Meklēt
Izvēlne

Gunāra Zemgala gleznu izstāde “Iemīļotie&Simpātiskie” Rīgas Centrālās bibliotēkas izstāžu zālē

2015. gada 14. septembrī plkst. 15:00 Rīgas Centrālās bibliotēkas izstāžu zālē tiks atklāta izcilā latviešu scenogrāfa Gunāra Zemgala gleznu izstāde “Iemīļotie&Simpātiskie”. Izstādē  eksponēta ārzemju skatuves personību portretu plejāde – Grēta Garbo, Žerārs Depardjē, Žans Reno, Sofija Lorēna, Klints Īstvuds, Čārlijs Čaplins, Lučāno Pavaroti, Marčello Mastrojāni, Brūss Viliss un Žans Gabēns. “Tie ir nesatiktie, bet man simpātiskie,” par izstādē apkopotajiem gleznotajiem portretiem sirsnīgi izsakās pats Zemgals.   

Pārliecinoši un trāpīgi atveidojot dažādās personības, Gunārs Zemgals neviļus spilgti demonstrē pats savas personības spēku, jauneklīgo vitalitāti, profesionālo varēšanu un vērienu, atgādinot, ka glezniecība vienmēr gājusi roku rokā ar “Zemgala scenogrāfiju”. Gleznotie portreti atsauc atmiņā arī slavenos mākslinieka radītos teātra izrāžu plakātus, kas pagājušā gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos iekļāva Zemgalu Latvijas plakātistu kodolā.

Gandrīz 50 gadus – teju visu savu radošo mūžu – Gunārs Zemgals strādājis Latvijas Nacionālajā teātrī, kur tapušas scenogrāfijas vairāk nekā 200 izrādēm, sadarbojoties ar tādiem režisoriem kā Alfreds Jaunušans, Mihails Kublinskis, Edmunds Freibergs, Valdis Lūriņš un citiem. Daudzas no leģendārajām izrādēm šobrīd atrodamas Nacionālā teātra zelta fondā – “Romeo un Džuljeta”, “Hamilkara kungs”, “Lauva ziemā”, “Ilgu tramvajs”, “Lilioms”, “Žanna d’Arka”, “Skroderdienas Silmačos” un citas.  Zemgals strādājis arī kino jomā (filmas “Tauriņdeja”, “Emīla nedarbi”, “Dunduriņš”, “Valsis mūža garumā” un citas) un ilgus gadus vadījis scenogrāfijas meistardarbnīcu Latvijas Mākslas akadēmijā. Viņa audzēkņu vidū bijuši gan Andris Freibergs un Ilmārs Blumbergs, gan daudzi citi ievērojami Latvijas scenogrāfi.

2003. gadā Gunāram Zemgalam piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis. 2012. gada “Spēlmaņu naktī” saņemta balva par mūža ieguldījumu latviešu teātra mākslā. Mākslinieks šomēnes nosvinējis 81. dzimšanas dienu.

Izstādei veltītas pastkartes ar G.Zemgala leģendāro, tautā iemīļoto teātra izrāžu plakātiem. Un arī izstādes darbi pieejami vēl citā – plakāta formātā.

Izstāde tapusi sadarbojoties Rīgas Centrālajai bibliotēkai un Izglītības, kultūras un sporta departamentam.

Rīgas Centrālās bibliotēkas Mūzikas un mākslas nodaļā apmeklētājiem tiks piedāvāta iespēja ielūkoties grāmatu klāstā par latviešu scenogrāfu G. Zemgalu.


Norises vieta:
Rīgas Centrālā bibliotēka Brīvības iela 49/53 2. stāva izstāžu zāle.

Darba laiks:
darba dienās: 9.00 - 20.00
sestdienās: 10.00 - 17.00