produktu ražošanai senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai un drošības nodrošināšanai mājas apstākļos) ietvaros no 13. līdz 16. jūnijam LMA Dizaina nodaļā notika radošā darbnīca "Informatīvais dizains industrijām", kuru vadīja austriešu informācijas dizaina, dizaina domāšanas un dizaina menedžmenta eksperts Martins Foslaitners (Martin Foessleitner). Viņam asistēja un darbnīcu vadīt palīdzēja LMA Dizaina nodaļas asociētās profesores Inga Kundziņa un Barbara Ābele, kā arī docente Maija Rozenfelde.
Radošās darbnīcas laikā bakalaura un maģistrantūras studiju programmu studenti no Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas Funkcionālā Dizaina apakšnozares un Banku augstskolas strādāja starpdisciplinārās komandās, sadarbojoties ar uzņēmumiem „PAA” un „Nakts mēbeles”, kā arī ar Latvijas dabas muzeju un Banku augstskolu, vēršot uzmanību uz potenciālo tirgus mērķauditoriju un iespējamām metodēm un zināšanām, kas sniegtu atbalstu jaunu produktu radīšanai senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai. Radošās darbnīcas uzdevums bija informēt industriju par nākotnes izaicinājumu, kas saistīts ar sabiedrības novecošanos, lai meklētu veidus, kā atbalstīt industrijas pārstāvjus ar nepieciešamo informāciju. Fināla prezentācijas 16. jūnijā ar savu klātbūtni pagodināja arī Austrijas vēstniecības pagaidu pilnvarotā lietvede Latvijā Ingrīda Valentini – Vanka (Ingrid Valentini – Wanka).

Informācija publicēta 2016. gada 29. jūnijā.

Radošā darbnīca projekta BaltSe@nioR ietvaros, 2018. gada novembra beigās Rīgā

2018. gada 30. novembrī, ar studentu grupu prezentācijām Latvijas Nacionālajā mākslas muzeja konferenču zālē noslēdzās starptautiskā dizaina radošā darbnīca, Interreg programmas  BaltSe@nioR projekta ietvaros. Gandrīz veselu nedēļu studenti kopā ar darbnīcu mentoru komandu, LMA pasniedzējiem Ilzi Kundziņu, Mareku Birznieku, Krišjāni Mazuru un Ilzi Dobeli strādāja pie BaltSe@nioR ekspozīcijas stenda vienotās idejas izstrādes, lai kā gala rezultāts tas kalpotu Stokholmas mēbeļu meses izstādē, skolu sadaļā Greenhouse, kura norisināsies 2019. gada februārī, Stokholmā.

Latvijas Mākslas akadēmijas projektu vadītāja Vineta Kreigere atzīst: „Esmu gandarīta par darbnīcās paveikto darbu. Prezentācijās varējām vērot, kāda nozīme ir komandas darbam un veiksmīgam kompetenču sadalījumam tās dalībnieku vidū rezultāta sasniegšanā. Starptautiskajās studentu grupās kopā strādāja Latvijas, Igaunijas un Polijas studenti. Ar darbnīcas mentoru atbalstu tapušas vairākas izstādes stenda idejas, kuras noslīpējot uzsāksim gatavošanos starptautiskajai mēbeļu mesei Stokholmā. Izstādē Greenhause rādīsim 9 dažādus projektus (no katras skolas 3), kuri radīti senioru ikdienas dzīves atvieglošanai. Kopš projekta uzsākšanas brīža aizritējuši jau 3 gadi. Šī bija trešā starptautiskā radošā darbnīcā Rīgā, taču studenti kopā strādājuši arī darbnīcās Tallinā (Igaunijā), Poznaņā (Polijā) un Herningā (Dānijā)”.

Radošajā darbnīcā kopā ar LMA Dizaina nodaļas Funkcionālā dizaina apakšnozares bakalaura studiju programmas studentiem strādāja Tallinas Tehnoloģiju Universitātes (Tallinn University of Technology), Poznaņas Dabaszinātņu Universitātes (Poznan University of Life Sciences) studenti un divas jaunās dizaineres no Polijas.

Studentu idejas vērtēja eksperti no visām iesaistītajām augstskolām: Maija Rozenfelde, Barbara Ābele, Vineta Kreigere, Ilze Kundziņa, Mareks Birznieks, Krišjānis Mazurs, Ilze Dobele, Ruth-Helene Melioranski, Martin Parn, Beata Fabisiak, Robert Kłos.

Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmas projekta Nr. R030 BaltSe@nioR (Inovatīvi risinājumi BJR uzņēmumu atbalstam produktu ražošanai senioru dzīves kvalitātes uzlabošanai un drošības nodrošināšanai mājas apstākļos) mērķis ir rekomendāciju sagatave uzņēmējiem, kuru uzdevums būs jaunu produktu izveide vai arī esošo sistēmu uzlabošana galvenajai mērķa grupai - nākotnes senioriem. Projekts radīts ar pārliecību, ka jaunā senioru paaudze pēc desmit gadiem būs atšķirīga no pašreizējiem senioriem.