Meklēt
Izvēlne

Aigars Bikše piedalās vērienīgā ceļojošā izstādē Ķīnā

No 20. novembra Siaņas (Xi’an) pilsētā Ķīnā apskatāma starptautiska izstāde „Eiropas armija un imperatora Ciņa karavīri”, kurā līdzās visu Eiropas Savienības valstu un Ķīnas Tautas Republikas māksliniekiem piedalās arī mākslinieks un Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors Aigars Bikše.

Izstāde, kas patlaban ir apskatāma Shaanxi mākslas muzejā Siaņā, ceļos tālāk un būs apskatāma kopā astoņos muzejos Ķīnā un astoņās izstāžu zālēs Eiropā, noslēdzoties Gruzijā 2013. gadā.

Neskatoties uz kareivīgo nosaukumu, izstādes mērķis ir ar mākslas starpniecību vēstīt par mieru un sniegt kopības sajūtu cilvēcei. Tieši tādēļ ir simbolisks ceļojošās izstādes pirmais pieturas punkts - viena no Ķīnas senajām galvaspilsētām Siaņa, kurai līdzās atrodas Ķīnas imperatora Ciņa Šihuandi kapenes un pasaulslavenā terakotas armija. Iedvesmojoties no senās terakotas armijas, mākslinieki bija aicināti radīt jaunus karavīru tēlus, kas, vienkopus eksponēti, veidotu iedomātu Eiropas armiju - mieru, nevis agresiju nesošu. Tādu, kas ciena dažādību un veicina sapratni starp tautām.

Mākslinieks Aigars Bikše īpaši izstādei izgatavojis skulptūru „Anna Vārna nes plakātu ar uzrakstu „Miru Mir" 1982. gada maija demonstrācijā, kad viņas galvu aizskar garām lidojošā svētku balona saitīte." Jaunradītais darbs ir vairāk nekā divus metrus augsta koka skulptūra no mākslinieka darbu cikla „Nezināmo autoru darbu kolekcija".

Kā stāsta Aigars Bikše, mākslas darbs ir refleksija par centieniem radīt rituālas darbības, kas veido sabiedrības saliedētības ideju. Autors piedāvā savu personisko pieredzi par kolektīviem rituāliem un vienlaikus apzina savas bērnības atmiņas, kas saistās ar kolektīvo rituālu praksi. Eksponējot darbu izstādes ietvaros Ķīnā, Aigara Bikšes skulptūra kļūst par jauna kolektīva rituāla - draudzības starp Eiropas Savienības valstīm un Ķīnas Tautas Republiku - sastāvdaļu.

Projekta īstenotājs:
Qu Art
Brisele, Beļģija
www.quart-brussels.com