Meklēt
Izvēlne

GADA GALVENĀ ARHITEKTŪRAS ATRAKCIJA. DUBAIJAS EXPO 2020 RECENZIJA

Jūlijas Ņikuļcovas, LMA Mākslas zinātnes 3. kursa studentes, recenzija par Dubaijas EXPO 2020

Sastapt visu pasauli vienā vietā – ar EXPO 2020 Dubaijā tas ir iespējams! Decembrī laika apstākļi Latvijā domāti īpaši izturīgiem ziemeļnieku raksturiem: pietrūkst gaismas, siltuma, un visiem ir labi pazīstama pelēko dienu sindroma sajūta, kad nav saules un pilsētas pārklāj krēsla. Tādēļ ar prieku piekritu doties uz saulainajiem Apvienoto Arābu Emirātiem un Dubaijā redzētu visspilgtāko šī gada kultūras notikumu – Pasaules izstādi jeb EXPO.

Šeit satiekas dažādas kultūras un tehnoloģijas. Te ir iespēja redzēt, kā 21. gadsimtā sevi parāda 191 pasaules valsts, tai skaitā Latvija. Ir vērts atzīmēt, ka pirmo reizi Pasaules izstāžu vēsturē piedalās ļoti liels skaits Āfrikas valstu.

Pasaules izstāžu vēsture sākusies 19. gadsimtā Francijā, to regulāri rīko dažādās pasaules valstīs un tā ilgst no vairākiem mēnešiem līdz pat gadam. Par pirmo tiešām globālo Pasaules izstādi uzskata Londonas Lielo izstādi jeb Great Exhibition of the Works of Industry of All Nations, kas norisinājās 1851. gadā. Nosaukums EXPO parādījās 1958. gada Briseles Pasaules izstādē. Pasaules izstādes ir slavenas ar savu globalitāti, krāšņumu un interesantiem notikumiem, kur dalībnieki demonstrē savus sasniegumus, kultūras identitāti un nākotnes redzējumu.

EXPO 2020 Dubaijā ir 37. pēc kārtas un pirmā Tuvajos Austrumos – sākusies šī gada 1. oktobrī un beigsies 2022. gada 10. aprīlī. Izstādes norises vieta tika noteikta balsojumā Starptautisko izstāžu biroja (BIE) Ģenerālajā asamblejā 2013. gada 27. novembrī Parīzē. Sākotnēji izstāde bija paredzēta no 2020. gada rudens līdz 2021. gada pavasarim, bet Covid-19 pandēmijas dēļ tika pārcelta uz 2021. gadu. Organizatori saglabāja Expo 2020 nosaukumu mārketinga un zīmola veidošanas nolūkos. Šī ir pirmā reize Pasaules izstāžu praksē, kad notikums ir atlikts, nevis atcelts.

Šīs izstādes devīze ir “Visit the world in one place” jeb “apmeklēt pasauli vienā vietā”. Šim notikumam pašā tuksneša sirdī uz 438 hektāriem tika uzbūvēta vesela futūristiska pilsēta ar ceļiem, infrastruktūru, paviljoniem, strūklakām un pat metro. Visas izstāžu telpas ir veidotas no nulles, kompleksā ietilpst 275 struktūras, tostarp Dubaijas izstāžu centrs. Dubaijas emīrs šeihs Muhameds Bin Rašids Al Maktums solījis, ka ar EXPO 2020 Dubaija pārsteigs pasauli. Pasaules izstādes uzņemšanai un sagatavošanai AAE radīja 277 000 jaunu darba vietu, ekonomikā ieguldīti gandrīz 40 miljardi dolāru un apmeklētāju skaits gaidāms līdz 100 miljoniem.

Dubaijas EXPO apmeklējums ir īsts kultūras ceļojums, kur var ne tikai iepazīt izcilu arhitektūru, dažādu valstu kultūru, virtuvi, labākos cilvēces sasniegumus  un tehnoloģijas, bet arī aizdomāties par nākotnes cilvēces vērtībām un iespējam. EXPO tēma ir “Apvienojot prātus, veidot nākotni”, bet apakštēmas: “Ilgtspējība (sustainability), mobilitāte (mobility) un iespējas (opportunity)”, kas atspoguļojas arī izstādes plānojumā, proti, centrālo laukumu ar nosaukumu "Al Wasl" (tulkojumā no arābu valodas – apvienot) ieskauj trīs lieli tematiskie rajoni, katrs veltīts kādai no apakštēmām.

Futūristiski paviljoni ar spārniem, neirona tīklu dzejoļiem un sēnēm pie sienām

Lai aplūkotu un aprakstītu visu, ko piedāvā šī izstāde, jānomaina vairāki apavu pāri un jāpieraksta vairāki simti lappušu. Tāpēc, pieminēšu tikai dažus paviljonus, kas uzrunāja personiski.

Nīderlandes paviljonā pie sienām audzē sēnes. Šī valsts ir mūsdienu dizaina lokomotīve – pārsteidz, sajūsmina, aicina aizdomāties! Apmeklētājiem tiek piedāvāts iesaistīties grandiozā ekoloģiskā atrakcijā, kas sastāv no tērauda lokšņu pāļiem un caurulēm, kas ražo ūdeni, pārtiku un enerģiju. Visu konstrukciju darbina daudzkrāsaini saules paneļi, bet grīdas ir klātas ar materiālu, kura pamatā ir micēlijs, uz sienām aug austersēnes un aptuveni 3,5 tūkstoši ēdamo augu. Apūdeņošanas ūdeni ražo speciāla sistēma, kas no sausā Dubaijas gaisa saražo ap 800 litru ūdens. Par to arī stāsta video instalācijā, kur apmeklētājs var aktīvi iesaistīties. Katram tiek dots lietussargs, uz kura projicējas video ar ūdens pilienu ceļojumu no atmosfēras uz Nīderlandes paviljonu. Kulminācijā no griestiem līst lietus, kas šajās vietās ir brīnums pats par sevi.

Lielbritānija uz sava paviljona fasādes projicē neironu tīkla rakstītus pantus. Britu paviljons ir “kolektīvs dzejolis, kas ieguvis arhitektonisku formu”. Iedomājieties ēku milzīga raga formā, uz kura galvenās fasādes ir instalēti ekrāni dzejas pārraidei. Katru minūti tekstā tiek ģenerēts algoritms, kas no apmeklētāju nosūtītajiem vārdiem apkopo informāciju un ģenerē dzeju. Skats un emocijas ir vienreizējas, skatītājs ir hipnotizēts, tāda sajūta, ka esi nokļuvis matricā.

Pastaigas pa ūdeni Brazīlijas paviljonā, kad ārā ir + 32 grādu karstums, ir laime! Šeit valda atpūtas un bezrūpības atmosfēra: apmeklētāji šūpojas šūpuļtīklos, guļ sauļošanās krēslos un līdz potītēm staigā vēsā ūdenī – lielāko daļu grīdas aizņem baseins. Paviljona autoriem bija svarīgi, lai tas būtu redzams arī tumsā, jo lielākā daļa cilvēku uz izstādi ierodas pēc saulrieta, kad karstums norimst. Šim nolūkam vakarā uz paviljona taisnstūrveida korpusa tiek pārraidīti Brazīlijas ainavu fotoattēli un video.

Patīkami pārsteidza Latvijas paviljons, kur kultūra, māksla un inovācijas mijās ar uzņēmējdarbības sasniegumiem. Paviljons prezentēts kā četri multimediāli stāsti par Latviju četrās dažādās telpās ar četriem dažādiem arhitektoniskajiem risinājumiem, par galveno dizaina elementu ir izmantojot kūdru. Ļoti iedvesmoja ideja par šo unikālo dabas materiālu, kas spēj savienot dažādus laikus: tas, kas reiz bija augi, tagad ir nogulumiezis, ko izmanto nākotnes tehnoloģijās. Īpašu interesi apmeklētājiem raisa virtuāla ekskursija, kur 12 minūšu laikā modernā, tehniski inovatīvā un mākslinieciski baudāmā valodā tiek izstāstīts par mūsu dzimteni, inovatīviem produktiem un tehnoloģijām.

Katra Pasaules izstāde ir iespēja vienlaikus redzēt desmitiem labāko arhitektu un biroju projektu no visas pasaules. Daudzas ēkas, kas pirmo reizi tika prezentētas Pasaules izstādē, ir saglabājušās un pat kļuvušas par mācību paraugiem, starp tiem ir Eifeļa tornis, Briseles Atomium, dzīvojamais komplekss Habitat-67 Monreālā, Space Needle tornis Sietlā. Viena no tādām pērlēm, kas ieies arhitektūras vēsturē, ir AAE paviljons ar plīvojošiem spārniem. Ēku projektējis Santjago Kalatrava (Santiago Calatrava, 1951), pasaulslavens spāņu arhitekts, kurš arhitektūrā dod priekšroku biomorfām formām. Ēkas atgādina dzīvnieku orgānus, skeletus un gliemežu čaulas. Šis paviljons izskatās pēc milzīgas spalvainas būtnes, un vairākas reizes dienā tas atdzīvojas un paceļ 28 spārnus. Šis process notiek ļoti raiti, apmeklētājiem gandrīz nemanāmi – pilns cikls aizņem trīs minūtes. Konstrukcijas ir hidrauliski darbināmas un nepieciešamas ne tikai skaistumam un izklaidei, bet arī lai aizsargātu uz jumta esošos saules paneļus no smiltīm negaisa laikā. Saskaņā ar arhitekta redzējumu ēkas konstrukcija atgādina piekūnu, kas ir viens no AAE nacionālajiem simboliem un ir attēlots valsts ģerbonī.

Kas notiks pēc 2022. gada?

Organizatori sola, ka kompleksa durvis nekad neaizvērsies, bet turpinās vienot prātus un kopīgi veidot nākotni, jo pēc izstādes beigām par šo notikumu uz visiem laikiem paliks spilgtas atmiņas, paviljoni būs izglītības, kultūras un izklaides objekti. Izstādes oficiālajā mājaslapā teikts: “(..) sakari, cerības, centieni un iespēja iepazīties ar vairāk nekā 190 iesaistīto valstu inovācijām, idejām, kultūru un tradīcijām palīdzēs veidot laimīgu cilvēces nākotni.”

No sirds gribas ticēt šiem vārdiem un domāt par skaisto nākotni, kuru kāds vēlas veidot. Apvienotie Arābu Emirāti ir patiešām pārsteidzoša valsts, kur vēl 50 gadus atpakaļ viss bija pārklāts ar smiltīm no tuksneša, kas rēgojās visapkārt. Tagad te ir pilsētas, pilnas ar debesskrāpjiem un nākotnes tehnoloģijām. Tā ir fantastiska pieredze un košas emocijas, kas sirdī paliks ilgi un sildīs aukstos ziemas vakaros.


Visas fotogrāfijas no personīgā arhīva.