Meklēt
Izvēlne

ITĀLIJA, 40 GADI: 1970–2010. LMA TIKS ATKLĀTA FOTOGRĀFA DŽONA R. PEPERA IZSTĀDE

No 15. marta līdz 19. aprīlim Latvijas Mākslas akadēmijas aulā skatāma itāļu fotogrāfa Džona Rendolfa Pepera (1958) darbu izstāde “Itālija, 40 gadi: 1970–2010”. Izstāde aicina apmeklētājus retrospektīvā ceļojumā pa Itāliju, aptverot laiku pēc Otrā pasaules kara līdz pat nesenajai pagātnei, no 1970. līdz 2010. gadam. Projekts ir Itālijas vēstniecības Rīgā iniciatīva.

Izstādē redzamo fotogrāfiju stāsts aizsākas 1970. gadā, kad tēvs Džonam uzdāvina pirmo Pentax fotokameru un pēc divu gadu mācībām pie slavenā Itāļu fotogrāfa Ugo Mulas (1928–1973) zēns uzsāk savu ceļu fotogrāfijā. Jaunietis dodas ielās brīvi fiksēt itāļu ikdienu, arhitektūru un ainavu.

Džona R. Pepera fotogrāfijas apliecina dziļu cieņu pret Itālijas kultūru un tās vērtībām, izceļot cilvēciskās attiecības – ģimeni, draudzību un dzīvesprieku.

“Katrs no mums ir galvenais savas dzīves aktieris. Mēs visi esam ievainojami. Mēs visi esam varonīgi. Mēs esam cilvēki. Tur arī slēpjas dzīves brīnums. Kaislības, rakstura stiprās un vājās puses, prieks, nevainība, skumjas, vardarbība, traģēdija un daudzās pretrunas, kas veido cilvēku, ir tas, kas, manuprāt, padara vīriešus un sievietes skaistus. Tāpēc es cenšos viņiem piekļūt tuvāk un fotografēt viņu acis — acis, kuras vēro, kā viņus vēroju es. Šis īsais brīdis man atklāj cilvēka dvēseli un atļauj notvert mazu tās daļiņu. Tverot šo mirkli, es pietuvojos un izprotu vairāk savu un viņu personības”, teicis Džons R. Pepers.

"Mūsdienu fotogrāfija kalpo gan kā dokuments, gan kā stāsts par mūsdienu Itāliju, iemūžinot tās būtību. Caur tādu talantīgu fotogrāfu kā Pepers objektīviem atdzīvojas Itālijas bagātā kultūras, sabiedrības un ikdienas dzīves mozaīka, piedāvājot ieskatu tās pastāvīgi mainīgajā stāstījumā. Tāpēc mēs vēlējāmies atvest Pepera izstādi uz Rīgu – tas ir aicinājums Latvijas iedzīvotājiem iegremdēties Itālijā un tās kultūrā," piebilst Itālijas vēstnieks Latvijā Alessandro Monti.

Džons R. Pepers dzimis 1958. gadā Romā; studējis mākslas vēsturi Prinstonas Universitātē, ASV (1976); profesionāli darbojas fotogrāfijā, teātra un kino režijā; sarīkojis personālizstādes Eiropā, Amerikā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Krievijā u. c.

Izstādes atklāšana notiks 14. martā plkst. 17.00 Latvijas Mākslas akadēmijas aulā.
Izstāde aplūkojama no š. g. 15. marta līdz 19. aprīlim LMA aulā, Kalpaka bulvārī 13, Rīgā.
Darba laiks: P., O., T., C., Pk. 10.00–18.00; pārtraukums: 14.30–15.00.
Ieeja bez maksas.

Izstādes kuratores: Tatiana Fokina un Inese Rozentāla.
Izstāde veidota sadarbībā starp Itālijas vēstniecību Latvijā un Latvijas Mākslas akadēmiju.