Meklēt
Izvēlne

Alekseja Naumova ilustrāciju izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Ceturtdien, 2015. gada 24. septembrī, plkst. 14:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 7. stāvā tiks atklāta mākslinieka Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) rektora Alekseja Naumova ilustrāciju izstāde. A. Naumovs šogad ieguvis bērnu literatūras balvu “Pastariņa prēmija” par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa grāmatai “Ahoi! Plūdi Daugavā” (izdevniecība “Zvaigzne ABC”). Izstāde apskatāma līdz 30. novembrim. Ieeja bez maksas.

Šī gada 26. maijā Rojas kultūras centrā jau 17. reizi tika apbalvoti “Pastariņa prēmijas” laureāti – latviešu bērnu grāmatu autori un ilustratori. Goda diplomu un prēmiju šogad saņēma arī rakstniece Ieva Samauska par grāmatām „Kad kaķēnu sauc par pelīti?”, „Ķiķināšanas gadalaiks” un “Oliņš Boliņš sēž uz soliņa”.

Aizvadītajos gados prēmiju saņēmuši daudzi iemīļoti bērnu rakstnieki – Imants Ziedonis, Margarita Stāraste, Zenta Ērgle, Vizma Belševica, Jānis Baltvilks, Uldis Auseklis, Māra Cielēna, Juris Zvirgzdiņš, Māris Rungulis, Pēteris Brūvers, kopš 1993. gada arī bērnu grāmatu mākslinieki – Anita Paegle, Ligita Linmeiere, Ilze Ramane, Gundega Muzikante, Agija Staka.

Pastariņa prēmiju izdevies saglabāt Rojas novada pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalsta dēļ. Tā iedibināta 1982. gadā bijušā zvejnieku kolhoza „Banga” laikā, pateicoties dzejnieka Imanta Ziedoņa ierosmei un toreizējā kolhoza priekšsēdētāja Miķeļa Lismenta atsaucībai. Tā tiek pasniegta reizi divos gados. Prēmijas laureātus nosaka žūrija – 3 pārstāvji no Rojas novada un bērnu bibliotēkas, tiek ņemts vērā arī mazo lasītāju un viņu vecāku balsojums, kā arī 3 pārstāvji no Rīgas, pārstāvot profesionālās organizācijas – Rakstnieku savienību, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi un LNB.

Aleksejs Naumovs (1955) absolvējis Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu (1973) LMA Monumentālās glezniecības meistardarbnīcu (1979). 1980. gadu nogalē papildinājis zināšanas Sorbonnas Mākslas augstskolā Parīzē, Francijā, un 1992. gadā ieguvis maģistra grādu LMA. Pedagoga darbu akadēmijā Aleksejs Naumovs uzsāka 1985. gadā, bet rektora pienākumus pilda kopš 2007. gada. Gan kā augstskolas pedagogs un vadītājs, gan kā gleznotājs A. Naumovs aktīvi piedalās mākslas norisēs vietējā un starptautiskā mērogā. Karjeras gaitā mākslinieks veidojis vairāk nekā 60 personālizstādes Latvijā un ārvalstīs, piedalījies vairāk nekā 50 grupu izstādēs, ar vieslekcijām un meistarklasēm uzstājies daudzviet Eiropā, tāpat regulāri īsteno visdažādākās radošās ieceres un projektus, iesaistot mākslas studentus, docētājus un augstskolas no visas pasaules. A. Naumovs ir Eiropas Zinātnes un mākslas akadēmijas īstenais biedrs, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis, Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Mākslinieka darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, “Swedbank”, Krievijas Mākslas fonda, Alkamo pilsētas muzeja krājumos, kā arī privātās kolekcijas ASV, Brazīlijā, Francijā, Itālijā, Japānā, Krievijā, Lielbritānijā, Lietuvā, Vācijā un citviet.