Meklēt
Izvēlne

Atklāta izstāde „Sievietei būt”

No 2014. gada 2. līdz 24. oktobrim Latvijas Mākslas akadēmijas 1. stāva zālē apskatāma izstāde „Sievietei būt”, kas aicina skatītājus domāt par sievietes lomu un situāciju Latvijas sabiedrībā. Izstāde tapusi Latvijas Mākslas akadēmijas un Sabiedrības integrācijas fonda sadarbības rezultātā.  

Izstādē „Sievietei būt” piedalās divdesmit divi mākslinieki, pārstāvot dažādus mākslas medijus un disciplīnas, tostarp – mākslas teoriju. Ekspozīcijā ir aplūkojami mākslas darbi un konceptuāli risinājumi atbilstoši tāda paša nosaukuma kopprojektā izvirzītai problemātikai – dzimumu līdztiesībai un faktoriem, kas ietekmē dzimuma lomas mūsdienu sabiedrībā.

Izstāde „Sievietei būt” ir pētniecisks mākslinieku grupas darbs, kura uzdevums ir rast atbildes uz jautājumu, kādēļ Latvijas sievietes ir mazaktīvas vadošo amatu ieņemšanā un kas, pēc mākslinieku domām, ir traucējošie faktori, kas sievietēm liedz sasniegt karjeras kāpņu virsotni.

Daudzo jautājumu vidū, kurus apdomāt rosina izstādes „Sievietei būt” saturs, ir, piemēram, tādi kā - ja Latvijā ir vairāk sieviešu nekā vīriešu, un ja sievietes ir augstāk izglītotas nekā vīrieši, tad kāpēc pat jomās, kurās viņas dominē, vadītāji tomēr ir vīrieši? Kas traucē sievietēm sasniegt karjeras virsotnes? Kā agrāk, kā šodien un kā rītdien sadzīvo(-os) sociālais un bioloģiskais dzimums? Kā rodas un nostiprinās stereotipi par sievietēm un vīriešiem cilvēku domāšanā? Vai iespējams būt labai mātei, sievai un izcilai savā karjerā vienlaicīgi, kā arī, vai tas ir pieejamo resursu un spēka jautājums vai uzspiests sabiedrības rīcības modelis?

Aija Bauere, Sabiedrības integrācijas fonda Sekretariāta direktore: „Ir patiess prieks, ka sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju ir īstenots unikāls projekts, kura ietvaros tapuši dzimumu līdztiesības tēmai velīti Latvijas mākslinieku oriģināldarbi. Uz šo tēmu var raudzīties no dažādiem aspektiem - izstādē „Sievietei būt” ir skatāms mākslas pasaules redzējums. Ceram, ka mākslinieku darbi raisīs diskusiju un liks aizdomāties par vēl joprojām mūsu sabiedrībā pastāvošajiem dzimumu lomu stereotipiem, kas ik dienu ietekmē sieviešu profesionālo un personīgo dzīvi.”

Izstādes „Sievietei būt” noslēgumā, 24. oktobrī, tiks prezentēta filma un katalogs, kurā apkopoti dalībnieku darbi un to komentāri. Izstādes noslēguma dienā diskusijā „Būt sievietei Latvijā” par dzimumu līdztiesību spriedīs dažādu jomu eksperti, kā arī notiks mākslinieku apbalvošana. Žūrijas balvas piešķirs par radošāko problēmjautājuma risinājumu un tēmai atbilstošāko darbu, tāpat tiks piešķirta arī skatītāju balva. Laureātiem būs iespēja 2015. gada februārī doties uz laikmetīgās mākslas mesi ARCO Madridē.

Laikmetīgās mākslas izstāde ir viena no iniciatīvām, kas tiek īstenota Sabiedrības integrācijas fonda „Progress” programmas projekta „Dzimumu līdztiesība ekonomisko lēmumu pieņemšanā – instruments ekonomiskās konkurētspējas un vienlīdzības veicināšanai" ietvaros. Projekta mērķis ir sekmēt sabalansētu sieviešu un vīriešu pārstāvniecību ekonomisko lēmumu pieņemšanā Latvijā.

Izstādē piedalās: Inese Kreigere, Elīna Špura, Viviana Maria Staņislavska, Lilita Bauģe, Anna Zvaigzne, Kristaps Priede, Aksels Bruks, Mareks Kolāts, Baiba Apsīte, Ingūna Audere, Vineta Groza, Elīna Ģibiete, Jānis Andris Osis, Diāna Janušone, Aigars Bikše, Andris Vītoliņš, Ieva Krūmiņa, Gundega Strautmane, Kristaps Zariņš, Aleksejs Naumovs, Ausma Šmite un Andris Teikmanis.

Izstādes kuratore – Elīna Ģibiete
Izstādes un kataloga dizains – Mareks Hofmanis
Filma – Rolands Briedis

Darba laiki:
Otrdien, trešdien, piektdien, sestdien: 11.00–18.00
Ceturtdien: 11.00–19.00
Pārtraukums: 14.30–15.00
Svētdien, pirmdien: slēgts

Ieeja izstādē – bezmaksas.

Izstādes norises vieta:
Latvijas Mākslas akadēmijas 1. stāva zāle
Kalpaka bulvāris 13, Rīga