Meklēt
Izvēlne

Atklāj Latvijas laikmetīgā dizaina izstādi REPUTĀCIJA

Lai uzskatāmi demonstrētu nozīmīgākos Latvijas laikmetīgā dizaina sasniegumus starptautiskajā arēnā un dažādo dizaina jomu mijiedarbību ar citām nozarēm, 2015. gada 12.janvārī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) tiek atklāta dizaina izstāde REPUTĀCIJA. Tajā skatāmas lielformāta izdrukas tiem dizaina darbiem, kuri ieguvuši prestižas balvas starptautiski atzītos dizaina konkursos.

Izstāde REPUTĀCIJA uzsver Latvijas dizaina labo sniegumu un dizaina domas oriģinalitāti. Tā manifestē – Latvijai ir labs dizains un starptautiskā reputācija! Zini, lepojies un lieto labu Latvijas dizainu!

Ar šo izstādi tās autori arī vēlas vairot vietējās un starptautiskās sabiedrības izpratni par Latvijas dizainā paveikto un meklēt veidus, kā efektīvāk izmantot iemantoto reputāciju, lai izcilais sniegums biežāk un veiksmīgāk pāraugtu visai Latvijai taustāmā ieguvumā.

Izstāde REPUTĀCIJA ir Latvijas laikmetīgā dizaina izstāžu cikla DIZAINA MANIFESTĀCIJA pirmā izstāde. DIZAINA MANIFESTĀCIJA ir atjaunotās Latvijas vēsturē unikāls projekts, kas četrās savstarpēji saistītās izstādēs – REPUTĀCIJA, HUMANIZĀCIJA, INFORMĀCIJA un SITUĀCIJA − ar vēl nebijušu vērienu reprezentē mūsu valstī radītā dizaina sniegumu pēdējos piecpadsmit gados.

Kopumā ekspozīcijā REPUTĀCIJA ir apskatāmi dizaina fakti par 19 izciliem Latvijas dizaina objektiem produktu, iepakojuma, grafikas, modes, interjera, mobilo lietotņu un dizaina menedžmenta jomā. Nu jau trīs gadus pēc kārtas Latvijas dizaineri iegūst prestižo reddot design award balvu produktu dizainā:

• Artis Nīmanis ar an&angel trauku kolekciju Deko/an&angel;
• Jānis Kārkliņš un Georgs Dvališvillī ar pakaramo Cliq Premium/ Flow Design;
• Aldis Circenis ar ķeblīti Bloom/ Riga Chair;
• Maija Rozenfelde ar Mighty nuts iepakojuma dizainā.

Starptautiskā atzinība iegūta arī mobilo lietotņu dizainā − trīs Latvijā izstrādātās mobilās aplikācijas Līgo LīgoPieci.lv un Futbols, kuras līdzradījusi aģentūra Cube, ieguvušas World Summit Award Mobile Content apbalvojumu.

Varam lepoties arī ar panākumiem reklāmas dizainā, kur izcīnītas balvas prestižākajā Eiropas reklāmas festivālā Cannes Lion:

Silver Lion balva aģentūrai !Mooz CSDD Orgānu donoru kampaņas radošajam risinājumam;
Bronze Lion balva žurnāla IR velosipēdu pretzādzību kampaņai Velofenders;

Valdemārs Dūdums par digitālo risinājumu IR Zīlīte ir saņēmis Art Directors Club Europe zelta nomināciju.

Mobilo lietotņu digitālas versijas varēs izmēģināt LNB vestibilā izvietotajā IT Demo centrā.

Modes dizainā augstākie sasniegumi ir Mārītei Mastiņai un Rolandam Pēterkopam (MAREUNROL'S), kuru radītā kolekcija Privātdetektīvs ieguvusi 24th Festival of Fashion and Photography apbalvojumu.

Savukārt starptautisko Design Management Europe Award atzinību par dizaina vadīšanu ir saņēmusi zīmola MÁDARA Cosmetics komanda.

2014. gadā izcili sasniegumi Latvijas dizaineriem muzeja ekspozīcijas dizainā − dizaina birojs H2E ieguvis SEGD Global Design Award par Ventspils Livonijas ordeņa pils 2. stāva ekspozīcijas dizainu, un Žaņa Lipkes Memoriāls ieguvis European Museum of the Year Award 2014.

Labi starptautiskie sasniegumi bijuši arī citās dizaina jomās:

• Aldis Circenis ir arī ieguvis iF Product Design Award 2013 un German Design Award 2014 Special Mention par šūpuļzirdziņu Roo;
GIGI Bloks radīšanas spēle no lieliem klucīšiem saņēmusi balvu Creative Business Cup 2014;
• Martas Zariņas-Ģelzes radītais grafikas dizains Uzvaras kliedziens uzvarējis dizaina konkursā Swatch Art Rules 2012;
• Latvijas Bankas jubilejas monēta Millenium izdevuma World Coin News aptaujā saņēmusi balvu kā 2000. gada novatoriskākā monēta;
• Dizaina studijas Neoklasika privātās rezidences projekts Jūrmalā Home Sweet Home saņēmis European Property Awards balvas - Best Interior Design Private Residence Latvia 2013 un Best Interior Design Private Residence Europe 2014.

Ekspozīcija plašākai publikai būs apskatāma pēc tam, kad noslēgsies Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē – no 6.jūlija līdz 28.augustam.


Attēlā: Produkta iepakojums "Mighty nuts", Maija Rozenfelde, 2012. Publicitātes foto