Meklēt
Izvēlne

16. UN 17. JŪNIJĀ LMA NORISINĀSIES 2. STARPTAUTISKĀ ZINĀTNISKĀ KONFERENCE

16. un 17. jūnijā, Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA)  norisināsies doktorantūras programmas organizēta 2. starptautiskā zinātniskā konference, kas kļuvusi jau par ikgadēju mākslas nozares notikumu. Konferencē ar priekšlasījumiem piedalīsies gan Latvijas, gan vairāki starptautiska mēroga zinātnieki un lektori, kuri uzstāsies par šī gada konferences centrālo tēmu – “Humanitāro un dabaszinātņu sinerģija kultūras vēsturē un teorijā”.

Šī gada konference būs unikāla prezentācijas platforma, kurā tiks demonstrēti inovatīvu pētījumu metožu ceļā iegūti rezultāti un stāstīts par mākslas zinātnes sasaisti ar humanitārām un eksaktām zinātnēm, iezīmējot šādas mijiedarbības ekonomisko atdevi – neizmērojamas iespējas dažādos pētījumu rezultātus izmantot uzņēmējdarbībā.

LMA starptautiskās zinātniskās konferences galvenais mērķis ir mainīt līdzšinējos pieņēmumus par mākslas zinātni kā abstrakciju un parādīt, ka tā pilnvērtīgi iekļaujas un papildina arī citas nozares, tādējādi paplašinot mākslas zinātnes jēdzienu. Tāpat konferences organizatori vēlas iedrošināt kultūras vēstures un teorijas nozaru zinātniekus rast jaunas pētniecības metodes un zinātniskas atklāsmes, kā arī mainīt līdzšinējos pieņēmumus.

Konferences laikā caur mūsdienu inženiertehniskajām, lietišķo un dabaszinātņu pētnieciskajām iespējām tiks bagātināti kultūras daudzveidības izpētes rezultāti un ievērojami paplašinātas nākotnes pētnieciskās iespējas. Kā rezultātā konferencē prezentētie un publicētie starptautiskie pētījumi būs nozīmīgs ieguvums dažādām auditorijām ne tikai Latvijā un Baltijā, bet arī starptautiski.

Šī gada tēma, kas veltīta humanitāro un dabaszinātņu sinerģijai kultūras vēsturē un teorijā, ļaus paplašināt ne tikai mākslas zinātnes jēdzienu, bet arī pētniecības metožu iespējas, kā arī iezīmēs šādu pētījumu nozīmību kopējā tautsaimniecībā. Tieši tāpēc, lai spētu paplašināt jau ierastās un gadsimtiem izmantotās pētniecības metodes, rast jaunas kopīgas ierosmes, kas iezīmēs mākslas vērtīgo mijiedarbi ar citām zinātnēm, esam apzināti izvēlējušies šādu konferences formātu, kurā  vienkopus dažādās sekcijās piedalīsies pieredzes bagāti ārvalstu zinātnieki un mūsu augstskolas topošie pētnieki.

Mēs esam patiesi priecīgi par daudzo dalībnieku skaitu un interesi, kas parāda, ka šāda tēmas izvēle ir nozīmīga gan domājot par nozares mijiedarbību ar citām, gan par savstarpēju dažādu nozares pētnieku satikšanos un kopēju sadarbību. Konference dalībniekiem būs lieliska iespēja novērtēt sava pētījuma unikalitāti un pienesumu mākslas un kultūras vēstures nozarē, gan  arī sava pētījuma ekonomisko atdevi un iespējamo izmantojumu uzņēmējdarbībā,” stāsta Agita Gritāne, Latvijas Mākslas akadēmijas prorektore zinātniskajā darbā, doktora studiju programmas vadītāja.

LMA zinātniskās konferences sadarbības partneris “Signet Bank” turpina mērķtiecīgi atbalstīt mākslas nozares attīstību, piešķirot finansējumu mākslas izglītībai, lai popularizētu Latvijas topošo un esošo mākslas zinātnieku sasniegumus un veicinātu starptautisku zinātnisku apvienību.

Mūsdienu hibridizācijas ekosistēmā, kad mākslas un zinātnes jomas piedzīvo līdz šim spēcīgāko konverģences procesu cilvēces vēsturē, vērojama pētniecības horizontu paplašināšanās. Mašīnmācīšanās, paplašinātā realitāte, mākslīgais intelekts, biometrija, algoritmi, dati un citas digitalizācijas inovācijas ievieš vērienīgas izmaiņas ierastajās pētījumu zonās un tehnikās. Tas sekmē pārmaiņas mākslas un zinātnes nozaru savienojuma un nošķīruma punktos, sniedzot cilvēcei jaunu pieredzi, kas atspoguļojas gan ideogrāfiskos, gan nomotētiskos pētījumos. Apzinoties šādas sinerģijas ievērojamo un tālejošo ietekmi uz sabiedrību, esam patiesi lepni atbalstīt konferences norisi, vienlaicīgi veicinot ilgbūtības vērtīborientāciju,” komentē Ineta Done, Signet Bank vecākā viceprezidente, Latvijas Mākslas akadēmijas Padomnieku konventa locekle.

Ķermenis kā performance

Konferencē paredzēta atsevišķa sekcija “Humanitāro un dabaszinātņu sinerģija: zināšanu ekoloģijas, ķermenis un performativitāte”, kurā savu dalību ir apstiprinājuši starptautiski atzīti un vietējie pētnieki, tādi kā Dominiks Džonsons (Dominic Johnson) no Londonas Universitātes (Apvienotā Karaliste), Anja Molle Lindelofa (Anja Mølle Lindelof) no Roskildes Universitātes (Dānija), Maikls Eigtveds (Michael Eigtved) no Kopenhāgenas Universitātes, Anne Sauka no Latvijas Universitātes un citi.

Paralēli akadēmiskajam virzienam konferences laikā ikvienam būs iespēja apmeklēt ķermeniskās mākslas performanci, kas šogad veltīta tēmai “Citādība”. Gan mākslinieku individuālās, gan grupas performances būs iespējams piedzīvot LMA telpās no 17.–19. jūnijam (17.jūnijā no plkst. 19:00–24:00, 18. un 19.jūnijā no plkst. 13:00–22:00). Performances mākslas festivālu organizē LMA docente, mākslas zinātniece un Latvijas Performances mākslas vadītāja Laine Kristberga kopā ar Latvijas un ārvalstu māksliniekiem no Zviedrijas, Somijas, Dānijas, Nīderlandes, Vācijas, Lietuvas, Serbijas, Meksikas un Itālijas. Savukārt Latviju tajā pārstāvēs tādi mākslinieki kā Anna Maskava, Arvis Kantiševs, Laura Šterna, kā arī Latvijas Mākslas akadēmijas performances mākslas studenti un Latvijas Performances mākslas centra performances kursa absolventi. 

Konference notiks hibrīdformātā gan tiešsaistē, gan klātienē un tajā piedalīties aicināts ikviens interesents. 

Zoom: 16.06.2022
Join Zoom Meeting
https://us06web.zoom.us/j/89958025823?pwd=dmx5Z1QwR0JzS1pnNHNKNzdrU3lzQT09
Meeting ID: 899 5802 5823
Passcode: 990583

16. telpa (II sekcija)
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/82951310170?pwd=czRLRXltaGFwa3hPT1dRT0VaTmhXZz09
Meeting ID: 829 5131 0170
Passcode: 809847

Zoom: 17.06.2022
Join Zoom Meeting
https://us06web.zoom.us/j/84885180617?pwd=RThNMlpub2w1OFkzWTZacU9HL2Nhdz09
Meeting ID: 848 8518 0617
Passcode: 157621