Meklēt
Izvēlne

Andra Vītoliņa izstāde "Architecture & Morality" Parīzē

No 2013. gada 17. oktobra līdz 9. novembrim galerijā „NIVET-CARZON” Parīzē (Francijā) ir skatāma gleznotāja, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītāja, docenta Andra Vītoliņa personālizstāde „Architecture & Morality”.

Izstādes darbos, no kuriem daļa ir tapusi uz vietas Parīzē, Andris Vītoliņš turpina izzināt modernisma ietekmi uz pilsētvidi un, radot „filozofiskas gleznas par arhitektūras filozofiju”, pēta, vai lielie dzīvojamo ēku masīvi dara pilsētu labāku vai tieši otrādi – vēršas pret to. Andris Vītoliņš Parīzē viesojies daudzkārt, un līdzšinējā pieredze ļāvusi pamatīgāk iepazīt pilsētu – tās cilvēkus, mākslu un arhitektūru –, kā arī analizēt un domāt par redzēto.

Parīziešiem labi pazīstams ir Lekorbizjē iecerētais pilsētas centra pārbūves plāns (Plan Voisin), kas 1950. un 1960. gados paredzēja vērienīgu pārplānošanu, racionalizāciju un industrializāciju. Lekorbizjē vēlme bija nojaukt daļu no Parīzes vēsturiskā centra un tā vietā uzbūvēt 18 daudzstāvu korpusus. Izstāde savā veidā velk paralēles ar situāciju Latvijā, kur Padomju gados ienāca daudz blokmāju rajonu. Andris Vītoliņš kā gleznotājs uz savas ādas ir izjutis modernisma filozofijas realitāti. Dzīves vide – blokmāju rajoni un komunālie dzīvokļi, kur vairākas ģimenes šaurībā dala dzīvokļa platību – atstājusi savu nospiedumu uz cilvēku dzīvēm.

Nākamais būvniecības vilnis nāca pēdējā desmitgadē pirmskrīzes laikā, kad „ātro naudu” nopelnījušie meklēja veidus, kā uzlabot dzīves kvalitāti. Andris Vītoliņš uzskata, ka modernisms var sadzīvot ar klasisko un tradicionālo arhitektūru, sinerģijā rodot harmoniju. Diemžēl nereti būvēm ir vara ne tikai ietekmēt pilsētvidi, bet arī atstāt negatīvus nospiedumus pilsētas ainavā un tās iedzīvotāju prātos.

Neilgi pirms izstādes atklāšanas ar Andri Vītoliņu mākslinieka darbnīcā Rīgā tikās portāls Arterritory.com. Video no tikšanās skatāms šeit (klikšķināt te).

Izstādes „Architecture & Morality” norisi Parīzē atbalsta Latvijas vēstniecība Francijā.

NIVET-CARZON
2, rue Geoffroy l’angevin, F-75004 PARIS
www.nivet-carzon.com