Meklēt
Izvēlne

"Otrās elpas" stipendiju konkursam Rīgā oktobrī izvirzīts Līgas Vanagas projekts "Vēja spuldzes"

Labdarības veikala „Otrā elpa” rīkotajā stipendiju konkursā oktobrī izvirzīti trīs projekti, kuru vidū ir arī „Vēja spuldzes” – arhitektes un Mākslas akadēmijas Vides mākslas maģistrantūras studentes Līgas Vanagas diplomdarba projekts. Atbalstīt Līgas Vanagas projektu iespējams nobalsojot par vēja spuldzēm veikalā „Otrā elpa” Marijas ielā 13-1, Rīgā, līdz 2012. gada 31. oktobrim.

Par projektu „Vēja spuldzes”:
Latvijā un pasaulē ir pazīstami dažādi alternatīvie elektroenerģijas iegūšanas veidi, viens no tiem ir vēja ģeneratori, kas ražo elektrību liela apjoma patēriņam. Mērķis ir izgudrot nelielu objektu – spuldzi, kas tiešā veidā varētu transformēt vēja plūsmas enerģiju gaismā. Tā būtu lietojama vietās, kur elektrība nav pieejama, piemēram, dodoties laivu braucienos, dzīvojot mežā teltī, vai arī varētu tikt uzstādīta uz balkona kā interesants vides objekts, kas vakaros to izgaismotu, netērējot elektības resursus. Nekas tāds vēl nepastāv, un projekta komanda varētu būt pirmā, kas realizē tik unikālu ieceri. Kopā ar Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem tiktu izveidota darba grupa un sākta izpēte, vākta informācija, notiktu eksperimenti un gala rezultātā iegūti vairāki veidi, kā visefektīvāk/vislētāk iegūt vēja gaismu. Prognozējamie varianti ir divi:
- mehāniskais – izmantojot vecus diskešu (floppy disk) dzinējmotorus, vai kādu citu nevajadzīgu elektroniku, vēdeklīšus/dzirnaviņas no otrreiz pārstrādāta plastmasa vai kāda cita materiāla un LED gaismiņas galos;
- datorizētais – izmantojot Arduino čipa metodi un tos pašus materiālus, ieprogrammējot datorprogrammā, ka kustības ietekmē tiks ražota gaisma.

Veiksmīga rezultāta gadījumā, būtu radīts jauns, unikāls un ekoloģisks produkts, kas pēc tam varētu tikt ražots vairumā un lietots ikdienā, vienlaikus vairojot cilvēku izpratni par dabas spēka izmantošanu savā dzīvē un resursu saudzēšanu.

Stipendijai izvirzīti vēl divi projekti:
- EESTEC LC Riga – semināra „Bezvadu sensoru tīkli un to attīstība” dalībnieku un lektoru nodrošinājums ar prezentmateriāliem, suvenīriem un ekskursiju uz Sv. Pētera baznīcu. Projekta mērķis ir rīkot semināru par bezvadu sensoru tīkliem un to attīstību, kura dalībnieki būs studenti no visdažādākajām Eiropas valstīm, kā arī jebkura ieinteresētā vietējā persona. Ar šāda semināra palīdzību varam veicināt izaugsmi mūsu apkārtējā vidē un sniegt jauniešiem zināšanas un ieinteresēt viņus ne tikai lietot, bet arī izstrādāt jaunākās tehnoloģijas. Parādot to, ka inženierzinātnes ir interesantas un arī sarežģītas tehniskas lietas, var atrisināt, izmantojot visiem pieejamas tehnoloģijas.  Ar modernām tehnoloģijām, kā bezvadu sensoru tīkli, var atvieglot ikdienu, palīdzēt cilvēkiem ar veselības problēmām, novērot apkārtējo vidi sākot no sava mājdzīvnieka paradumiem, beidzot ar transporta plūsmu uz ielas.

- Latviskās dzīvesziņas biedrība „LATVE” – grāmatas „SPĒKA DZIESMAS” un CD ar 18 dziesmām izdošana. Projekta virsuzdevums ir stiprināt latviešu tautas pašapziņu. Tautai ir laiks apzināties, ka mūsu kultūra ir vismaz tikpat ļoti spējīga sniegt garīgo spēku, cik austrumu kultūras prakses. Latviešu tautas kultūras mantojums satur gan svētības lūgšanas, gan gaismas nostiprināšanas, gan aizsardzības un sevis apzināšanās dziesmas u.c.

Stipendijas 500 Ls apmērā ieguvēju noteiks veikala klientu balsojums no 1. – 31. oktobrim.

Vienreizēja stipendija 500 Ls apmērā, kas ik mēnesi tiek piešķirta kādam no iesniegtajiem projektiem, ir izveidota, lai atbalstītu Latvijas jauniešu un citu darboties gribošu cilvēku aktivitātes. No saņemtajiem projektiem katru mēnesi balsošanai tiek izvirzīti trīs projekti. Konkursa prioritātes - izglītība, garīgā attīstība, veselīgs dzīvesveids, vides saudzēšana, ekoloģija un sociālā uzņēmējdarbība. Stipendijai drīkst pieteikties gan privātpersonas, gan organizācijas – biedrības un nodibinājumi – līdz katra mēneša 25. datumam. Stipendijas ieguvēju nosaka veikala apmeklētāju balsojums.

Ar konkursa nolikumu var iepazīties: www.otraelpa.lv un konkursa rīkotāja labdarības veikalā „Otrā elpa” Marijas ielā 13-1, Rīgā.

Pieteikties konkursam var: veikalā no 10.00 – 19.00 darba dienās un sestdienās no 11.00 – 17.00. Vai nosūtot elektronisku pieprasījumu uz elpa(abols)otraelpa.lv">, ka vēlaties aizpildīt pieteikuma veidlapu.