Meklēt
Izvēlne

LATVIJA PRĀGAS SCENOGRĀFIJAS KVADRIENNĀLĒ PIEDALĪSIES AR IZSTĀDĒM “CEĻĀ” UN “JAUNĀ PASAULE”

Čehijas galvaspilsētas Prāgas publiskajā vidē - tirgū, mākslas galerijās un mākslas akadēmijā - no 8. līdz 18. jūnijam norisināsies lielākais teātra arhitektūras un scenogrāfijas pasākums pasaulē - 15. Prāgas scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāle, kurā ar ekspozīcijām valstu, reģionu un studentu sadaļā piedalās arī Latvija.

Prāgas scenogrāfijas un teātra telpas kvadriennāle ir lielākā skatuves mākslai veltītā starptautiskā izstāde un festivāls, kas pulcē kopā jomas profesionāļus no visas pasaules. Kopš 1967. gada tā darbojās kā apmaiņas, sadarbības tīkls un izglītības platforma, kurā, ar izstāžu, festivālu, darbnīcu, simpoziju, izglītojošu notikumu un rezidenču starpniecību, tiek apskatīti labākie scenogrāfijas darbi.

Katras iesaistītās valsts dalībniekiem, arī Latvijas pārstāvjiem, galvenais uzdevums ir piedāvāt starptautiskajai auditorijai ieskatu būtiskajos un aktuālajos scenogrāfijas procesos pēdējos četros gados.

Kopš iepriekšējās Prāgas kvadriennāles, kas norisinājās 2019. gadā, pasaule ir mainījusies. Mēs dzīvojam un radām teātri jaunā realitātē, kuru aptumšo bezprecedenta trauksme un ļaunums, apgaismo bezprecedenta kolektīvā iztēle, rīcība, solidaritāte un rūpes kā reakcija uz smago un ieilgušo turbulenci, ko radījis karš, pandēmija, klimata krīze un demokrātijas apdraudējums. Skaidrs ir tikai viens – domājot par nākotni, mums ir jāmācās iztēloties jauna, neesoša, nepazīstama pasaules kārtība. Tas ir rets, neparasts un "jēls" brīdis, kurā mākslai kā iztēles rosinātājai ir milzīga nozīme. Rets, neparasts, jēls jeb RARE – tāda ir arī šogad Prāgas kvadriennāles tēma, kas aicina foruma dalībniekus radīt jaunu realitāti, iesaistot kopienas, vidi, situāciju, vietu un tās garu jeb genius loci.

Valstu un reģionu ekspozīciju Latvijas vārdā šogad Prāgā pārstāvēs skatuves mākslinieču kolektīvs "Grāfienes" (Dace Ignatova, Justīne Jasjukēviča, Ildze Jurkovska, Marianna Lapiņa) un kuratore Gundega Laiviņa ar darbu Ceļā, kas scenogrāfiju redz nevis kā objektu, telpu-fikciju vai teātra institūciju apkalpojošu praksi, bet gan kā nerimstošu procesu, kas veido un veidojas īpašās attiecībās ar vietu, laiku un kopienām. Kvadriennāles izstādes atklāšanas vakarā, 7. jūnijā, Grāfienes pametīs savu darbnīcu Rīgā, lai kopā ar dramaturgu Kirilu Ēci, operatoru Dāvidu Smiltiņu ar auto dotos ceļā uz Prāgu.

Katru ceļojuma dienu viņas radīs jaunu teātra telpu, vides scenogrāfiju vai performatīvu intervenci,
kas pētīs māksliniecēm būtiskus teātra principus un reaģēs uz ainavu, laikapstākļiem, ceļā satiktajām cilvēku un necilvēkveidīgu būtņu kopienām. Šis ceļojums meklēs atbildi uz fundamentālu jautājumu, kas nodarbina teātra māksliniekus ikvienā pasaules malā – kāda šodien ir teātra jēga un uzdevums? Kādā teātra telpā var piedzimt šī jaunā jēga?

Prāgā apmeklētāji katru dienu varēs sekot līdzi mākslinieču ceļojuma tiešraidei Latvijas stendā izvietotos ekrānos, līdzīgi kā realitātes šovos, pamazām nodibinot attālinātu, taču zinātkāres un empātijas pilnu saikni ar jaunajām māksliniecēm. Kvadriennāles noslēguma dienā Grāfienes ieradīsies stendā, lai piedāvātu šī ceļojuma-izrādes epilogu, kura saturu un estētiku tieši ietekmēs ceļā piedzīvotais.

Latvijas scenogrāfijas studentu ekspozīciju "Jaunā Pasaule" veidos Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) scenogrāfijas nodaļas studenti kopā ar saviem pasniedzējiem un šīs ekspozīcijas kuratoriem - Moniku Pormali, Viktoru Jansonu, Reini Suhanovu un Mārtiņu Kalseri. Ekspozīcija veidota kā veltījums akadēmijas pasniedzējam un meistaram Andrim Freibergam, kura skola starptautiskā teātra vidē ir iemantojusi atpazīstamību, pateicoties tieši dalībai Prāgas kvadriennāles izstādēs. 2017. gadā Prāgas kvadriennāle meistaram piešķīrusi pirmo Scenogrāfijas skolotāja balvu.

Izstādes vizuālais koncepts veido saskares punktu starp tradīciju un skatu nākotnē. Tādēļ telpiskā, fiziskā struktūra piedāvā vērties debesīs caur hipertrofētām skatuves kastēm, bet izstādes daļa, kas realizēta papildinātās realitātes vidē, iepazīstina ar studentu darbiem "mākonī" – virtuālajā telpā. Stāstos, ar kuriem strādā LMA studenti, varoņi meklē katrs savu patiesību. Par pamatu tika izraudzīts meklētāja tēls latviešu rakstnieka Sudrabu Edžus stāstā "Dullais Dauka" - mazs puika jūras krastā. Viņš vēlas zināt, kas atrodas aiz līnijas, kur debesis satiekas ar jūru. Neapmierināts ar pieaugušo atbildēm, viņš dodas meklēt patiesību telpā – pretī horizonta līnijai.

Latvijas dalību Prāgas kvadriennālē nodrošina Latvijas Jaunā teātra institūts un Latvijas Mākslas akadēmija, pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda, transporta un loģistikas uzņēmuma SIA Airos atbalstam.